לוחות התמותה ממשיכים להפיל חללים: הנפגעת הפעם - מגדל ביטוח

הפגיעה במגדל היא לא רק בירידה ברווח, אלה גם בירידה מתחת להון המותר לחלוקת דיווידנד - לאחר שכבר הכריזה על חלוקה בסך 350 מיליון שקל ■ ברשות שוק ההון ידעו ושתקו

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: עופר וקנין

העדכון האחרון של לוחות התמותה ממשיך לגבות קורבנות בקרב חברות הביטוח. לוחות אלה מציגים את הסטטיסטיקה שחוזה את תוחלת החיים של הציבור בישראל. לפי הלוחות החדשים, נשים יחיו פחות וגברים יחיו יותר ביחס למה שהוערך בלוחות הקודמים. בעקבות כך, נדרשו חברות הביטוח לתקן את כריות הביטחון שלהן. הפניקס דיווחה כי העדכון יגלח לה 50 מיליון שקל מהרווח הכולל - וכעת הגיע תורה של מגדל.

מגדל דיווחה כי העדכון יפחית כ-80 מיליון שקל מהרווח הכולל שלה. בנוסף, לפי דיווח החברה, העדכון יפגע ביחס כושר הפירעון שלה, שהיה 107% ועכשיו יקטן ב-10%, כלומר יירד ל-97%. יחס כזה לא מאפשר למגדל לחלק דיווידנד - רק שבסוף יוני דיווחה החברה על חלוקה בסך 350 מיליון שקל. 

כדי לחלק דיווידנד, חברות הביטוח זקוקות לאישור רשות שוק ההון. ברשות ידעו על העדכון הצפוי, ולמרות זאת איפשרו למגדל את החלוקה. מגדל חילקה את הדיווידנד לחברה האם, מגדל אחזקות, שאינה באחריות רשות שוק ההון - כך שלאחר שהדיווידנד הועבר אליה, לרשות אין הרבה מה לעשות. עכשיו הכדור בידיים של דירקטוריון מגדל אחזקות, שיחליט במהלך אוגוסט האם לחלק את הדיווידנד כפי שרוצה בעל השליטה בחברה, שלמה אליהו.

המהלך שבו איפשר ראש רשות שוק ההון משה ברקת למגדל לחלק דיווידנד, למרות שידע על ההשפעה הצפויה של לוחות התמותה - הוא מטריד. יחס כושר הפירעון מגיע בעקבות הוראות סולבנסי 2, ונועד לוודא כי ההון של חברת הביטוח הוא בהתאם לסיכונים העסקיים שהיא לוקחת על עצמה. אם הסיכונים הם גבוהים, נדרשות החברות לרתק יותר הון - כמו במקרה של מגדל.

אם ברקת רוצה לשנות את ההתניות שקובעות את גובה ההון, מן הראוי שכולם יידעו זאת ויבינו מה משמעות השינוי. אחרת, מצופה ממנו לא לאפשר לאף אחד לחרוג מהקווים וההנחיות שקבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker