אבוג'ן מצרפת את ענקית האגרו קורטבה כשותפה לחברה הבת - לפי שווי של 90 מיליון דולר

קורטבה תשקיע 10 מיליון דולר בלביא ביו, שהיא חברה בת של אבוג'ן, ותמזג לתוכה את הבעלות בחברה הבת טקסון ■ לביא ביו מפתחת מוצרים ביולוגיים לשיפור הגידול של צמחים ולהדברת מזיקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר חביב, מנכ"ל אבוג'ן

חברת אבוג'ן, שמפתחת מערכות תוכנה לחיזוי ביולוגי וזיהוי גנים שישביחו זני זרעים, זוכה לאישור לטכנולוגיה שפיתחה מאחת מחברות האגרוכימיה הגדולות בעולם. חברת קורטבה (Corteva Agrosceince), שנסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 24 מיליארד דולר' תשקיע בחברת לביא ביו' שהיא חברה בת בבעלותה המלאה של אבוג'ן.

כחלק מהעסקה תשקיע קורטבה 10 מיליון דולר במניותיה של לביא ביו, ותעביר לבעלות לביא ביו את כל מניותיה של חברת טקסון (Taxon Biosciences), בתמורה להקצאת 30% ממניותיה של לביא. טקסון - שמפתחת מוצרים ביולוגיים לטיפול בזרעים, חיטוי קרקע בגידולי שורה, ירקות ופירות - נרכשה על ידי דופונט באפריל 2015 תמורת סכום שלא פורט, אבל על פי הערכות שוויה לצורך העסקה מוערך ב-20-15 מיליון דולר, כך שהעסקה משקפת ללביא ביו שווי של 90 מיליון דולר.

אבוג'ן נסחרת בשווי שווק של 35 מיליון דולר, לאחר ירידה של 31% מתחילת 2019, ועל אף שבקופתה 42 מיליון דולר נטו. לביא ביו, שהוקמה בתחילת 2017, מפתחת על בסיס טכנולוגית החיזוי הביולוגי המיחשובי (CTB)  שפיתחה אבוג'ן מוצרים מבוססי מיקרוביום של הצמח - קבוצת המיקרו-אורגניזמים הנמצאים בסביבת הצמח, כולל בקטריות ופטריות.קבוצת המיקרו-אורגניזמים  משתנות בהתאם לסביבה או לאדמה, ומשפיעות על קצב הגידול של הצמח ועמידותו למחלות.

מוצרי המיקרוביום של לביא מיועדים לשלושה שווקים - ביוסטימולנטים (ממריצי גידול ומשפרי עמידות), הדברה ודחייה של מזיקים ושיפור פונקציונליות של צמחים, כמו הכנסת ויטמינים חדשים והגדלת התכולה של רכיבים, כמו חלבון כדי לתת מענה למגמה העולמית של מעבר לחקלאות בת קיימא, גידול בביקוש למזון בריא יותר והרצון להקטין את החשיפה לחומרי הדברה כימיים.

המוצר המוביל של לביא ביו הוא ממריץ גידול לחיטה אביבית, שבניסוי שדה הראה עלייה ביבול של עד 20%, ו-6%-7% בממוצע עם מובהקות סטטיסטית במגוון אזורי גידול. שוק החיטה האביבית מהווה 40% מסך החיטה בצפון אמריקה, וצפוי להגיע ל-270 מיליארד דולר ב-2022.

מנכ"ל אבוג'ן, עופר חביב, אמר כי העסקה ממחישה את האסטרטגיה שהחברה גיבשה ב-2018 להיהפך לחברת אחזקות בחמש חברות בנות שעושות שימוש בטכנולוגיה שפיתחה אבוג'ן . לדבריו, הההשקעה משקפת ללביא ביו שווי גבוה מזה של אבוג'ן (90 מיליון דולר, בעוד ששווי השוק של אבוג'ן, שהיא החברה האם שלה, הוא 35 מיליון דולר; י"ג), ומהווה הבעת אמון בטכנולוגיה של אבוג'ן מצד משקיעים אסטרטגיים שרואים את הערך של אבוג'ן.

חממה של אבוג'ן. המטרה היא לשפר את איכות הזרעים

מדובר בחברה הבת הראשונה שמצרפת שותף אסטרטגי, כשבמקביל מתנהלים תהליכים לצירוף שותפים לחברות בנות אחרות.

מנכ"ל לביא ביו, עידו דור, ציין שהעסקה היא שיאו של שיתוף פעולה שהחל עם קורטבה ב-2017, ואמר שהעסקה מביאה ללביא ביו נכסים משמעותיים, כמו צבר מיקרוביום גדול וצבר מוצרים בפיתוח.

לדבריו, הטכנולוגיה של אבוג'ן תעבוד מעתה על טווח רחב הרבה יותר של הזדמנויות. הוא ציין שצירופה של קורטבה כמשקיע ללביא ביו ישפר משמעותית את יכולות השיווק, ההפצה וההחדרה של מוצריה לשוק האגרו, מכיוון שקורטבה היא החברה המובילה בעולם בגידולי הסויה והתירס, לצד באייר שרכשה את מונסנטו.

קורטבה היא חברת אגרוכימיה שפוצלה ביוני 2019 מהחברה שנוצרה בדצמבר 2015 מהמיזוג בין חברת Dow Chemicals  לדופונט, בשווי של 130 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker