אהוד את אהוד: חברות הקנאביס שבהן מעורבים ברק ואולמרט ישתפו פעולה

המפעל של יוניבו - שאולמרט משמש בה יועץ - לא קיבל עדיין את אישור משרד הבריאות להתחיל לייצר באופן מסחרי ■ עם זאת, המפעל חתם על הסכם מסחרי לייצור מוצרי קנאביס עם חברת קנדוק - שהיו"ר שלה הוא ברק

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד אולמרט ואהוד ברק
אהוד אולמרט ואהוד ברקצילום: מוטי מילרוד ומגד גוזני

יוניבו, הנמצאת בשלבים האחרונים של הפעלת המפעל לייצור קנאביס, חתמה היום (שני) על הסכם מסחרי חדש. ל-TheMarker נודע כי ההסכם נחתם מול קנדוק, שהיו"ר שלה הוא אהוד ברק - לשעבר ראש הממשלה והמועמד לכנסת הבאה ברשימת ישראל דמוקרטית. גם ליוניבו יש ראש ממשלה לשעבר - אהוד אולמרט - המשמש יועץ בחברה.

לקנדוק, הנמצאת בבעלות אינטרקיור, שדה גידול קנאביס בצפון. עד כה ייצרה קנדוק את שמני הקנאביס וארזה את התפרחות שמשווקות לחולים דרך מפעל פאנקיסה בלוד. כעת, כשהתחרות בפתח, החליטה החברה לשתף פעולה עם המפעל החדש אותו מתעדת יוניבו לפתוח באזור אשקלון.

באמצעות אסטרטגיה זו אולי היא תקבל בעתיד עדיפות בבקשות שתגיש למשרד הבריאות לקבלת אישור שיווק מוצריה לחו"ל. משרד הבריאות הבהיר באחרונה שחברות שיספקו לבתי המרקחת 10% מהמלאי שייצרו תחת התקן המחמיר של GMP, יקבלו עדיפות בקבלת אישורי השיווק לחו"ל.

צילום: FABRICE COFFRINI / AFP

המפעל של יוניבו נמצא בימים אלה בהליך אישור, במטרה להוכיח למשרד הבריאות שהוא אכן יכול לייצר שמנים תחת התקינה המחמירה. ביוניבו צופים כי בספטמבר הקרוב הם יצליחו לקבל את אישורי הייצור הנדרשים להתחלת הפעלה מסחרית ממשרד הבריאות.  

על פי ההסכם עליו חתמו שתי החברות, כבר בשנה הקרובה תספק קנדוק, המגדלת צמחי קנאביס תחת תקן GAP בצפון, ליוניבו את חומרי הגלם, ויוניבו תייצר לה את המוצרים הסופיים, כך שתוכל להעמידם למכירה.

עוד נקבע בין הצדדים, כי יוניבו, המנסה להשיג לעצמה גם אישורי תקן אירופאי EU-GMP, תייצר בעתיד את אותם מוצרים תחת התקן האירופי, במטרה להקל על הצדדים לשווק את המוצרים בחו"ל.

יוניבו נמצאת בחודשים האחרונים בהכנת הקרקע להפעלה המסחרית של המפעל באשקלון. אף שסוגיית יצוא מוצרי קנאביס מישראל עוד לא הוסדרה, באחרונה חתמה החברה על הסכם כוונות בלעדי להפצת מוצרי קנאביס רפואי עם חברת התרופות הגרמנית Pharma Haemato. במסגרת ההסכם, חברת Haemato תסייע ליוניבו בקבלת תקן EU-GMP הדרוש לצורך יבוא מוצרי קנאביס למדינות האיחוד האירופי. Haemato תרכוש בבלעדיות מיוניבו ותשווק מוצרים מבוססי קנאביס בצורה של תפרחות ושמנים עד 2022 (8-4 טונה בשנה), בכפוף לקבלת כל האישורים הדרושים, במחירים שייקבעו בהסכם הסופי.

ל-Haemato ערוצי שיווק קיימים והיא מפיצה תרופות ליותר מ-4,000 בתי מרקחת ו-600 מרפאות כאב בגרמניה - כך עולה מדיווחי החברה לבורסה בפרנקפורט. הכנסות החברה ב-2018 הסתכמו ביותר מ-270 מיליון יורו, ומחירי הקנאביס הרפואי כיום בגרמניה הם 24-20 יורו לגרם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker