מנכ"ל בריטיש פטרוליום: "מחירי הגז בעולם ימשיכו לרדת - בעקבות עודפי היצע"

מנכ"ל ענקית האנרגיה, בוב דאדלי, אמר כי "מחירי הספוט באירופה ובאסיה - בערך 40% מתחת לרמתם לפני שנה" ■ אמירתו לא מתיישבת עם זו של יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, לפיה הירידה במחירי הגז נובעת מסיבות עונתיות

ערן אזרן
בוב דאדלי, מנכ"ל
מנכ"ל בריטיש פטרוליום, בוב דאדליצילום: בלומברג

בשיחת הוועידה האחרונה שערכה קבוצת דלק לפני כעשרה ימים, התייחס מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו למחירי הגז בעולם, וטען כי הירידה החדה במחירי הגז נובעת מסיבות עונתיות – הבדלים בביקושים בין חודשי הקיץ לחורף. דבריו נאמרו על רקע הפרסום ב-TheMarker, ולפיו מחירי הגז באירופה צללו לשפל של עשור – ומחירי החשמל ביבשת הוזלו ב-30% תוך חצי שנה.

דבריו של אבו אינם מתיישבים עם התחזית של ענקית האנרגיה בריטיש פטרוליום (BP), לפיה מחירי הגז הנוזלי (LNG) ימשיכו לסבול מלחץ רב בשנתיים הבאות. "בהעדר תנאי מזג אוויר קיצוניים, מחירי הגז בעולם ימשיכו לרדת ב-2019 ו-2020, מכיוון ששוק ה-LNG סובל מעודף היצע", אמר ביום חמישי מנכ"ל BP, בוב דאדלי, במהלך הצגת התוצאות הכספיות של BP לרבעון השני של 2019.

יוסי אבו
מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו. "הירידה החדה במחירי הגז נובעת מסיבות עונתיות"צילום: דלק

"ירידה בביקושים והמשך הרחבת היצע ה-LNG גרמו למחירים נמוכים משמעותית בשוק הגז", אמר דאדלי. "מחיר הגז בארה"ב (מסוג הנרי האב) הם מתחת ל-3 דולרים ליחידת חום זמן ממושך, ומחירי הספוט באירופה ובאסיה הם בערך 40% פחות מרמתם לפני שנה". לדבריו, גם מחירי הספוט באסיה ירדו במחצית הראשונה של 2019 כתוצאה מהאטה בביקושים - בעיקר בסין. "המחירים יישארו תנודתיים ויושפעו מתנאי ההיצע והביקוש העולמיים – בהם אירועים גיאופוליטיים במצרי הורמוז או מתחים מסחריים בין ארה"ב וסין", הדגיש דאדלי.

מחירי הגז הנוזלי בעולם מגרדים בימים אלה את התחתית, והם נפלו באירופה לשפל של שני עשורים. זאת, על רקע התחרות העזה בין רוסיה לארה"ב על השוק האירופי, לצד עודפי גז משמעותיים בקטאר, שמחזיקה במתקני הנזלה ומציפה את השווקים. המשלוחים לאירופה היוו כמעט 40% מכלל היצוא של LNG מארה"ב בחמשת החודשים הראשונים של 2019.

אסדה של בריטיש פטרוליום בסקוטלנד
אסדה של בריטיש פטרוליום בסקוטלנדצילום: HANDOUT/רויטרס

מחיר הגז באירופה ירד ביוני ל-3.8 דולרים ליחידת חום – שפל של עשור, בעוד בארה"ב נמכר גז ב-2.3 דולרים בלבד, ואף נמוך מכך. מחיר ה-LNG באסיה – אזור שייבא גז נוזלי במחירים של 12-10 דולר ליחידת חום – היה ביוני 4.4 דולר בקוראיה ובסין ו-4.38 דולרים בהודו. באמריקה הלטינית ודרום אמריקה המחירים נעים סביב 4.3-4 דולרים.

"רצפת המחירים באירופה מתפוררת, אם כי לא מתמוטטת", נכתב בחודש שעבר באתר האנרגיה Oil&gas, לאחר שמחיר הגז בהולנד ירד ל-3.2 דולר ליחידת חום - הנמוך מאז תחילת המסחר בהאב ההולנדי (TTF) במארס 2010. "זהו שוק של קונים, ואירופה קונה", אמר קרלוס טורס־דיאז, ראש מחקר שוק הגז בחברת Rystad Energy. "הזוכים הברורים הם צרכני הקצה באירופה, שנהנים ממחירים נמוכים של גז ומחירי חשמל שצנחו ביותר מ-30% בחצי השנה האחרונה".

מכלית נפט במצר הורמוז
מכלית נפט במצר הורמוזצילום: Fay Abuelgasim/אי־פי

הירידה במחירי הגז בעולם ב-2019 מתיישבת עם התחזיות לפיהן היצע גז גובר מארה"ב, אוסטרליה וקטאר עשוי להמשיך למשוך מטה את מחירי הגז בעולם גם בשנים הבאות וכי היא חלק מתהליך הדרגתי של הפיכת ענף הגז העולמי – שמתאפיין באזורי תמחור שונים – לשוק אחד גלובלי, בדומה לשוק הנפט.

באחרונה, ערכה חברת החשמל התמחרות בין מאגרי תמר ללווייתן, הנשלטים על ידי דלק קידוחים ונובל אנרג'י, שבסופו הוחלט לרכוש גז מלווייתן ב-4.79 דולרים ליחידת חום, ובעלות כוללת של 600–700 מיליון דולר. כיום, רוכשת חברת החשמל גז ממאגר תמר במחיר של 6.2 דולרים ליחידת חום עד למועד עדכון החוזה ב-2021.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker