הדרך למימון עסקת שברון? דלק קידוחים נטלה הלוואה של 300 מיליון דולר לחלוקת דיווידנד

נכון לסוף הרבעון הראשון של 2019, יחס המינוף של דלק קידוחים עמד על 72% ■ חלוקת הדיווידנד עשויה לסייע לקבוצת דלק לממן חלק מעלות "עסקת שברון" בים הצפוני - 2 מיליארד דולר ■ האג"ח של דלק קידוחים נופלות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח במאגר תמרצילום: תומר אפלבאום

דלק קידוחים בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, דיווחה הבוקר (א') כי חתמה על הסכמי הלוואה של 300 מיליון דולר, המיועדים למימון פעילותה השוטפת - ובכלל זאת לחלוקת רווחים. ההסכמים הינם לשתי הלוואות – האחת בסכום של 225 מיליון דולר והשנייה ב-75 מיליון דולר.

קבוצת דלק מחזיקה בכ-60% מדלק קידוחים, כך שחלק מהותי מחלוקת הרווחים המתוכננת יגיע לקבוצת דלק עצמה. חלוקת הרווחים עשויה לסייע לתשובה לממן את "עסקת שברון" – רכישת עשרה נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני בעלות כוללת של כ-2 מיליארד דולר. כלומר, קבוצת דלק מעמיסה חוב על "הקומה" התחתונה בפירמידה, ומשתמשת בדיווידנד למימון העסקה בים הצפוני.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים
יוסי אבוצילום: יעל צור / ועידת אנרגיה ועסקים

נכון לסוף הרבעון הראשון של 2019, יחס המינוף של דלק קידוחים עמד על 72% - חוב פיננסי נטו לעומת בסיס ההון (CAP). סדרת אג"ח א' של דלק קידוחים יורדת בתגובה ב-1.4%, והתשואה עליה חצתה רמה של 5%. יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים יורדות ב-1%.

דלק קידוחים נטלה את ההלוואה מקונסורציום בנקים זרים, בהובלת HSBC ו-J.P Morgan, ובהשתתפות Citibank ו-Goldman Sachs. ההלוואה תיפרע בתשלום אחד בדצמבר 2020 ותישא ריבית שנתית משתנה שתשולם מדי שלושה חודשים ותחושב על פי LIBOR+3.5% (ריבית אפקטיבית של 4%, כולל עמלות), לשותפות זכות לפירעון מוקדם של כל אחת מההלוואות, ללא עמלת פירעון. 

המימון מובטח בכמה שעבודים, בין היתר שעבוד החזקותיה במניות תמר פטרוליום, שעבוד התמורה הדחויה בעבור מכירת כריש ותנין והתמלוגים הצפויים מהם ושעבוד עודפי התקבולים מתמר ולוויתן. ככל שלא יתקבל אישור הממונה על ענייני הנפט לרישום שעבוד התמלוגים תוך שישה חודשים – מרווח הריבית בהלוואה יגדל ב-1%.

"הרעה במצבם של מחזיקי האג"ח"

גורם בשוק ההון התייחסו לשעבודים שדלק קידוחים נתנה בתמורה להלוואה – וטען להרעה חמורה למחזיקי אג"ח: "תשובה למעשה משעבד את מרבית הנכסים של דלק קידוחים. הוא משאיר את מחזיקי האג"ח כמעט בלי כלום. התזרים השוטף מתמר כנראה ישלם את האג"ח, אבל יש הרעה בתנאים של המחזיקים. זה לשחק באש. הדבר היחיד שלא שיעבדו הוא מאגר אפרודיטה, בשעה שנטלו הלוואה בריבית גבוהה מהתשואה על האג"ח בשוק", אמר הגורם.

"ההלוואה הינה חלק מיישום אסטרטגיה מימונית ארוכת טווח של השותפות, אשר נועדה לאפשר לשותפות להמשיך ולהשקיע בפיתוח המאגרים שבבעלותה, בד בבד עם חלוקות רווחים בהיקפים משמעותיים למחזיקי יחידות ההשתתפות שלה", הדגישו בדלק קידוחים.

"אנו לקראת סיום פיתוח השלב הראשון של לוויתן והזרמת הגז הטבעי לישראל ולייצוא", אמר יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, "כך שהמימון, לצד הוודאות ביחס לתזרים הצפוי מפרויקט לוויתן, יאפשרו לנו לחלק למחזיקי יחידות ההשתתפות רווחים מתזרים ההכנסות השוטף, עוד בטרם תחילת הפקת הגז מלוויתן".

מדלק קידוחים נמסר: "דלק קידוחים פועלת לשמירה על מבנה הון אופטימלי, תוך איזון בין מרכיבי החוב (הבנקאי האג"חי), וההון. עלות החוב והיחסים הפיננסיים, מעידים כאלף עדים על איתנותה הפיננסית של השותפות, הנמצאת כפסע לפני תחילת הזרמת הגז הטבעי מלוויתן. אגב, כך סברו גם בתי השקעות רבים, שעה שהעלו את השווי של לוויתן ושל השותפות רק בשבועות האחרונים, אבל מעניין שדווקא לידיעות אלה לא נמצא מקום בין דפי הדה מרקר העמוסים ב'ידיעות' מפי 'גורמים בשוק ההון'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker