"תמשיך לצמוח בקצב מהיר": S&P השאירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי

בחברת הדירוג מעריכים כי גם אם הקמת הממשלה החדשה לא תעבור בקלות - היא תישאר מחויבת למדיניות כלכלית אחראית ■ תחזית הצמיחה של החברה ל-2019 עודכנה מעט, מ-3.2% ל-3.1% ■ החוב הציבורי צפוי לצמוח מ-61% ל-61.5% מהתמ"ג

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הודיעה אמש (שישי) כי החליטה להשאיר את דירוג האשראי של ממשלת ישראל ללא שינוי. הדירוג יישאר AA מינוס – הרמה שאליה העלתה אותו החברה לפני שנה.

תחזית הדירוג נשארה גם היא ללא שינוי – תחזית יציבה, שמשמעותה כי החברה אינה צופה העלאה או הורדה של הדירוג בעתיד הקרוב.

מדי חצי שנה מפרסמת S&P עדכון לדירוג שלה לממשלת ישראל. ישראל, מעריכים עתה בחברת הדירוג, עברה את שיאו של המחזור הכלכלי, והביצועים הפיסקליים שלה צפויים להידרדר ככל שתתפוגג תרומתו של המחזור להכנסות הממשלה. לפי העדכון החדש, הגירעון התקציבי ב-2019 צפוי להגיע ל-3.6% - לעומת תחזית של 3.3% בעדכון האחרון, ולעומת יעד של 2.9% בתקציב המדינה המאושר. תחזית הצמיחה בתמ"ג ל-2019, שעודכנה בפברואר מ-3.5% ל-3.2%, עודכנה עתה שוב - ל-3.1%. תחזית הצמיחה לשנה הבאה עודכנה מ-3.4% ל-3.3%.

ישראל צפויה להמשיך לצמוח בקצב מהיר יחסית, אומרים ב-S&P, חרף ההרעה הצפויה בסביבה הכלכלית העולמית ולמרות המתיחות הפוליטית הפנימית. ב-S&P מציינים כי בישראל ייערכו בספטמבר בחירות בפעם השנייה השנה, ושייתכן כי הקמת הממשלה תיתקל גם אחריהן בקשיים, בין השאר על רקע הגשה אפשרית של כתב אישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

למרות זאת, אומרים בחברת הדירוג, הממשלה בישראל הפגינה בעבר מחויבות למדיניות מקרו-כלכלית אחראית, וכך צפוי להיות גם עתה. לצד זאת, מוסיפים ב-S&P, הקיטוב הפוליטי צפוי להקשות על הממשלה בטיפול באתגרי הטווח הארוך בחברה ובכלכלה - כגון ביורוקרטיה מופרזת, מחסור בהשקעה בתשתיות, השתתפות של קבוצות אוכלוסייה מסוימות בשוק העבודה, כישורים נמוכים ובעיות בתחום הדיור. בצד הסיכונים לכלכלת ישראל, מונים ב-S&P כרגיל גם את מצבה הביטחוני והגיאופוליטי. 

עם העלאת דירוג האשראי של ישראל על ידי S&P לפני שנה, קיוו במשרד האוצר כי צפויות העלאות נוספות. למרות זאת, שתי חברות דירוג האשראי הגדולות האחרות לא הלכו בעקבות S&P לעת עתה, והדירוג שמעניקה S&P לממשלת ישראל גבוה כיום ברמה אחת מאלה שהן מעניקות לה.

חברת הדירוג מודי'ס (Moody’s) מעניקה לישראל דירוג A1 (המקביל ל-A פלוס), וביולי 2018 העלתה את תחזית הדירוג לחיובית, שמשמעותה כי תיתכן העלאת דירוג אם כלכלת ישראל תמשיך להציג תוצאות טובות. באפריל האחרון בחנה החברה את הדירוג של ישראל והחליטה להשאירו ללא שינוי. החלטת הדירוג הקרובה של מודי'ס בעניין ישראל צפויה להתפרסם בעוד כחודשיים. חברת הדירוג פיץ' (Fitch) מעניקה לישראל את הדירוג A פלוס עם תחזית יציבה.

על האפשרות להעלאת דירוג מעיב ההיפוך שחל ב-2018 במגמת החוב הציבורי של ישראל. החוב, כשיעור מהתמ"ג, גדל מעט בשנה שעברה, לאחר שירד בכל שנה מאז 2010. גם ב-2019 צפוי החוב לגדול, נוכח הגירעון התקציבי הגבוה. ב-S&P מעריכים כי החוב הציבורי (ברוטו) יצמח מ-61% מהתמ"ג ב-2018 (לפי נתוני S&P) ל-61.5% השנה, וב-2020 יתחיל לרדת - אם כי בקצב איטי. 

כחלון בכנס של כולנו, באפריל. אפשר להסתכן ולומר שמצביעי הימין הרך, ה"כחלונים" למיניהם, לא יגיעו גם הפעם
שר האוצר משה כחלון צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker