כך מקשה מע"מ לעשות עסקים בישראל

עמדת משרדי מס ערך מוסף, המקשה על פתיחת תיקי עוסק עד לכדי פרדוקס, יוצרת קשיים משמעותיים בכל הנוגע לפתיחת עסקים חדשים בישראל, לעשיית עסקים בישראל, ואף דוחקת באזרחים לביצוע פעולות המנוגדות לחוק

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור מדידת עסקים קטנים
אריאל כץ
אריאל כץ

במדינת ישראל נפתחים בכל שנה עשרות אלפי עסקים חדשים בתחומים שונים ומגוונים. בין אם מדובר בעצמאי, שותפות או חברה בע"מ, כל עסק בישראל מחויב בפתיחת תיק טרם החלה פעילותו.

על פי סעיף 134 לפקודת מס הכנסה, אדם שפתח עסק מחויב להודיע על כך לפקיד השומה לא יאוחר מיום התחלת הפעילות העסקית. ואולם, עוד קודם לפתיחת התיק במס הכנסה יש לפתוח תיק במע"מ – שכן בקשה לפתיחת תיק במס הכנסה, בנסיבות של פתיחת עסק חדש, תסורב אם לא תקדם לה פתיחת תיק במע"מ.

עם זאת, משרדי מס ערך מוסף אינם ממהרים לפתוח תיקי עוסק (פטור או מורשה) לאזרחים המבקשים לעשות כן, ולא אחת אותם אזרחים נשלחים חזרה לביתם בידיים ריקות.

על פי סעיף 52(ב) לחוק מע"מ רשאי כל אדם, שהוכיח שהוא מקים עסק, להירשם כעוסק במע"מ. מכוח סעיף זה הדורש את הוכחת הקמת העסק, כך נראה, התגבשו נהלים על פיהם אין מאשרים בנקל כל בקשה לפתיחת תיק עוסק, תוך שלעתים רבות מתבקשות ראיות משמעותיות להקמת העסק, שאת חלקן ניתן להמציא הלכה למעשה רק לאחר תחילת הפעילות העסקית.

כך, פקידי הרשות אינם מסתפקים תמיד בפתיחת חשבון בנק עסקי, בהצהרת בעל העסק ובטיוטות חוזים, ולעיתים הם דורשים גם הסכמים חתומים, חוזי עבודה ואסמכתאות על קיום הוצאות בפועל – שכל אלו הן למעשה ראיות שניתן להמציאן רק לאחר תחילת הפעילות העסקית.

כל זאת, בסתירה להוראות החוק שהובאו לעיל ועל פיהן יש לפתוח את התיקים ברשויות בטרם תחילת הפעילות העסקית.

מכאן שהנישום נמצא במצב פרדוקסלי לפיו הוא נדרש לפי חוק לפתוח תיקים ברשויות לפני תחילת הפעילות העסקית, אך נדרש במקביל להתחיל את פעילותו העסקית בכדי לפתוח את התיקים.

חשוב להבין שאין מדובר רק בסיטואציה ספק-קומית ספק-מייאשת עבור האזרח, אלא שמדובר במצב דברים הדוחק את האזרח לבצע פעולות העשויות להיחשב כעבירה פלילית.

ניתן להעריך שהסיבה למדיניות זו של הרשות נובעת מחשש מרישום כוזב על מנת לבקש תשומות והחזרי מע"מ שלא כדין. כלומר, מצב שבו יתבקש החזר מע"מ על הוצאות ללא ביצוע עסקות של הכנסה וללא קיום פעילות עסקית ממשית. בנוסף, ייתכן שכמויות התיקים הגדולות שנפתחות מהוות נטל רב על כוח האדם ברשות ושנעשה ניסיון לצמצם את אותם תיקים שאולי נפתחים שלא לצורך. עם זאת, אלו אינן סיבות מספיקות המצדיקות את הפרקטיקה הנוהגת כיום בסוגיה זו.

ישראל במקום ה-49 בקלות עשיית עסקים

על פי מדד  Doing Business 2019 של הבנק העולמי, ישראל נמצאת בדירוג הכללי במקום ה-49 בקלות עשיית עסקים. מדד זה מורכב מקטגוריות שונות כמו קלות רישום נכסים, פתיחת עסקים, קבלת אשראי, תשלומי מסים ועוד.

מבין הקטגוריות השונות, יש לציין כי ישראל נמצאת במקום ה-45 במדד קלות פתיחת עסק חדש ובמקום ה-90 בכל הנוגע לתשלומי מסים.

מצבה של ישראל בסוגיות אלו מדגיש עוד יותר את הצורך בשינוי ובהקלה על תהליך פתיחת התיק של עסק חדש במע"מ.

טוב יעשו רשויות המס, ובפרט משרדי המע"מ, אם ינקטו גישה מקלה יותר בכל הנוגע לפתיחת עסקים חדשים ותיקי עוסק חדשים. בכלל זאת, ניתן להציע כי הרשות תסתפק בעניין פתיחת התיק בטופס הצהרה של האזרח על כוונתו לפתוח עסק חדש, אך שבמקביל החזרי מס תשומות יעוכבו באופן אוטומטי, עד שבעל העסק יוכיח כי אכן החל בפעילות עסקית ממשית (אף אם היא אינה מניבה עדיין הכנסה). פתרון שכזה ימנע את הפרדוקס שתואר לעיל וכן ימנע את דחיפת האזרחים לביצוע פעולות המנוגדות לחוק. בנוסף הדבר יפתור את החשש של הרשויות מניסיון קיזוז תשומות וקבלת החזרי מע"מ שלא כדין.

הכותב הוא רו"ח ועו"ד במשרד רואי החשבון עמוס כץ ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker