מיכל עבאדי-בויאנג'ו תתמודד על תפקיד מנכ"לית לאומי

עבאדי- בויאנג'ו (52) סיימה לפני כמה חודשים את תפקידה כיו"ר בית ההשקעות פסגות לאחר שנה וחודשיים בלבד ■ מול עבאדי בויאנג'ו יתמודד המועמד הפנימי חנן פרידמן ויתכן שגם אבנר מנדלסון

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

מיכל עבאדי-בויאנג'ו הגישה את  מועמדותה לתפקיד מנכ"לית בנק לאומי במקומה של רקפת רוסק עמינח, שהודיעה לפני חודש על סיום תפקידה לאחר קדנציה מוצלחת של קצת יותר משבע שנים. 

בראש ועדת האיתור של לאומי לחיפוש מחליף לרוסק עמינח עומד סאמר חאג'י יחיא, שנבחר לפני חודש לתפקיד יו"ר דירקטוריון הבנק, במקומו של דוד ברודט שפרש מהתפקיד לפני שבועיים - לאחר כהונה בת תשע שנים. חברים נוספים בוועדת האיתור, לצד חאג'י יחיא, הם הדירקטורים המכהנים בבנק - יורם גבאי, תמר גוטליב, אסתר דומיניסיני ואוהד מראני. להבדיל מהפועלים שבו הליך בחירת המנכ"ל היה ארוך, בלאומי מתכננים להשלים את המהלך בקרוב.

עבאדי-בויאנג'ו (52) סיימה לפני כמה חודשים את תפקידה כיו"ר בית ההשקעות פסגות. זאת, לאחר שנה וחודשיים בלבד בתפקיד. לאחרונה שקלה להגיש מועמדות לתפקיד מנכ"לית הפועלים ודיסקונט אך בסופו של דבר לא עשתה זאת. 

הסיבה העיקרית לסיום המהיר של התפקיד של עבאדי-בויאנג'ו היתה חוסר הסכמות עם המנכ"לית הדומיננטית של קרן אייפקס, זהבית כהן, בנושאים עסקיים סביב פסגות שבשליטת אייפקס. לפני כן, עבאדי-בויאנג'ו היתה בדרך להתמנות למנכ"לית מגדל ביטוח שבשליטת שלמה אליהו, אך המהלך לא יצא אל הפועל.

קודם לכן, בשנים 2017-2011 כיהנה עבאדי-בויאנג'ו כחשבת כללית במשרד האוצר ולפני כן כחשבת בבנק הבינלאומי שבשליטת צדיק בינו.

עבאדי בויאנג'ו מכירה את יו"ר לאומי סאמר חאג'י יחיא. בעבר שימשה כיו"רית חברת נכסים מ.י שטיפלה מטעם המדינה בהחזקה במניות לאומי (כ-6%). בהתאם לכך כשסאמר חאג'י יחיא  נבחר ב-2014 כדירקטור בלאומי, אז מ.י נכסים הצביעה בעד מועמדותו. בהמשך חאג'י.יחיא ועבאדי-בויאנג'ו שמרו על קשרים עסקיים.

לעבאדי בויאנג'ו ישנו ניסיון בתחום טכנולוגיה ודיגיטל  משנים עברו כשכיהנה כדירקטורית בחברת המיחשוב של הבנק הבינלאומי מת"ף וכן טיפלה בתחום המחשוב בחשב כללי באוצר.

שני מועמדים מתוך הבנק

בין המועמדים האחרים לתפקיד מנכ"ל לאומי נמצא חנן פרידמן, ראש חטיבת אסטרטגיה, חדשנות וטרנספורמציה בלאומי, שהצטרף לבנק לפני כחמש שנים, והפך בשנים האחרונות ליד ימינה של רוסק עמינח. פרידמן, שזוכה להערכה רבה במערכת הבנקאות, משפט ופיננסים, מטפל בשנים האחרונות במרבית הפרויקטים המיוחדים והמורכבים בבנק.

פרידמן היה מעורב בטיפול בוועדת כבל לחקר התנהלות הבנקים מול לווים גדולים במשק, בלאומי ארה"ב, במכירת לאומי רומניה, בשלוחה בסין, בפעילות בבנק הדיגיטלי ללא סניפים פפר בחו"ל, במערך ייעוץ השקעות, בהסכמי שכר מול עובדים, בגיבוש אסטרטגטיה של הכנת הבנק לעולמות התשלומים וכרטיסי האשראי החדשים ועוד.

לפרידמן הוצע לאחרונה תפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח שבשליטת שלמה אליהו, אך הוא העדיף להישאר בלאומי. לפרידמן אין אמנם ניסיון של ניהול גוף גדול כמו לאומי, המונה כ-9,000 עובדים וגם לא ניסיון ישיר בתחום האשראי הבנקאי העסקי, אך הוא נחשף לסוגיות שונות ומורכבות בעולם העסקי במסגרת תפקידיו הקודמים כשותף במשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות', יועץ משפטי ראשי בהראל ביטוח ויועץ משפטי ראשי בלאומי. כמו כן, התפקידים האחרונים שלו בבנק אפשרו לו לצבור יותר ניסיון בתחומי טכנולוגיה, דיגיטל, תשלומים והיי-טק שהם בליבת האסטרטגיה של לאומי.

מועמד פנימי נוסף שיתכן והוועדה תפנה אליו בעצמה הוא אבנר מנדלסון, המנכ"ל המצליח של לאומי ארה"ב בשש השנים האחרונות. בתקופת ניהולו של מנדלסון, לאומי ארה"ב הציג את שיפור משמעותי בביצועים העסקיים ומראה סימני התעוררות, לאחר שהיה במשך שנים גוף רדום ששימש עבור מנהלים "צ'ופר" לקראת פרישתם לפנסיה.

כיום, ולאחר שלאומי הותיר אחריו את חקירת המס בארה"ב, שעלתה לו כ-400 מיליון דולר, לאומי ארה"ב סוף סוף הפך לגוף עסקי עם מוטיבציה להצליח.

מנדלסון החליף את מרבית השדרה הניהולית שמורכבת ממנהלים אמריקאיים וישראליים, ביצע שינוי במערכות ליבה בבנק, הגדיל מאוד את פעילותו בתחומי האשראי העסקי, מסחרי, נדל"ן, דיור מוגן והיי-טק. המהלכים הללו תורגמו לכך שלאומי ארה"ב מייצר כיום רווח שנתי מייצג סביב 70-60 מיליון דולר.

מנדלסון גם הוביל בתחילת 2018 את העסקה לצירופם של שני שותפים ללאומי ארה"ב - קרן אנדיקוט גרופ ואמ.אס.די קפיטל, שרכשו 15% מלאומי ארה"ב לפי שווי של כמיליארד דולר, ובשנה הקרובה עשוי להוביל את הנפקת לאומי ארה"ב בוול סטריט.

מנדלסון, שקודם לכן שימש כראש מערך אסטרטגיה ופעילות בינלאומית של לאומי, צבר במסגרת ניהול לאומי ארה"ב ניסיון ניהולי. עם זאת, לא בטוח שמנדלסון, שנהנה בארה"ב מחבילת שכר של למעלה מ-7 מיליון שקל בשנה, יסכים לחזור לישראל, כשהדבר תלוי גם באשתו ליסה מנדלסון המנהלת יחד עם שותפים עסק מצליח במנהטן, בתחום המזון בשם סיד אנד מיל (seed and meal).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker