עוד מהלומה משפטית: טבע תשלם 69 מיליון דולר בגלל תביעה על עיכוב תחרות לתרופה

ענקית התרופות נתבעה על ידי מדינת קליפורניה, מכיוון ששילמה 200 מיליון דולר לחברות גנריות, כדי שידחו ב-6 שנים השקה של גרסאות גנריות לתרופה ■ טבע שילמה 1.2 מיליארד דולר ב-2015 לרשות ההגבלים העסקיים האמריקאית, כדי להסדיר תביעה דומה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל של טבע. דירוג האשראי מתבסס על פרפמטרים הקשורים בצמיחה כלכלית ובמאפיינים פוליטיים וגיאופוליטיים
מפעל של טבעצילום: Bloomberg

שורת התביעות נגד טבע ממשיכה להכות בחברה. טבע תשלם 69 מיליון דולר למדינת קליפורניה כחלק מהסדר של תביעה. סכום זה לא יפגע בתזרים המזומנים של החברה משום שטבע כבר שילמה לרשות להגבלים העסקיים האמריקאית סכום של 1.2 מיליארד דולר ב-2015 כחלק מהסדר כל התביעות הקשורות לנושא התביעה שהוגשה על ידי קליפורניה. טבע נתבעה תשלומים לא חוקיים, לכאורה, שביצעה לחברות גנריות כדי שאלה ידחו את השקת הגרסאות הגנריות לתרופה Provigil - שמיועדת לטיפול בהפרעת השינה נרקולפסיה.

התרופה היתה הנמכרת ביותר של החברה הבת Cephalon, שנרכשה על ידי טבע בנובמבר 2011 תמורת 7.9  מיליארד דולר במזומן ובחוב. קליפורניה טענה בתביעתה כי טבע שילמה לחברות גנריות 200 מיליון דולר בתמורה לדחייה בהשקת הגרסאות הגנריות של פרוביג'יל ב-2012-2006, ועיכבה גם את ההשקה של הגרסה הגנרית שלה עצמה לפרוביג'יל.

אף על פי שטבע לא הודתה בביצוע מעשים לא חוקיים, היא גם התחייבה לא להיות מעורבת בהסכמים מסוג Pay For Delay (שלם כדי לעכב) לתקופה של עשר שנים בקליפורניה. במסגרת הסכמים אלה, חברה שפיתחה את התרופה המקורית משלמת במזומן או בשווי מזומן לחברה שפיתחה גרסה גנרית, כך שתוכל לשמור על המונופול בשיווק התרופה שפיתחה. התוצאה הכלכלית של אותם ההסכמים היא שמירה על רמה גבוהה של מחירי תרופות שבאה על חשבון הצרכן.

רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית (FTC) מנהלת מלחמת חורמה נגד הסכמים אלה. טבע היא אחת הנפגעות העיקריות של המלחמה, ובמאי 2015 שילמה 1.2 מיליארד דולר לרשות ההגבלים העסקיים האמריקאית ,כדי להסדיר תביעות על תשלום לחברות גנריות, כדי שיעכבו את ההשקה של גרסאות גנריות לתרופה Provigil, שהיתה אחת משתי התרופות רבות המכר של חברת ספלון ואחת הסיבות העיקריות לרכישתה.

כחלק מההסכם שנחתם אתמול (ב') עם קליפורניה, הופרשו 35 מיליון דולר מהסכום הכולל שתשלם טבע כדי לפצות צרכנים בקליפורניה ששילמו סכומים מופרזים עבור התרופה Provigil ב-2012-2006. הסכם קטן יותר הסדיר תביעה של קליפורניה נגד טבע ושתי חברות נוספות: Endo ו-Teikoku על עיכוב בהשקת הגרסה הגנרית למדבקה Lidoderm שמיועדת לטיפול בשלבקת חוגרת, שגורמת להתקפים של כאבים חדים בעלי אופי של שריפה כתוצאה מהתפרצות נגיף שרוב האוכלוסייה נחשפה אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker