השותפות בלווייתן: "בוחנות הקמת מתקן הנזלה ימי לגז"; האתגר – יבוא זול מקטאר וארה"ב

הקמת המתקן - בעלות של כ-3 מיליארד דולר - נבחנת כחלק ממכלול האפשרויות העומדות בפני שותפי לווייתן עבור שלבי הפיתוח המתקדמים של המאגר

ערן אזרן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, הודיעה היום (ג') כי השותפות בלווייתן התקשרו עם שתי חברות בינלאומיות לקבלת שירותי הנדסה וביצוע תכנון מפורט, שיאפשר קידום בחינת הקמת מתקן הנזלת גז צף (FLNG – Floating Liquefied Natural Gas).

הקמת המתקן – בעלות מוערכת של 3.5-2.5 מיליארד דולר - נבחנת כחלק ממכלול האפשרויות לשלבי הפיתוח המתקדמים של לווייתן. השותפות בלווייתן ציינו כי במידה שיימצאו שהקמת המתקן הינה החלופה המועדפת, יחתמו על הסכם עם אחד מהספקים לחכירת המתקן - בעוד הספק יישא בעלות הבנייה והתפעול.

"שימוש במתקן צף להנזלת גז טבעי יאפשר לשותפי לווייתן להגדיל את היקף ומגוון הלקוחות שלהם, להגיע לשווקי ביקוש חדשים רחוקים יותר, ולהשתלב כשחקן משמעותי בשוק צומח. שלב הכנת התוכנית ההנדסית יכלול בין היתר, גם בחינת היבטים כלכליים-מסחריים ולוחות זמנים של הקמת המתקן, כמו גם אלמנטים נוספים", מסרו השותפות בלווייתן.

במסגרת זו, ינהלו שותפי לווייתן מו"מ עם שני הספקים – חברת Golar LNG Limited וחברת Exmar NV להכנת התוכנית. על פי התוכנית הנבחנת, מתקן ה-FLNG יאפשר הנזלה של גז טבעי, בהספק של 5-2.5 מיליון טונה LNG בשנה (3.5-7 BCM בשנה). הגז המטופל יוזרם מאסדת ההפקה והטיפול של לווייתן ישירות אל מתקן ה-FLNG שיוצב בלב ים, עליו יונזל הגז ויועמס על אוניות LNG, שישנעו אותו ללקוחות ברחבי העולם.

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלקצילום: דודו בכר

בעקבות ההודעה, מיהרה עמותת צלול לדרוש מהממשלה לשלב את המשרד להגנת הסביבה בפיקוח על מתקני גז גם במים הכלכליים של ישראל. בעמותה ציינו כי מדינת ישראל אינה ערוכה להקמת מתקני הנזלה בלב ים בשל היעדר "חוק אזורים ימיים", ובשל המחסור החמור בתקנים ובאמצעים לפיקוח ולמוכנות למניעת אסון כדוגמת שפך נפט או קונדנסט בים.

מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול, אמרה כי "יש לנתק את הסמכות הבלעדית של משרד האנרגיה בתכנון, פיתוח ויצירת סיכונים במים הכלכליים של ישראל. הסיכונים הנשקפים לחופי ישראל מחייבים את הגברת יכולות הפיקוח והמוכנות של המשרד להגנת הסביבה בים מול חופי ישראל".

מחירי הגז הנוזלי מגרדים את התחתית

מחירי הגז הנוזלי בעולם מגרדים בימים אלה את התחתית, והם נפלו באירופה לשפל של שני עשורים. זאת, על רקע התחרות העזה בין רוסיה לארה"ב על השוק האירופי, לצד עודפי גז משמעותיים בקטאר, שמחזיקה במתקני הנזלה ומציפה את השווקים. עודפי הגז הנוזלי בעולם פוגעים בכדאיות של הקמת מתקני הנזלה חדשים, שכן הם הופכים להיות פרויקטים לא כלכליים.

מחיר הגז באירופה ירד ביוני ל-3.8 דולרים ליחידת חום – שפל של עשור. מחיר הגז באסיה – אזור שייבא היסטורית גז במחירים גבוהים – ירד ל-4.5 דולרים בלבד, בעוד בארה"ב נמכר גז בכ-2.3 דולרים בלבד. מחיר ה-LNG באסיה – אזור שייבא גז נוזלי במחירים של 12-10 דולר ליחידת חום – עמד ביוני על 4.4 דולרים בקוריאה ובסין או 4.38 דולרים בהודו. באמריקה הלטינית ודרום אמריקה המחירים נעים סביב 4.3-4 דולרים.

הירידה במחירי הגז בעולם ב-2019 מתיישבת עם התחזיות לפיהן היצע גז גובר מארה"ב, אוסטרליה וקטאר עשוי להמשיך ולמשוך למטה את מחירי הגז בעולם גם בשנים הבאות; והיא חלק מתהליך הדרגתי של הפיכת ענף הגז העולמי – שמתאפיין באזורי תמחור שונים – לשוק אחד, גלובלי, בדומה לשוק הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker