הקופון של סוכני הביטוח מהמבוטחים ב-2018 - 9.3 מיליארד שקל

הפניקס משלמת לסוכנים 15.5% עמלה מתוך הפרמיה, מנורה משלמת 14.9%, ובמקום השלישי נמצאת חברת איילון, עם 13.8% עמלות מהפרמיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני כהן בקמפיין "שוקה"

עמלות סוכני הביטוח ב-2018 זינקו ב-6% והגיעו ל-9.3 מיליארד שקל - כך עולה מהדו"ח השנתי של המפקח על הביטוח, שפורסם הבוקר (שלישי). את העמלות הגבוהות ביותר משלמות חברות הביטוח לסוכני הביטוח בתחום ביטוח החיים והחיסכון ארוך טווח - 2.9 מיליארד שקל .

עוד עולה מהדו"ח כי החברה שמשלמת את שיעור העמלות הגובה ביותר מתוך הפרמיה בתחום הביטוח הכללי היא הפניקס, עם 15.5% עמלה מתוך הפרמיה, אחריה נמצאת קבוצת מנורה, עם שיעור עמלות של 14.9% מתוך הפרמיה, ובמקום השלישי נמצאת איילון, עם 13.8% עמלות מהפרמיה.

ביטוח בריאות כולל שני ענפים: ענף מחלות ואשפוז, שבו מתרכזת מרבית פעילות חברות ביטוח בתחום הבריאות, וענף תאונות אישיות. ענף מחלות ואשפוז כולל את תתי-הענפים הבאים: ביטוח הוצאות רפואיות (למשל, ניתוחים, תרופות והשתלות), ביטוח סיעודי, ביטוח מחלות קשות, ביטוחי שיניים, ביטוחי נכות, ביטוח נסיעות לחו"ל וביטוח בריאות לעובדים זרים.

הפרמיות ששילמו הצרכנים על ביטוח בריאות ב-2018 הסתכמו ב-11.1 מיליארד שקל, לעומת 10.1 מיליארד שקל ב-2017 - עלייה של 10.4%.

משה ברקתצילום: לע"מ

אולם החלק המעניין הוא מה שמכונה לוס רשיו (Loss Ratio) - היחס שבין התביעות ברוטו לדמי הביטוח באותה שנה. נתון זה למעשה חושף עד כמה עמדה חברת הביטוח בתשלומי הביטוח שלה. הלוס רשיו בתחום הוצאות רפואיות פרט הסתכם ב-395 - מכל שקל פרמיה ששילמו הלקוחות, חברת הביטוח שילמה בחזרה למבוטחים רק 39 אגורות לעומת לוס רשיו של 81% בביטוחים הקבוצתיים. שיעור העמלות בהוצאות הרפואיות פרט היה 25% מהפרמיה, לעומת 7% בביטוח הקבוצתי.

בתחום ביטוח התאונות האישיות, הלוס רשיו היה 43% ,וסך הפרמיות שהפרט שילם הסתכם ב-1.6 מיליארד שקל, מתוכם שילמנו 27% מהפרמיות כעמלות לסוכנים. נזכיר כי ביטוח תאונות אישיות הוא אחד הביטוחים שמיותרים למרבית האוכלוסייה.

לאחר פירסום הדו"ח אמר המפקח על הביטוח, ד"ר משה ברקת:  "אנשי רשות שוק ההון, ולא רק הם, מתעוררים לעידן חדש של פיקוח השואף להדביק את הפערים מרגולטורים אחרים, ואת הנעשה בעולם בתחום היציבות הפיננסית, הלימות ההון, הדיווח הכספי, הפיקוח על ההשקעות, מערכי הביקורת והאכיפה, והתפיסה הרגולטורית הכוללת.  זאת, לצד חתירה בלתי מתפשרת לשיפור הכיסוי הביטוחי והפנסיוני של אזרחי ישראל וחיזוק ההגנה על זכויות מבוטחים ולקוחות. כבכל מדינה מתקדמת, שבה קיים פיקוח עצמאי על שוק הביטוח והחיסכון של האזרחים - המבוטח והחוסך לפנסיה נמצא במרכז, וההגנה עליו בראייה כוללת, צרכנית ויציבותית, עומדת בראש מעייניו ומטרותיו של הרגולטור.

"אנו, ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, נעשה ככל יכולתנו כדי להמשיך ולפעול לטובת הציבור כדי לשרת אותו - בהבטחת זכויותיו, בהגנה על כספו, בטיוב ושיפור המוצרים והשירות שהוא צורך, ובהבטחת יציבות חברות הביטוח והגופים האחרים המפוקחים על ידינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker