רשות התחרות שמה ברקס לתשובה: מתנגדת לכניסת דלק לרישיון הימי רועי

הממונה על התחרות: חשש שכניסה של דלק לרועי תחזק את מעמדה המונופוליסטי ותפגע בתחרות בין מאגר לווייתן לרועי, ככל שיימצא בו גז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, שמה ברקס למונופול של קבוצת דלק. הרשות החליטה שלא לאשר לדלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, לרכוש כ-25% מרישיון החיפושים רועי, שממוקם בעומק הים, במקביל לאשקלון. רישיון רועי הוענק לרציו ב-2013 וכיום הוא מוחזק על ידי רציו (70%); אדיסון, שנרכשה על ידי אנרג'יאן (20%); והזדמנות ישראלית (10%).

הממונה על התחרות התנגדה לכניסתה של דלק לרועי בשל החשש שתחזק את מעמדה המונופוליסטי ותביא להפחתת התחרות בין מאגרי הגז - ובפרט בין מאגר לווייתן לרועי, ככל שיימצא בו גז. "נוכחות של אותם בעלים בשני מאגרים מתחרים עלולה להפחית את התחרות. במציאות כזו ישנו חשש כי מאגר רועי יעדיף לדחות את האספקה שלו למשק המקומי, ויימנע מתחרות מחירים עם מאגר לווייתן", ציינה הרשות בהודעתה.

כיום, דלק קידוחים מחזיקה בכ-22% ממאגר תמר, והיא צפויה למכור את החזקותיה עד סוף 2021, בהתאם למתווה הגז. בנוסף, דלק מחזיקה בכ-45% ממאגר לווייתן, וכן בתמלוגי העל ממאגרי כריש תנין. לפני כשנתיים מכרה דלק, במסגרת מתווה הגז, את מאגרי כריש ותנין לאנרג'יאן היוונית (ללא הזכות לתמלוגי על, שנותרה בידי דלק). שני המאגרים נמצאים בשלבי פיתוח.

"הגז הטבעי בכריש ותנין נמכר כבר רובו ככולו בחוזים למימוש עתידי, ועל כן שני המאגרים אינם מהווים מתחרה ללווייתן ותמר בכל הנוגע לחוזים חדשים", הדגישו ברשות. עוד ציינו שם כי "כבר היום ישנו קשר בין מאגר לוויתן לרועי, שכן רציו מחזיקה ברישיון רועי, וב-15% ממאגר לווייתן. כניסתה של דלק לרועי היתה מפחיתה עוד יותר את הסיכוי כי השותפות ברועי, ככל שיימצא בו גז, יתחרו בלווייתן".

הממונה על התחרות, מיכל הלפרין צילום: אמיל סלמן

לפני ארבעה חודשים דיווחה דלק קידוחים על מימוש אופציה לרכישת 24.99% מרועי. האופציה ניתנה בעבר לאדיסון, אך הומחתה לאחר מכן לדלק קידוחים. האופציה עמדה ל-20% מהזכויות ברישיון, אך  דלק רכשה עוד 4.99% מהזכויות של רציו. מימוש האופציה היה כפוף בין היתר לאישור הממונה על ההגבלים – וההערכות היו שלא יינתן כזה אישור.

רישיון רועי, שנושא את שם נכדו של גיאולוג רציו איתן אייזנברג, נמצא בגבול המים הכלכליים של ישראל ומצרים, כ-150 ק"מ מחופי אשקלון. בדו"ח המשאבים לרישיון רועי נמצא כי כמות הגז הפוטנציאלית מגיעה ל-3.2 טריליון רגל מעוקבת (TCF), במבנה גיאולוגי אחד (פרוספקט).

האומדן הגבוה של הגז בפרוספקט מגיע ל-5 TCF, בעוד האומדן הנמוך הוא 1.9 TCF. הדו"ח קבע כי ההסתברות למציאת תגלית גז היא כ-36%, שיעור גבוה יחסית, הדומה להסתברות שהיתה בתמר. אם אכן יימצא גז, רועי עשוי להיהפך למאגר השלישי בגודלו בישראל, לאחר לווייתן (כ-17.6 TCF) ותמר (כ-10.9 TCF).

תוכניות העבודה המעודכנות לרישיון רועי, שפורסמה לפני כשבועיים, כוללת מספר שלבים: עד תחילת ספטמבר מחויבות השותפות לחתום על חוזה עם קבלן קידוחים; עד 15 באוקטובר הן מחויבות להתחיל בקידוח ראשון; ושלושה חודשים לאחר השלמת הקידוח הן מחויבות להגיש לממונה על הנפט דו"ח מסכם של תוצאות הקידוח. פיתוח תגלית עתידית ברועי צפוי להיעשות בשילוב עם תגליות בצד המצרי.

מדלק קידוחים נמסר: "אנו לומדים את ההחלטה ובוחנים את האפשרויות המשפטיות העומדות בפנינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker