אי.די.בי פיתוח על סף פשיטת רגל - ועסקת החלומות של אייל לפידות עם אלשטיין בסכנה

לפידות רקם לפני כמה חודשים עסקה להכנסת מורי ארקין ויקיר גבאי כשותפים בכלל ביטוח, והיה אמור לקבל 5% ממניות כלל במימון כמעט מלא של אי.די.בי פיתוח ■ אבל ההידרדרות במצבה הפיננסי של אי.די.בי תקשה עליה להוציא מהקופה 120 מיליון שקל או לקבל מימון חיצוני

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל לפידות
אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

ההידרדרות במצבה הפיננסי של אי.די.בי פיתוח עלולה לעכב ולסכן את העסקה התמוהה, שבמסגרתה היתה אמורה החברה לממן לאייל לפידות רכישת מניות של כלל ביטוח (5%) תמורת כ-132 מיליון שקל.

לפידות, לשעבר מנכ"ל הפניקס ביטוח וכיום מנכ"ל שיכון ובינוי, תפר עסקה שבמסגרתה במאי האחרון מכרה אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, 18% ממניות כלל לידי אנשי עסקים אמידים ובעלי מוניטין כמו מורי ארקין, יקיר גבאי וכן ללפידות עצמו.

כך, ארקין וגבאי רכשו כל אחד 5% מכלל ביטוח בתמורה כוללת של 270 מיליון שקל, כשלארקין גם ניתנה אופציה לרכישה של 3% מכלל ביטוח במחיר של 47.7 שקל למניה. זאת בעוד שללפידות ניתנה אופציה לרכישת 5% מכלל ביטוח במחיר של 50 שקל למניה, ובתמורה כוללת של 132 מיליון שקל. מתוך סכום זה תיכננה אי.די.בי פיתוח להעניק ללפידות הלוואה מסוג נון ריקורס בהיקף של 120 מיליון שקל, כשהשעבוד העיקרי בגינה הוא אותן מניות כלל שבידי לפידות. לפידות היה אמור להביא לצורך העסקה הון עצמי של 12 מיליון שקל בלבד.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

לפני קצת יותר מחודש, ב-17 ביוני 2019, הודיע לפידות על מימוש האופציה, והעסקה הייתה אמורה להיות מושלמת השבוע. אלא שכיוון שקופת אי.די.בי פיתוח כוללת כיום 200 מיליון שקל במזומן, איגרות החוב שלה נסחרות לפי תשואות לפידיון זבל של עד 25%, והשווי הנכסי הנקי שלה מוערך בחוב של יותר מ-300 מיליון שקל. מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שחלקם אמורים לקבל בנובמבר הקרוב סכומים של כ-700 מיליון שקל, יתנגדו להוצאה של כ-120 מיליון שקל מקופת החברה - שכן הדבר ייחשב סוג של העדפת נושים. היום צפוי דירקטוריון אי.די.בי פיתוח להתכנס כדי לדון בסוגיה.

בעקבות כך, באי.די.בי פיתוח בחנו בחודש האחרון אפשרות לקבל מימון חיצוני מקרנות שונות לצורך מתן הלוואה ללפידות, אלא שבינתיים החברה - שמתנהלת ללא מנכ"ל ולמעשה גם ללא סמנכ"ל כספים - לא הצליחה להשיג את המימון.

לפידות לא מוותר

פירמידה בחובות

ההתפתחויות השליליות סביב אי.די.בי פיתוח הביאו לכך שלפידות התבקש על ידי אלשטיין ואנשי אי.די.בי להמתין כדי לראות כיצד ניתן לפתור את הסוגיה. ואולם לפידות, שבגין מניות כלל שקיבל מורווח על הנייר בכ-17% (22 מיליון שקל), אינו מוכן לוותר ולהסכים על דחייה של ביצוע העסקה.

לפידות אף שלח באמצעות עורכי הדין דן שמגר ויהודית גל-אור מספר מכתבים לאי.די.בי פיתוח שבהם האשים את החברה בחוסר תום לב. זאת, חודשים ספורים בלבד אחרי שאלשטיין ולפידות דיברו בתקשורת על שיתוף פעולה פורה שנרקם בין הצדדיםי ושאמור היה לטענת אלשטיין להביא לעליית שווייה של כלל ביטוח. אלא שבינתיים הצהרות לחוד ומציאות לחוד, שכן באחרונה הודיע אלשטיין כי משך את בקשתו לקבל היתר שליטה בכלל ביטוח ממידי ראש רשות שוק ההון, משה ברקת.

משמעות הדבר היא כי אי.די.בי פיתוח תצטרך לחפש קונה ליתרת מניות כלל המוחזקות על ידה באופן ישיר (15% ) ובאופן עקיף (20%), ולמכור אותן לרוכש אסטרטגי אחד. לחלופין, היא תוכל גם להמשיך וליישם את המתווה שנקבע לה על ידי ראש רשות שוק ההון הקודמת, דורית סלינגר, הכולל מכירה של 5% מכלל ביטוח מדי רבעון. כלל ביטוח, המנוהלת על ידי יורם נווה, נסחרת כיום לפי מחיר של 58.6 שקל למניה, המשקף לה שווי שוק של כ-3.2 מיליארד שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker