5 שנים לאחר שאפריקה תעשיות מחקה 73 מיליון שקל, הוגש כתב אישום

אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל קבוצת נגב ואפריקה תעשיות, ועשרה עובדים נוספים, נאשמים בעבירות דיווח על פי חוק ניירות ערך, זיוף ומרמה וכן שיבוש מהלכי משפט - בפרשה שבה נטען נגם כי גנבו מיליונים מהחברות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגב קרמיקה, המפעל, העובדים והמנכ"ל
מפעל נגב קרמיקה בירוחם והמנכ"ל לשעבר, אבי מוטולה (משמאל)צילום: אליהו הרשקוביץ ואלירן אביטל

מרמה, זיוף וגניבה - אלו העבירות שעומדות במרכז כתב האישום שהוגש נגד אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל קבוצת נגב ואפריקה תעשיות, וכן נגד עשרה עובדים נוספים בחברה ובקבוצת נגב. בתביעה שהוגשה נגדם נטען כיגזלו מהחברות עשרות מיליוני שקלים בדרכי מרמה. כמו כן טענו כי רישומים כוזבים שלהם הובילו לכך שאפריקה תעשיות נדרשה להציג מחדש את דו"חותיה הכספיים לשנת 2014 - שבהם נגרעו מההון העצמי 73 מיליון שקלים.

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה היום (ד') כתב אישום פלילי נגדם, בעוון עבירות דיווח על פי חוק ניירות ערך, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד, זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט. בנוסף מייחס כתב האישום למוטולה ולמנהלת בכירה נוספת לשעבר באפריקה תעשיות עבירות גניבה בידי מנהל. 

יחד עם מוטולה נאשמים רו"ח אביהו איבשיץ לשעבר סמנכ"ל הכספים והפיתוח העסקי בקבוצה, גלית בן מאיר דורי, לשעבר מנהלת שירות הלקוחות בקבוצה, שאול משיח, מנהל תפעול ולוגיסטיקה בקבוצה, ורה יופה, לשעבר מנהלת המחלקה הכלכלית, משיח דוד, לשעבר מנהל בקרת האיכות, תומר כובאני, לשעבר מנהל מחלקת סוחרים, יעקב רואכורגר לשעבר חבר הנהלה בקבוצה ומנהל מערכות המידע.

כמו כן מואשמים בכירים בחברות ויאה ארקדיה וסופר קרמיקה: גבריאל קליין, לשעבר מנכ"ל  חברות ויה ארקדיה וסופר קרמיקה, יעקב גרוהר, רו"ח ובעבר סמנכ"ל הכספים בויה ארקדיה וסופר קרמיקה, מאירה בן יוסף, לשעבר סמנכ"לית משאבי אנוש בנגב ובאפריקה תעשיות.

המדינה מאשימה את מוטולה ואיבשיץ בכך שניצלו את מעמדם בקבוצה על מנת להורות לכפופים להם לבצע פעולות מרמה, שיציגו מצגי שווא על אודות תוצאות קבוצת נגב ועל עמידתה ביעדים הגבוהים שנקבעו לה. בכתב האישום מתואר איך מוטולה ניהל את קבוצת נגב ואפריקה תעשיות ביד רמה והעמיד את שיפור ביצועי החברה ועמידתה ביעדים בראש סולם העדיפויות. מוטולה הנחה את עובדיו, ובראשם את איבשיץ, לנקוט כל אמצעי לרבות ביצוע עבירות פליליות להשגת מטרה זו.

הפרקליטות טוענת שאיבשיץ כמנהל דומיננטי ובכיר בקבוצה, פעל כיד ימינו של מוטולה וניצל את מומחיותו החשבונאית לשם תכנון וביצוע העבירות.

מוטולה השיג את שיתוף הפעולה של הכפופים לו, בין השאר תוך שהנהיג מדיניות של מתן הטבות אישיות לעובדיו על חשבון קבוצת נגב כגון מימון חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל לדורי ולמשפחתה בשווי עשרות אלפי שקלים, מימון חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל, טיפולי שיניים ומטבח לבית לבן יוסף ומשפחתה בשווי של כ-200 אלף שקל, מתן הלוואה בסך 100 אלף שקל ומימון טיסה לחו"ל עבור איבשיץ ואשתו בסך של יותר מ-20 אלף שקל. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker