ירידה חריגה: מה מפיל את מניות התקשורת?

מניית סלקום צונחת במסחר ב-8% ופרטנר מאבדת 3.5% מערכה ■ האנליסטים אינם בטוחים לגבי הסיבה לנפילות - אך ייתכן שהדבר קשור להורדת הדירוג של דסק"ש, החברה האם של סלקום

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ואיציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ואיציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר

מניות חברות התקשורת הנסחרות בבורסה בתל אביב בולטות היום בירידות חדות - והאנליסטים אינם בטוחים מהי הסיבה לכך. כך, סלקום נופלת במסחר ב-8%, ופרטנר מאבדת 3.5% מערכה.

שוק התקשורת סבל אמנם מירידות בשנה האחרונה, שבמהלכה איבדה סלקום יותר מ-50% משווייה, מניית פרטנר ירדה ב-15% ובזק צנחה בכ-34%. עם זאת, הצניחה החדה היום עדיין חריגה בנוף, והאנליסטים אינם בטוחים מה הסיבה שגרמה לה.

משיחות עם אנליסטים, ציינו חלקם שהסיבה לצניחה היא ההחלטה של מעלות להוריד את הדירוג של החברה האם של סלקום, דסק"ש, צעד המעיד על חולשתה של סלקום. מעלות הורידה היום את דירוג החברה מ-BBB פלוס ל-BBB עם תחזית שלילית. בחברת הדירוג נימקו את הירידה בין השאר בשל ירידה של 24% בשווי מניות סלקום ושחיקה במדדים התפעוליים של החברה. הורדת הדירוג לדסק"ש עשויה לבשר על הורדת דירוג גם לסלקום, שצפויה לגייס בקרוב. ככל הנראה, הורדת הדירוג של דסק"ש וההערכות לגבי ההשפעה על סלקום מושכת למטה גם את פרטנר.

אנליסטים אחרים מעריכים כי הירידות נובעות מהציפייה בשוק - שטרם מומשה - שמשרד התקשורת יחלץ את חברות התקשורת וישקיע בתשתיות.

סבינה לוי, מנהלת מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, מציינת כי "בשלב זה לא ידוע לי על התפתחויות משמעותיות בסקטור שיכולות לגרום לתגובות כאלה במניות". לדבריה, הסיבה לירידות עשויה אכן להיות "תגובת השוק להורדת הדירוג של דסק"ש, שיכולה להשפיע גם על פרטנר שנמצאת באותו ענף, כאשר הגיוני שמניית סלקום תהיה תנודתית יותר בגלל רמת המינוף הגבוהה יותר שלה". עם זאת, מוסיפה לוי כי "הדו"ח לא מחדש מעבר למה שכבר היה ידוע, וזה מתומחר בחוב של החברה". סיבה נוספת לירידות שמציעה לוי היא "שינוי פוזיציה באחד הגופים המוסדיים הגדולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker