המאבק על השליטה בדירקטוריון פז הסתיים בפשרה

בלחץ הפניקס, ולאחר שגם חברת הייעוץ ISS התנגדה לשינוי התקנון - הושגה פשרה ■ כהונת שלושת הדירקטורים המזוהים עם מחנה אברהם ביגר תוארך בשנה, אך הסעיף הקובע כי תקופת כהונת דירקטור רגיל לא תהיה ארוכה מ-3 שנים, לא יבוטל כפי שרצה ביגר

יורם גביזון
תחנת דלק פז
תחנת דלק פזצילום: דן קינן
יורם גביזון

אספת בעלי המניות של פז שהיתה אמורה להצביע על שינוי תקנוני נדחתה ליום רביעי הבא, 1 באוגוסט, בעקבות לחץ של חברת הפניקס לגבש פשרה בין שתי ההצעות. השינוי המוצע בתקנון החברה, שהתקבל בדירקטוריון ברוב שכלל את הדירקטורים הבלתי תלויים, ביטל סעיף בתקנון החברה שלפיו כהונת דירקטור רגיל לא תהיה ארוכה מ-3 שנים - אם כי דירקטור רגיל רשאי להעמיד את עצמו לבחירה מחודשת.

הצעה נוספת היתה לבטל סעיף בתקנון שקבע שבאסיפה השנתית השלישית, שלאחר קבלת היתר שליטה, כלומר באסיפה הנוכחית יועמדו לבחירה שני הדירקטורים הוותיקים בחברה. מימוש הוראות התקנון היו גורמות לכך שחמישה דירקטורים, כלומר מחצית מדירקטוריון החברה, היו עומדים לבחירה באספה הכללית הקרובה. 3 דירקטורים - מנחם ברנר, פרופסור למימון באוניברסיטת ניו יורק; אריק שור, לשעבר מנכ"ל תנובה ורו"ח רויטל אבירם, שתמכו ביו"ר לשעבר יצחק עזר וכיום תומכים ביו"ר הנוכחי אברהם ביגר.

בנוסף להם, שני דירקטורים חדשים במקום פרופסור אפרים צדקה ואליעזר שקדי, לשעבר מנכ"לי אל על שפרשו. היו"ר אברהם ביגר יזם את שינוי התקנון בטענה שתחלופה של מחצית מחברי הדירקטוריון, גורמת לחוסר יציבות ומעכבת את עבודתו על האסטרטגיה העתידית של החברה. הדח"צים, שמכהנים כוועדת המנויים של החברה, התנגדו לשינוי התקנוני בטענה שהוא פוגע בממשל התאגידי משום שהוא מונע מבעלי המניות להצביע על זהות הדירקטורים כל שלוש שנים, ומשום ששינויים תכופים בתקנון אינם רצויים.

עמדת הדח"צים זכתה לתמיכה של חברת הייעוץ אנטרופי וחברת ISS שמייעצת למשקיעים זרים בנושא הצבעות באספות כלליות. הפשרה הושגה בלחץ של חברת הביטוח הפניקס, שמחזיקה ב-7.8% ממניותיה של פז, והיתה לשון מאזניים בין שני המחנות. על פי הפשרה,  לא יבוטל הסעיף התקנוני לפיו כהונת דירקטור רגיל לא תהיה ארוכה משלוש שנים, כלומר כל שנה יובאו לאישור האספה הכללית שני דירקטורים - אבל הפעלת הסעיף תושהה בשנה לגבי שלושת הדירקטורים הבלתי תלויים שעמדו לבחירה: פרופסור מנחם ברנר, אריק שור ורויטל אבירם. בעקבות הפשרה יעמדו לבחירה שלושה דירקטורים אלה באוגוסט 2020, בעוד שעל פי השינוי שהציע היו"ר אברהם ביגר היו ברנר ושור עומדים לבחירה מחודשת באוגוסט 2020 ואילו רויטל אבירם היתה עומדת לבחירה מחודשת באוגוסט 2021.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker