"סכנת חיים ממשית": משרד הבריאות מנחית תקן חדש על חברות הקנאביס

מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות הודיע למפעלי הקנאביס כי הוא אוסר עליהם לקבל חומר גלם שאינו באיכות IMC-GAP החל ב-1 בספטמבר ■ החשש: כ-50 אלף מטופלים עלולים להיפגע ■ "קנאביס אינו תרופת קסם. לעתים לוקח חודשים לייצב חולה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל לנדשפט מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות
יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאותצילום: אייל טואג

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) במשרד הבריאות, הבהיר לחברות המחזיקות מפעל קנאביס בעל תקן GMP ופועלות בישראל כי החל ב-1 בספטמבר 2019 הוא אוסר עליהן לקבל חומרי גלם של קנאביס שאינם עומדים בכל דרישות תקן האיכות IMC-GAP.

לנדשפט הבהיר כי חל איסור לייצר מוצרי קנאביס רפואי שאינם עומדים בדרישות האיכות לייצור IMC-GAP. בשוק הקנאביס החלו לדבר על כך שיש צורך להעביר חומר במהרה למפעלים, שכן לנדשפט אינו מתכוון לדחות את יום הדין.

לא ברור איך ההוראה החדשה של לנדשפט מתיישבת עם ההקלות שאותן מעוניין משרד הבריאות לתת לילדים מטופלים, ובהם חולי סרטן וסובלים מאוטיזם, שנדרשים לקבל קנאביס רפואי מההסדרה הישנה. זאת, לאחר ההסברים שקיבלו מהרופאים, ולפיהם הם הצליחו להתייצב על המינונים והזנים הישנים - שאותם לא יוכלו לרכוש במסגרת ההסדרה החדשה.

מקור בתעשיית הקנאביס הרפואי הסביר: "קנאביס הוא לא תרופת קסם. לעתים לוקח חודשים לייצב חולה. מתחילים במינון נמוך ועוברים זנים עד שמצליחים לייצב את אותם ילדים. אבל כעת, הזנים והמינונים בהסדרה החדשה לא עונים על הצרכים הרפואיים שלהם".

זאת הסיבה שסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הכריז לפני כמה ימים כי הוא מאריך את הוראת השעה לגבי רישיונות לקנאביס רפואי - כך שהחולים המחזיקים רישיונות לפני מועד החלת הרפורמה (29 באפריל 2019) יוכלו להמשיך לקבל את הקנאביס גם במתכונת החדשה דרך בית המרקחת ובמשך החודשיים הקרובים - גם במתכונת הישנה שהיתה נהוגה עד כה. ילדים וגם אנשים עם אוטיזם יוכלו לבחור אם לעבור למתכונת החדשה או להמשיך במתכונת הישנה, לפי בחירתם, עד 1 ביולי 2020.

חממת קנאביס בערבה, באפריל
חממת קנאביס בערבה, באפרילצילום: אייל טואג

ההוראה של לנדשפט ניתנה יום לפני שהמדינה נדרשה לענות לבג"ץ על הבקשה הבהולה לקבל צו ביניים שישיב את ההסדרה הישנה כפי שהתקיימה לפני אפריל 2019, כך שיתאפשר לכ-50 אלף חולים להמשיך לשמור על הרצף הטיפולי באמצעות קנאביס רפואי.

"מצבם של כ-80% מהמטופלים הורע"

בעתירה הסבירה עמותת הקנאביס הרפואי, המיוצגת על ידי עורכת הדין יסמין מזרחי, כי קיים כיום בתחום הקנאביס הרפואי "משבר לאומי עקב ליקוי חובבני ובלתי-מספק של מתווה ההסדרה החדשה אשר גורם למחסור אקוטי במלאי הטיפול המוצע באמצעות רשתות הפארמה, ואשר גרר אחריו צמצום משמעותי במנעד הטיפולים השונים שאופשרו למטופלים בעבר".

בעתירה מתוארות פגיעות חמורות - פיזיות ונפשיות - אצל החולים המטופלים בקנאביס, אשר חויבו לעבור למסגרת ההסדרה החדשה, וכעת מקבלים טיפול לא הולם, וזאת בניגוד להמלצות הרופאים בעניינם.

לעתירה צורפו חוות הדעת של כמה רופאים: ד"ר ברקת שיף-קרן, מומחית כאב האמונה על טיפול באלפי מטופלי כאב כרוני; ד"ר מיכאל סגל, מומחה בפסיכיאטריה המטפל באמצעות קנאביס באלפי חולים הסובלים מפוסט טראומה; ד"ר איליה קזניק, מומחה לפסיכיאטריה המטפל באלפי מטופלים; וד"ר אלן פליישמן, מומחה לפסיכיאטריה המטפל במאות קטינים על הספקטרום האוטיסטי.

רופאים אלה הזהירו באשר לנזקי מתווה ההסדרה החדשה, שאותו מוביל לנדשפט: "כרופא אחראי, אני רואה במו עיני כיצד הרפורמה בקנאביס פוגעת ישירות במטופלים - עד לסכנת חיים ממשית", הסביר פליישמן.

שיף-קרן הסבירה בחוות דעתה כיצד ההסדרה החדשה זרקה חולים מיוצבים בחזרה אל עבר התרופות הנרקוטיות.

רזניק ציין בחוות הדעת שלו כי "מתוך עשרה מטופלים שהועברו בעל-כורחם לטיפול חדש במסגרת ההסדרה החדשה - מצבם של כ-80% מהם הורע". לדבריו, "נתונים אלה מדאיגים לאור זה שאני נאלץ להכריח חולים נוספים לעבור (לטיפולים במסגרת ההסדרה החדשה; ש"א). לדבריו, "לאור הנזק שנגרם ועוד עלול להחמיר - יש לעצור את התקדמות הרפורמה במתכונתה הנוכחית עד לשיפור כלל הנקודות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום