משרד הביטחון דורש עד 250 מיליון ש' בגין הקמת מתקן התפלה - בשל רעש

במשרד טוענים כי מתקן ההתפלה שיוקם ליד מחנה שרגא שבגליל המערבי עלול "לסכן את בריאותם של חיילי צה"ל השוהים במחנה" ■ ועדת התשתיות הלאומיות דחתה את הדרישה, והתוכנית אושרה להפקדה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתקן התפלה בחדרה
מתקן התפלה בחדרהצילום: תומר נויברג

משרד הביטחון דורש מרשות המים סכום של עד 250 מיליון שקל (תלוי בתרחיש שיווצר) כדי להעתיק מתקנים במחנה שרגא שבגליל המערבי. זאת כתנאי להסכמתו להקמת מתקן התפלה במרחק של 40–30 משטח המחנה.

הדרישה נדחתה בשבוע שעבר על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות, בראשות זאב בילסקי, והמתקן אושר להפקדה לפני 10 ימים. התוכנית שהופקדה כוללת הקמת מתקן התפלה שהספקו עשוי להגיע ל–300 מיליון מ"ק, מה שיהפוך אותו לגדול מסוגו בישראל. עם זאת, בשלב ראשון יתפיל המתקן רק 150 מיליון מ"ק לשנה.

הדרישה החריגה של משרד הביטחון נומקה בצורך להעתיק מבנים במחנה בשל מפגע הרעש שהמתקן מייצר. במשרד אומרים כי המתקן יוקם "על גדר המחנה, בצמידות למבני המגורים ומתקני הלימוד שבהם שוהים מאות חיילים ברוב שעות היממה. זאת למרות נתוני סקר השפעה על הסביבה, שערכה רשות המים, שמראים כי עלולות להיווצר השפעות משמעותיות על פעילות המחנה לצד מתקן ההתפלה, בהיבטי רעש, זיהום, קרינה ועוד - עד כדי סיכון בריאותם של חיילי צה"ל השוהים במחנה". דרישת המשרד נבדקה בסקר סביבתי שנערך בהזמנת רשות המים והוועדה לתשתיות לאומיות, ונדחתה.

על מנת למנוע פגיעה בריאותית ובטיחותית בחיילי צה"ל,  תידרש רשות המים להבטיח כי ינתן מענה במסגרת הקמת המתקן, כך שבריאותם של החיילים לא תיפגע, או לחליפין לבצע שינויים בפריסת המחנה. משרד הביטחון ממשיך בדיונים עם רשות המים אך בשום מצב לא יעמיד בסכנה את בריאותם ובטיחותם של חיילי צה"ל"". דרישת המשרד נבדקה בסקר סביבתי שנערך בהזמנת רשות המים והוועדה לתשתיות לאומיות, ונדחתה.

עם זאת, רשות המים הלכה לקראת משרד הביטחון ובתוכנית שהובאה לאישור הוות"ל אין אפשרות להקים תחנת כוח, שהייתה משפרת את הכלכליות של המתקן, וכן הוצע שקווי המתח שמחברים את המתקן לרשת יוטמנו בקרקע - כדי להקטין את הרעש שייצר המתקן. פתרונות אלה לא סיפקו את משרד הביטחון, שהחליט כי הקמת מתקן ההתפלה תצריך את פינוי מחנה שרגא, שמשמש את חטיבת גולני, ודרש פיצוי של 250 מיליון שקל כדי לממן את הפינוי.

עלות הקמתו של מתקן ההתפלה מוערכת ב-1.3 מיליארד שקל, כך שהיענות לדרישת מערכת הביטחון תייקר אותו בכמעט 20% ותתגלגל לחשבון המים שישלמו הצרכנים. במקביל להפקדת התוכנית, רשות המים ומשרד האוצר ממשיכים במגעים עם משרד הביטחון כדי למצוא פתרון לבעיות שהעלה - בעלות סבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker