עידן עופר ניצח את יצחק תשובה במחלוקת של 25 מיליון דולר על מחיר הגז

או.פי.סי שבשליטת עופר העזה להילחם במונופול הגז - ולקחה את כל הקופה ■ בוררות בינלאומית פסקה לטובתה במחלוקת עם קבוצת תמר ■ בניגוד ליצרני חשמל פרטיים אחרים, או.פי.סי דחתה דרישה של מונופול הגז שנגעה למחיר האספקה בין יולי 2013 לינואר 2015

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יצחק תשובה ועידן עופר
יצחק תשובה ועידן עופרצילום: מגד גוזני ובלומברג

המחלוקת הממושכת בין קבוצת תמר שבשליטת ישראמקו, נובל אנרג'י ותמר פטרוליום ודלק קידוחים שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, לבין חברת או.פי.סי רותם שבשליטתו העקיפה של עידן עופר (34%) - הסתיימה בניצחון חד משמעי של או.פי.סי.

בית משפט לבוררות (טריבונל) בלונדון פסק לטובתה של או.פי.סי רותם וקיבל את עמדתה בנוגע לתעריף שהיה עליה לשלם לקבוצת תמר עבור אספקת הגז בתקופה שבין יולי 2013 לבין ינואר 2015. בעקבות פסיקתו של טריבונל הבוררות, תקבל או.פי.סי סכום של 21.75 מיליון דולר בתוספת ריבית, שאותו הפקידה בנאמנות במאי 2017 עד לפסיקת הבורר. תמר תשלם לאו.פי.סי רותם סכום נוסף של 4.16 מיליון דולר בגין הוצאות הניהול הבוררות.

על פי הסכם האספקה שנחתם בין קבוצת תמר לאו.פי.סי רותם, מחיר הגז שמספקת תמר מבוסס בחלקו על מחיר בסיס שנקוב בשקלים ונקבע במועד ההסכם, והוא צמוד לשינויים ברכיב הייצור שמהווה חלק מתעריף החשמל שמאושר על ידי רשות החשמל; ובחלקו האחר (30%) צמוד מחיר הגז שמספקת תמר לאו.פי.סי לשער החליפין של הדולר.

המחלוקת בין קבוצת תמר לבין או.פי.סי, שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, פרצה ביולי 2013, כאשר רשות החשמל פירסמה ארבעה מדדים עבור תעריף רכיב ייצור החשמל, כך שנקבע רף תחתון של תעריף של 333 שקל למגה-ואט שעה ורף עליון של 386 שקל למגה-ואט שעה. קבוצת תמר דרשה מאו.פי.סי רותם ומיצרני חשמל פרטיים אחרים לשלם לה עבור הגז על פי הרף העליון של תעריף רכיב הייצור, כלומר 386 שקל למגה-ואט שעה, בעוד או.פי.סי טענה שתעריף רכיב הייצור הרלוונטי להסכם אספקת הגז הוא 333 שקל למגה-ואט שעה.

המחלוקת נמשכה עד לינואר 2015, כאשר רשות החשמל חזרה לקביעה של תעריף רכיב ייצור חשמל אחיד. או.פי.סי, בניגוד ליצרנים פרטיים כמו דוראד, פז ונשר שהעדיפו להתפשר, לא נרתעה מעימות ישיר עם מונופול הגז - כנראה משום שכחלק מקבוצת עידן עופר היתה מסוגלת להתמודד עם העלויות הגבוהות של ניהול בוררות משפטית בלונדון.

תחנת הכוח של או.פי.סי במישור רותם
תחנת הכוח של או.פי.סי במישור רותםצילום: אלבטרוס

בעקבות פסיקת הבוררות, תיהנה או.פי.סי רותם מהכנסה חד פעמית של 4.1 מיליון דולר שתיזקף לדו"חות הרבעון השלישי של 2019, ותשקף את ההוצאות המשפטיות של ניהול הבוררות שנזקפו ישירות לדו"ח רווח והפסד. קבלת הסכום של 21.75 מיליון דולר שהופקד בנאמנות לא תשפיע על דו"ח רווח והפסד, משום שאו.פי.סי רותם לא ביצעה כל הפרשות בנוגע לדרישת קבוצת תמר בשל הערכתה שיש לה סיכוי גבוה מ-50% לזכות בבוררות.

או.פי.סי צפויה להשלים עד סוף 2019 את הסגירה הפיננסית להקמתה של תחנת הכוח בצומת פלוגות בהשקעה של 1.3 מיליארד שקל, בטכנולוגיה קונוונציונלית במחזור פתוח ובהספק של 396 מגה-ואט, ולהתחיל ברבעון הרביעי של 2019 בהפעלה המסחרית של תחנת כוח בחדרה שתפעל בטכנולוגיה של קוגנרציה בהספק של 148 מגה-ואט ובהשקעה של 1.0 מיליארד שקל. או.פי.סי תתמודד על רכישת תחנת הכוח ברמת חובב שהספקה 1,150 מגה-ואט, והיתה בעל ההצעה השנייה בגובהה לרכישת תחנת הכוח באלון תבור שהספקה 600 מגה-ואט, ושנמכרה בתחילת יולי 2019 לקבוצת MRC שבבעלות מאיר שמיר הארבור אנג'נירינג הסינית ורפק תמורת 1.87 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker