הצרות של טבע: כשיצרניות משככי הכאבים שיווקו אותם כמו דוריטוס

ממסמכים שהותרו לפרסום במסגרת תביעת הענק בארה"ב, עולה תמונה קשה של קריסת מנגנוני הבקרה של יצרניות ומשווקות משככי הכאבים הנרקוטיים ■ בית מרקחת אחד הזמין בחודש 3,271 בקבוקים של משכך הכאבים אוקסיקונטין - עבור עיירה של 2,831 בני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משכך הכאבים אוקסיקונטין

טבע וחברות תרופות אחרות התרשלו בפיקוח על כמות משככי הכאבים הנרקוטיים שייצרו ושיווקו, ולא עמדו בדרישות החוק בנוגע לתרופות שאחזקתן והשימוש בהן מפוקחים על ידי רשויות הבריאות (Controlled Substances) - כך עולה ממסמכים שהוגשו לבית המשפט המחוזי במדינת אוהיו שבארה"ב. זאת, במסגרת תביעת הענק שמתנהלת נגד היצרניות והמפיצות של משככי הכאבים הנרקוטיים (אופיואידים), שגרמו למותם של 200 אלף אמריקאים מהתמכרות בשנים 2017-1996.

המגיפה הגיעה בשלב מסוים לממדים כאלה שבחלק מהמחוזות שהגישו את התביעות החלו להשתמש בחדרי מתים ניידים שהופעלו בקראוונים. התביעה שמתנהלת בקליבלנד, אוהיו, היא איחוד של 2,000 תביעות שהוגשו על ידי ערים ומחוזות בארה"ב כנגד יצרניות ומשווקות של אופיואידים, בטענה שהובילו למטרד ציבורי שגרם להוצאות כספיות עצומות כתוצאה מאשפוז של פגים, טיפול במרכזי גמילה, אימוץ תינוקות שהוריהם מתו מהתמכרות וטיפול בפשיעה מוגברת.

קטעים מהמסמכים שפורסמו באתרים של ה"וול סטריט ג'ורנל", "וושינגטון פוסט" ו"ניו יורק טיימס" כוללים אי-מיילים פנימיים ששופכים אור על המדיניות השיווקית האגרסיבית של חלק מהיצרניות - ועל כך שחלקן לפחות היה מודע לעובדה שהאופיואידים גורמים למגיפה של התמכרות.

כך למשל, ברברה מרטין, שהיתה ממונה בענקית חנויות הפארם וולגרינס על זיהוי הזמנות חשודות של תרופות שהשימוש בהן כרוך בסיכון, כתבה באי-מייל בינואר 2011 לאחד מעמיתיה: "אין לי שמץ של מושג איך הם מסוגלים בכלל לאחסן כמות כזו של בקבוקים". מרטין קיבלה הזמנה ל-3,271 בקבוקים של משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין מבית מרקחת בפורט ריצ'י פלורידה - עיירה שמספר תושביה הוא 2,831 בלבד. בחודש הבא שיווקה וולגרינס שוב הזמנה גדולה לאותו בית מרקחת. 

חברת מלינקרודט (Mallinckrodt) ייצרה בשנים 2012-2006 באמצעות החברה הבת SpecGx 29 מיליארד גלולות של אופיואידים - 37.7% מהכמות שנצרכה בשוק האמריקאי באותן שנים. בשנים 2011-2003 דיווחה החברה על 33 הזמנות חשודות בלבד, מתוך 53 מיליון הזמנות למשככי כאבים נרקוטיים שסיפקה.

קריסת מנגנוני הבקרה והפיקוח על הייצור של האופיואידים במלינקרודט, ומניעת שיווקם לצרכני סמים, מתבטאת גם בציטוטים מאי-מיילים פנימיים בין סטיב קוצ'רן, סמנכ"ל מכירות בחברת KeySource Medical, לבין ויקטור בורלי, מנהל בכיר של תיקי לקוחות גדולים במלינקרודט. במיילים כותב בורלי לקוצ'רן: "בדוק את רמת המלאי שלך ואם היא נמוכה תזמין עוד. אם רמת המלאי סבירה, תזמין קצת יותר - הבנת? ותמחק את המייל הזה אם אפשר".

בינואר 2009 כתב קוצ'רן לבורלי ש-1,200 בקבוקים של אוקסיקונטין נמכרו, והוסיף: "אל תפסיק לשלוח, שכל הזמן ימשיכו להגיע, נראה לי שאנשים התמכרו לדברים האלה או משהו". ובורלי הבטיח לו: "זה כמו שאי-אפשר להפסיק לאכול דוריטוס, נייצר עוד".

מדיניות פיקוח? ניגוד עניינים חמור ותוצאות אפסיות

הרווחים הגדולים שהפיקו כל המעורבים בייצור ובשיווק של משככי הכאבים הנרקוטיים גרם לכך שהמנגנונים שהקימו היצרניות והמשווקות של האופיואידים כדי לעמוד בדרישות החוק לשיווק תרופות מסוכנות היו סמליים, פעלו בניגוד עניינים חמור ובעיקר הפיקו תוצאות אפסיות.

כך למשל, בחברת טבע, שהחברה הבת שלה אקטוויס ייצרה 26 מיליארד גלולות של משככי כאבים נרקוטיים בשנים 2012-2006, מינו את מחלקת המכירות לפקח על זיהוי הזמנות חריגות, שהיה חשד שהשימוש האמיתי שלהן הוא צריכת סמים. המחלקה שטבע הקימה לפיקוח על ההפצה של תרופות אלה ולמניעת מעורבות בפעולות לא חוקיות נקראה DefOps - קיצור של Defensible Operations - משום שזה נשמע טוב, לפי תצהיר של עובד החברה שהקים אותה.

אקטוויס נרכשה על ידי טבע באוגוסט 2016 תמורת 39 מיליארד דולר - עסקה שדירדרה את טבע למשבר פיננסי שמאיים על קיומה. כעת היא עלולה לסבך את טבע בתשלום של קנסות כבדים: אקטוויס תתקשה להסביר מדוע התעלמה כמעט במפגיע מאזהרות ה-DEA, הרשות האמריקאית למלחמה בסמים.

נציגי הרשות נפגשו ב-2012 עם עובדי אקטוויס שייצרה גרסאות גנריות של משככי הכאבים הנרקוטיים אוקסיקונטין ו-OPANA ER, שניים ממשככי הכאבים הנרקוטיים הנמכרים ביותר. הרשות למלחמה בסמים האיצו בעובדי אקטוויס לבחון במו עיניהם כיצד המוצרים שהחברה מייצרת משווקים ואיזה שימוש עושים בהם.

על פי אחד המסמכים, עובד DEA ביקש מעובדי אקטוויס לבקר בבתי מרקחת בדרום פלורידה, אחד המוקדים המרכזיים של מגפת האופיואידים בארה"ב - כדי להיווכח בעצמם בתורים הארוכים המשתרכים במרפאות הכאב, במספר הרב של מכוניות שלוחיות הרישוי שלהן מעידות שבעליהן אינם תושבי פלורידה, בלקוחות המפוקפקים, באנשי אבטחה במגרשי החנייה ובדרישה של בתי המרקחת לקבל תשלום במזומן בלבד.

דרישת הרשות לא שינתה בהרבה את התנהלותה של אקטוויס. פגישה נוספת שנערכה בין נציגי הרשות האמריקאית למלחמה בסמים לבין אנשי החברה הסתיימה בטונים צורמים. אנשי הרשות ביקשו מאקטוויס להקטין את מכסת הייצור של אוקסיקודון, החומר הפעיל באוקסיקונטין, אולם החברה דחתה את הדרישה.

סניף של CVS. לחברה לא היתה מדיניות פיקוח רשמית על הזמנות חשודותצילום: בלומברג

ברשת הפארם וסיטונית התרופות הענקית CVS הודתה המתאמת עם הרשות האמריקאית למלחמה בסמים שתואר זה היה רק פורמלי, ושזה לא היה תפקידה האמיתי. CVS הטילה את המלאכה של ניטור ופיקוח על הזמנות חשודות על העובדים במרכזי ההפצה שעסקו באריזת משככי הכאבים הנרקוטיים - וזאת אף שלחברה לא היתה מדיניות פיקוח כתובה ופורמלית, או תוכניות הכשרה שילמדו את האורזים כיצד לבצע מלאכה זו.

אין זה פלא שמרכז ההפצה של CVS באינדיאנפוליס סימן רק שתי הזמנות חשודות בשנים 2014-2006. חברות ההפצה דחו את הטענות, וציינו כי קיבלו חוות דעת מומחה מבכיר לשעבר ברשות למלחמה בסמים, שלפיה מערכות הפיקוח והבקרה על שיווק תרופות מסוכנות היו תקינות ועמדו בכללים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker