לפידות החל את מסע התייעלות של שיכון ובינוי בחשבונות המנופחים לספקים

שיכון ובינוי תנסה לייעל את החברה הבת אלקון שפועלת בתחום איכות הסביבה וצברה הפסד של 150 מיליון שקל בשנתיים האחרונות ■ מניית שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 בעדכון הקרוב בראשית אוגוסט

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל לפידות
אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

שישה שבועות לאחר כניסתו לתפקיד, מנכ"ל שיכון ובינוי, אייל לפידות, מתחיל במסע ההתייעלות של החברה. החברה בוחנת בימים אלה את עלות השירותים שהיא מקבלת מספקים חיצוניים - שהסתכמו ב-75 מיליון שקל ב-2018. כך למשל, שיכון ובינוי החלה כבר במכרזים לקבלת שירותי תקשורת לקבוצה - שבמהלכה חסכה 20% בהשוואה לעלותם של שירותים אלה בעבר. סעיף אחר שעלותו נבחנת בימים אלה הוא תשלומיה של החברה לעורכי דין. בתגובה לידיעה על מהלכי ההתייעלות של החברה עלתה מנייתה של שיכון ובינוי ב-3.1% והוסיפה 135 מיליון שקל לשוויה.

על פי הערכות, שיכון ובינוי אינה נערכת בשלב זה לפיטורי התייעלות, משום שהנהלתה החדשה לא זיהתה עודפי כוח אדם משמעותיים.

מהלך התייעלות נוסף שבו עוסקת שיכון ובינוי בימים אלה הוא בחברת אלקון, שמספקת שירותי טיפול בשפכים תעשייתיים ובחומרים מסוכנים, וכן בטיפול בפסולת מוצקה (בוצה) . השירות של אלקון מבוסס על טכנולוגיות ייחודיות מוגנות פטנט. אלקון, שמעסיקה 61 עובדים במפעלה באזור התעשייה נאות חובב, הפסידה סכום מצטבר של 152 מיליון שקל ב-2018-2017 - בין היתר בשל הפרשה של 82 מיליון שקל שבוצעה ב-2017.

אלקון סובלת מתחרות קשה בחברה הממשלתית, החברה לשירותי איכות הסביבה, שהיא מונופול בתחום טיפול בחומרים מסוכנים ובבוצה. בשיכון ובינוי מעריכים שניתן לייעל ולהבריא את החברה ולא נוטים בשלב זה לסגור את החברה המדממת.

מניית שיכון ובינוי עלתה ב-80% מתחילת 2019 וב-60% מתחילת פברואר 2019 כאשר נודע על המו"מ למינויו של לפידות כמנכ"ל החברה. נראה ששוק ההון העריך שיש פוטנציאל השבחה בשיכון ובינוי, ושלפידות יידע למצות אותו טוב יותר מקודמיו.

שיכון ובינוי נחשבת כחברה בעלת מנגנון לא יעיל. הוצאות ההנהלה והכלליות של מטה החברה הסתכמו ב-175 מיליון שקל ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2019 וב-410 מיליון שקל בקבוצה כולה. בעקבות העלייה החדה במניית החברה, היא צפויה להיכנס למדד ת"א 35 בעדכון הקרוב של המדד שיהיה ב-1 באוגוסט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker