"המדינה מעודדת שימוש במקלטי מס": הקרנות הישראליות נגד בלקרוק

מנהלי קרנות הנאמנות הישראליות טוענים כי הקרנות החדשות של בית ההשקעות בלקרוק, שאמורות להתחיל להיסחר בישראל לקראת סוף החודש, מכילות בתוכן ארביטראז' רגולטורי ■ "מנהלי הקרנות הזרים נהנים משיעור מיסוי נמוך - רק בשל המקום בו בחרו לרשום את הקרנות"

אסא ששון
משרדי בלקרוק
משרדי בלקרוקצילום: בלומברג

היום בבוקר שלח איגוד קרנות הנאמנות מכתב למנהלת קרנות נאמנות ברשות ניירות הערך. במכתב טוענים המנהלים הישראלים כי הקרנות החדשות של בית ההשקעות בלקרוק, שאמורות להתחיל להיסחר בישראל לקראת סוף החודש, מכילות בתוכן ארביטראז' רגולטורי שפוגע במנהלי הקרנות הישראלים.

בלקרוק, שמשווקת את קרנות הנאמנות שלה דרך בית ההשקעות אלטשולר שחם, אמורה להתחיל לשווק קרנות סל זרות הנקובות בשקלים. כך יהיה קל יותר למשקיע הישראלי לרכוש אותן. כיום, מי שרוצה לרכוש קרנות סל זרות נאלץ לרכוש אותם בדולר או ביורו. ואולם היתרון העיקרי של בלקרוק הוא שקרנות הסל שלהן רשומות באירלנד, ולכן נהנות מהטבת מס שאינה ניתנת לקרנות הסל הישראליות, על אותם המדדים. כך, בבלקרוק יכולים להציג ביצועים טובים יותר מהקרנות הישראליות, אך שמכשירי ההשקעה למעשה זהים.

פער המס הוא משמעותי לטובת הקרנות הזרות - 10%, לפי החישוב של איגוד הקרנות. כך למשל, במדד עם דיווידנד צבור שנתי של 2%, מנהלי הקרנות הזרים משלמים מס של 15% על הדיווידנד, בעוד מנהלי הקרנות הישראלים משלמים 25%. מדובר בפער של 0.2% בתשואה השנתית - משמעותי מאוד במונחים של קרנות מחקות ובמרווחים הקיימים בקרנות אלה, בשל דמי הניהול הנמוכים הנגבים בהן.

לדברי אלי בבלי, מנכ"ל האיגוד, מדובר באפליה: "מנהלי הקרנות הזרים נהנים משיעור מיסוי על הדיווידנד בחו"ל, בשיעור של 15% - רק בשל המקום בו בחרו לרשום את הקרנות, במדינות שבהן שיעורי המס נמוכים משמעותית מבמדינות אחרות, לרבות כאלה שנחשבות למקלטי מס. הקרנות שיוצעו בארץ אינן אותן קרנות האיכותיות המוצעות בארה"ב, אלא דווקא אלה הרשומות במדינות שמקנות את הטבות המס".

בבלי ממשיך וכותב כי "מחקרים רבים בעולם מצביעים על הקשר בין מקלטי מס לאי-שוויון. ברור כי כשנעשה שימוש במקלט מס, הכנסות המדינה יורדות והעשירונים הנמוכים נפגעים. בשנים האחרונות עשתה מדינת ישראל רבות כדי לצמצם אי-שוויון זה. על רקע זה, לא ברורה ההחלטה לעודד שימוש של מנפיק זר במקלט מס".

בכירים בתחום ציינו כי נשיא בלקרוק, רוב קפיטו, נפגש בניו יורק עם שר האוצר משה כחלון והשניים דנו בהגדלת ההשקעות של בלקרוק בישראל. בתמורה, כחלון אמור לדון בתשלום דמי הניהול החיצוניים, שמסתכמים כיום ב-0.25% ומהווים מגבלה למנהלי הגופים המוסדיים בישראל המעוניינים להשקיע בקרנות הזרות של בלקרוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker