רשות שוק ההון פירסמה היום (ג') עדכון ללוחות התמותה הרלוונטיים לביטוח מנהלים, כאשר הלוחות בקרנות הפנסיה כבר עודכנו באוקטובר 2017. עדכון נוסף שהתבצע היום הוא של המודל לפיו מחושבים "שיפורי תמותה", כלומר ההנחות שלפיהן מעודכן לוח התמותה העתידי. השינוי הוא תוצאה של אימוץ ההמלצות של ועדה מקצועית לעניין חקר התמותה בישראל שהוקמה בינואר 2017.

אחת לכמה שנים מעדכנת רשות שוק ההון את לוחות התמותה המשמשים את חברות הביטוח וקרנות הפנסיה לקביעת תשלומי הקצבאות, כדי להתאימם למצב התמותה בפועל. לוחות אלה משפיעים על חישוב קצבת הפנסיה, בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים, ומשמשים לחישוב המקדמים שעל פיהם נקבע גובה הקצבה החודשית. כך, ככל שתוחלת החיים עולה, סכום החיסכון צריך להספיק ליותר שנות פנסיה, מקדם הקצבה עולה - והפנסיה החודשית קטנה.

עיקר השינוי שפורסם היום, ועתיד להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים, רלוונטי למי שצפוי להגיע לגיל פרישה בשנים הקרובות (לפני מועד העדכון הבא של לוחות התמותה). גבר הפורש בגיל 67 ואין לו מקדם קצבה מובטח, צפוי לקבל קצבה קטנה ב-1%, ולאשה שעתידה לפרוש בגיל 64, ללא מקדם מובטח, צפויה עלייה של 0.3% בקצבתה החודשית. כלומר, לפי הערכות קודמות, גברים בישראל היו אמורים לחיות יותר ממה שהם חיו בפועל, ולגבי נשים - ההפך הוא הנכון, והתמותה של הנשים עלתה מעט על ההערכות.

חשוב להבהיר כי השינוי בפועל בגובה הקצבאות רלוונטי רק לחוסכים בקרן הפנסיה. מי שצפוי לפרוש בשנים הקרובות והחיסכון הפנסיוני שלו נמצא בביטוח מנהלים, סביר להניח שמקדם הקצבה שלו מובטח וקבוע מראש. לכן, בעלי ביטוח מנהלים מ"הדור הישן" (בעל מקדם קצבה מובטח, שלא נמכר מאז 2013) לא יושפעו מהשינוי והפער יושת על חברות הביטוח. כתוצאה מכך, ייתכן שלאחר שחברות הביטוח יבחנו את השינוי בעלויותיהן, הן יבחרו להשיתן על הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker