אי.בי.אי רוכש 70% מקרן ההלוואות הפרטיות קוואליטי הנדסה פיננסית

הקרן נמצאת בבעלות ערן נוטע, לשעבר מנכ"ל אלפא פלטינום ■ מנכ"ל אי.בי.אי בית השקעות: "הקרן תרחיב את היצע ההשקעות האלטרנטיביות של אי.בי.אי בתחום האשראי הצרכני"

אסא ששון
דייב לובצקי
דייב לובצקיצילום: דודו בכר

בית ההשקעות אי.בי.אי (IBI) דיווח היום (ג') כי ירכוש 70% מקרן ההלוואות הפרטיות קוואליטי הנדסה פיננסית. מתווה העסקה הנבחן, משקף לקוואליטי שווי של כ-18 מיליון שקל. בקרן מנוהלים כ-170 מיליון שקל.

קוואליטי הנדסה פיננסית היא קרן שקלית, המציעה הלוואות גישור קצרות מועד לפרטיים ולחברות, כנגד בטוחת נדל"ן. הקרן מאוגדת כשותפות מוגבלת שבה המשקיעים שותפים בפעילות הקרן וברווחיה. הקרן עוסקת בניהול מערכת הלוואות בין מלווים ולווים, ומאפשרת ללקוחות פרטיים להשתתף בפעילות מימון בהיקפים גדולים וליהנות מפוטנציאל רווח גבוה.

השותפים בקרן הם רוני רגונס וערן נוטע. רגונס הוא בעל ניסיון עשיר בתחום ההשקעות במגזר הבנקאי והפרטי ובתכנון פיננסי. נוטע, איש שוק הון ותיק, היה בעבר מנכ"ל אלפא פלטיניום, בית ההשקעות שהיה בבעלות עמי סגל.

שמו של נוטע עלה ב-2014 במסגרת תביעה אזרחית של איש העסקים שמואל מנדזיצקי, שתבע שורה של גורמים שלטענתו אחראים לאובדן השקעותיו באמצעות סגל. נוטע קיבל "בירושה" את הקרנות הזרות שבהן השקיע מנדזיצקי, בעקבות המיזוג של בית ההשקעות סופריור, שאותו ניהל, לבין בית ההשקעות פורמולה שבו החזיק מנדזיצקי את תיק ההשקעות ואת הקרנות.

נוטע נתבע על המשך ההחזקה בהשקעות בקרנות עוד בטרם כניסתו לתפקידו כמנכ"ל אלפא פלטינום, ועל עסקות נוספות שהלקוח הנחה אותו לבצע. בפסק הדין שניתן באפריל האחרון קבע בית המשפט ביחס לבית ההשקעות סופריור ובכיריו כי היה עליהם "לעמוד בחובות הבדיקה והבחינה המוטלות על מנהלי תיקי השקעות, ולהקפיד עליהן הקפדה יתרה".

עם זאת, בשל אשם תורם שייחס לו בית המשפט, נפסק לזכותו של מנדזיצקי פיצוי נמוך משמעותית מהסכום שאותו תבע. בית המשפט העמיד את אשמו התורם של מנדזיצקי על 80% מסך הנזק שנגרם לו. בית המשפט פסק כי על נוטע לפצות את התובעים בסכום של 250 אלף שקל.

לאחר מכן, נוטע הקים את קרן קוואליטי הנדסה פיננסית ובמסגרתה אף איפשר לחיליק טפירו, הנאשם בפרשת קרן אור, לשווק את הקרן. בשיחה עמו ב-2016 אמר נוטע כי "קוואליטי 38 מממנת פרויקט תמ"א 38 בהוד השרון. קוואליטי הנדסה פיננסית היא השותף הכללי. זו חברה בע"מ שנמצאת בבעלותי בלבד. משפחת טפירו משווקת לנו את הקרן. זה לא אומר שהם שותפים שלנו".

לגבי טפירו, מאי.בי.אי נמסר כי: "היינו ערים לשמועות בנוגע למעורבותו של חיליק טפירו ובדקנו את העניין במסגרת הדיו דיליג'נס (בדיקת נאותות; א"ש). מהבדיקה עולה כי טפירו לא היה מעורב בשום פעילות הקשורה לקרנות הנרכשות, לא בניהולן ולא בשיווקן. כל מעורבותו של טפירו היתה גיוס של שני משקיעים לקרן תמ"א, שאינה חלק מהפעילות הנרכשת במסגרת העסקה, ושהסתיימה (בהצלחה, המשקיעים כבר קיבלו את הקרן) ואי לכך קשירת שמו של טפירו לפעילות הנרכשת מטעה".

מודל השקעה ייחודי

לקוואליטי מודל השקעה ייחודי המציע פיזור של תיק ההשקעות באמצעות פעילות אלטרנטיבית עם קורלציה נמוכה להשקעות המסורתיות, תוך ליווי של אנשי מקצוע מובילים בתחום ובפיקוח של נאמן מס, רואה חשבון ועורך דין מהמשרדים המובילים בארץ. בנוסף, קוואליטי היא בעלת רישיון מורחב למתן אשראי מטעם משרד האוצר, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון על פי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (2016).

דייב לובצקי, מנכ"ל אי.בי.אי בית השקעות: "רכישת הקרן נעשית כחלק מהאסטרטגיה של IBI, להציע ללקוחותיה גיוון ופיזור של תיקי ההשקעות באמצעות מודלים אלטרנטיביים שהם בעלי קורלציה נמוכה לתיקי ההשקעות, ומאפשרים לייצר הכנסות ממקורות נוספים. לאחר השלמת העסקה, בכוונת החברה להמשיך את מהלך העסקים הרגיל של קוואליטי והחברות הבנות, תוך שאיפה ליצירת סינרגיה עם הפעילות הקיימת של קרנות ההשקעה האחרות בשליטת החברה וכן פעילויות נוספות בקבוצת החברה.

"השילוב בין המומחיות המקומית שפיתחה קוואליטי לבין מערכות הבקרה, ניהול הסיכונים, הניסיון הנצבר וראיית המקרו, לצד ראיית המיקרו וניסיון מצטבר של עבודה בשוק המפותח יותר בארה"ב - מיצרים לקבוצה יתרון תחרותי מנצח למשקיעים ולווים ישראלים. אי.בי.אי סבורה כי הרכישה של הקרן על ידי בית השקעות מפוקח וציבורי, תביא לקפיצת מדרגה שתשדרג את הקרן ואת מידת העניין בה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker