חדש בבורסה: "מדד פחד" כחול לבן – למשקיעים עם עצבים מברזל

הבורסה תשיק מחר את מדד התנודתיות, VTA35, המייצג את רמת התנודתיות הגלומה באופציות על מדד ת"א 35 הנסחרות בבורסה ■ המדד מוכר בכינויו בארה"ב כ"מדד הפחד" (מדד ה-VIX) – שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי מידת הפחד של המשקיעים

ערן אזרן
הבורסה בארה"ב, משבר 2008 צילום: בלומברג
ערן אזרן

החל ממחר (ג') – ובאיחור של יום – הבורסה לניירות ערך תפרסם את מדד התנודתיות, מדד VTA35. המדד מייצג את רמת התנודתיות הגלומה באופציות על מדד ת"א 35 הנסחרות בבורסה. המדד מוכר בכינויו בארה"ב כ"מדד הפחד"(מדד ה-VIX) – שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי מידת הפחד של המשקיעים ברגע נתון.

בבורסה הסבירו שמדד VTA35 פותח תוך התאמה למאפיינים הייחודים של שוק הנגזרים בתל אביב, והוא משקף את סטיית התקן הגלומה באופציות על מדד ת"א 35, ל-30 הימים הבאים, במונחים שנתיים. ערכי המדד מייצגים את סטיית התקן הגלומה באחוזים (כך למשל, 15 נקודות = 15%).

המדד יחושב על בסיס מחירי קניה ומכירה של שתי אופציות Call ושתי אופציות Put "סביב הכסף", מתוך שתי סדרות האופציות הקרובות ל-30 יום לפקיעה, כאשר הטווח לפקיעה של הסדרה הקצרה מבין השתיים לא יעלה על 30 ימים והטווח לפקיעה של הסדרה הארוכה יהיה גבוה מ-30 ימים.

בחישוב המדד לא ישתתפו אופציות עם טווח לפקיעה של פחות מיום אחד, זאת כדי להימנע מעיוותים אפשריים בתוצאות החישוב. המדד יחושב ויפורסם ברציפות, מדי 15 שניות, החל מתחילת המסחר הרציף בשוק המניות ועד תום המסחר בנגזרים.

לפי הערכות, חברות קרנות הנאמנות המקומיות צפויות להשיק בקרוב קרנות סל שיאפשרו לעקוב אחר ביצועי המדד החדש – בצורה של "לונג" ובצורה של "שורט" (מכירה בחסר). הקרנות הללו עשויות להתאים למשקיעים חובבי סיכון, שכן המדד עשוי לסבול מתנודתיות רבה, בשל התבססותו של שוק הנגזרים.

בפברואר שנה עברה התוודעו המשקיעים בתל אביב להימור כושל שערכו כמה מחברות הקרנות המקומיות על מדד הפחד בארה"ב – אחת מהן היתה חברת הקרנות של אפסילון, שפתחה שורט על מדד ויקס. החברה דיווחה בשעתו על הפסדים כבדים בקרנות ה–90/10 שלה, של עד כ–1% ביום אחד בעקבות הזינוק במדד ויקס - תנודה יומית חדה לקרן הנחשבת סולידית.

גם חלק מקרנות ה–90/10 של פסגות השקיעו בשורט על הוויקס. קרנות ה–90/10 של בית ההשקעות ירדו ב–0.7% — שיעור הירידה החריף ביותר באותו יום בקטגוריה.  כשל נוסף התגלה במערכות הבקרה של חבר הבורסה של אי.בי.אי, שהיה הראשון שנפגע מהשורט על הוויקס. במקרה של אי.בי.אי, כמה סוחרים עצמאיים שעובדים עם בית ההשקעות ביצעו שורט על הוויקס, וכתוצאה מהתנודתית החריפה נכנסו לחריגת אשראי של 12.5 מיליון דולר.

באקסלנס התייחסו בעבר לביצועים ההיסטוריים של מדד ה-VIX האמריקאי: "מדד הפחד מטפס כאשר השווקים סוערים ותנודתיים. היסטורית, רמה של 20 נקודות ויותר מעידה על מצב כזה. בשיאם של משברים פיננסיים, הגיע המדד ל-40 נקודות ואף יותר. בתקופות רגועות יותר בשוק, המדד נע בין 10 ל-15 נקודות. כאשר התנודתיות עולה והמדד מטפס – עולה גם מחירן של אופציות על מדד S&P 500. מנגד, במצב זה, יש המזהים הזדמנות להיכנס למניות לטווח הרחוק – שכן משקיעים רבים מוכרים אותן, במחירים נמוכים.

"מבחינה היסטורית, המדד ידע גבהים מרקיעי שחקים – כך למשל, בימי המשבר המתגלגל של 2008, הוא הגיע לרמה של 80 נקודות. גם כיום, אירועים משמעותיים בשווקים יכולים להקפיץ את המדד באופן משמעותי בתוך כמה שעות; כך למשל, בשבוע הראשון של פברואר, ידיעות שליליות בנוגע למו"מ בין סין לארה"ב בסוגיית הסכמי הסחר, העלו את המדד ב-14% בתוך יום אחד בלבד.

"שנה קודם לכן, לאחר שהבנקים המרכזיים בעולם אותתו על כוונתם לסיים את התמריצים שהעניקו לשווקים, קפץ המדד ב-100% ביום אחד – והסב הפסדים כבדים למשקיעים שנכנסו לפוזיציית שורט על התנודתיות, כלומר, הימרו כנגדה", הסבירו באקסלנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ