מניית טבע צונחת בוול סטריט; מורגן סטנלי: "עלולה ליפול בעוד 35%"

האנליסט דייוויד רייזינגר מבנק ההשקעות מורגן סטנלי הוריד את מחיר היעד למניית טבע מ-16 דולר ל-6 דולרים ■ הוא מסביר ששוק התרופות הגנריות עומד בפני גל נוסף של לחצי מחירים, בניגוד להערכות קודמות שלפיהן השוק התייצב

יורם גביזון
חברות טבע ירושלים
11 אלף עובדי טבע פוטרו מתחילת 2018צילום: Ronen Zvulun/רויטרס
יורם גביזון

מניית טבע נופלת ב-10% במסחר בוול סטריט, לאחר שמורגן סטנלי הוריד את מחיר היעד למניית החברה מ-16 דולר ל-6 דולרים, והוריד את המלצתו למניית החברה ממשקל שוק למשקל חסר. מחיר היעד החדש למניית טבע נמוך ב-35% ממחיר הסגירה של המניה במסחר בבורסת ניו יורק ביום שישי. האנליסט דייוויד רייזינגר ממורגן סטנלי מסביר את הורדת הדירוג בהערכתו שירידות המחירים בשוק התרופות הגנריות בארה"ב יימשכו בעתיד הקרוב, בניגוד לתחזיות הקודמות - שלפיהן השוק הגנרי בארה"ב מתייצב.

רייזינגר מציין ששוחח עם הנהלת חברת אמניל, לאחר שהחברה הורידה בשבוע שעבר את תחזית הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) שלה ב-28%. לדבריו, למרות שלאמניל יש בעיות ייחודיות לה, הוא חושש שהשוק הגנרי בארה"ב עומד בפני גל  נוסף של לחצי מחירים. לחצים אלה מגיעים מכיוונן של קבוצות הרכישה הגדולות של תרופות עבור חברות הביטוח הרפואי. קבוצות אלה, שכוללות את מקקסן, מכתיבות את המחירים בצורה נוקשה יותר עתה, כשבנוסף יצרניות קטנות, לא אמריקאיות, של תרופות גנריות מוכנות לחדור לשוק האמריקאי במחירים נמוכים.

רייזינגר מזכיר שקבוצות הרכישה נתונות ללחצים לשפר את רווחיותן, ובשל היעלמותה של תופעת האינפלציה במחירי התרופות המקוריות הן מעבירות את הלחץ ליצרניות של תרופות גנריות. לדבריו, חוזי האספקה של קבוצות הרכישה כוללים סעיף שמאפשר להן לדרוש מהספק את המחיר הנמוך ביותר בארה"ב. לכן, אם קבוצת רכישה אחת מצליחה להוריד את המחיר של תרופה מסוימת - מחירה יורד במהירות בשוק כולו. גורם נוסף שלוחץ כלפי מטה את מחירי התרופות הגנריות הוא העדיפות שנותן ה-FDA לאישור גרסאות גנריות נוספות במקרים שבהם לתרופה מקורית יש מספר קטן יחסית של גרסאות גנריות. לדבריו, במקביל לצמצום צנרת המוצרים הגנריים הממתינים לאישור ה-FDA, נראה שהיצרנים שמקבלים את האישור לשווק את הגרסה הגנרית שלהם חודרים לשוק במחירים נמוכים.

רייזינגר הוריד את תחזיתו לרווח התפעולי התזרימי של טבע ב-2020 ב-5%, כך שתחזית ה-EBITDA שלו נמוכה כעת ב-3% מממוצע תחזיות האנליסטים. רייזינגר מעריך שמכפילי הרווח של חברות שחשופות להתפתחויות שליליות בנוגע לתביעות על מעורבות בשיווק משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) ותיאום מחירים של תרופות גנריות יהיו נמוכים יחסית לחברות בנות השוואה, שמעורבותן בפרשות אלה נמוכה. להערכתו, רמה גבוהה של חוב וסיכונים פיננסיים יגבילו חברות מרכישת מנועי צמיחה, וחברת טבע וחברת אנדו חשופות יותר מחברות אחרות לסיכונים משפטיים, בהינתן רמת המכירות של משככי כאבים נרקוטיים והמינוף הפיננסי.

כמה אפשר

לדברי רייזינגר מחיר היעד החדש של מניית טבע משקף מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי של 7 ביחס לתחזית המעודכנת כלפי מטה של הרווח התפעולי תזרימי (EBITDA) של טבע ב-2020, שצפוי להגיע להערכתו ל-4.69 מיליארד דולר. זאת, בהשוואה למחיר היעד הקודם למניית טבע שגילם מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי של 9 והתבסס על תחזית ל-EBITDA של 4.95 מיליארד דולר ב-2020.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ