אורי לוין - המנכ"ל הבא של בנק דיסקונט

דירקטוריון דיסקונט הכריע: אורי לוין ימונה למנכ"ל, ויחליף את לילך אשר טופילסקי ■ עם מינויו, יידרש לוין להתמודד עם שורת אתגרים הניצבים בפני הבנק בתחומי טכנולוגיה, דיגיטל, התייעלות, כרטיסי אשראי, תשלומים, השקעות ריאליות ועוד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט ניו יורק
אורי לויןצילום: ניר קידר

ועדת האיתור של בנק דיסקונט, בראשות יו"ר דירקטוריון הבנק, בחרה כצפוי את אורי לוין לתפקיד מנכ"ל הבנק. לוין יחליף בעוד כמה חודשים את המנכ"לית הפורשת לילך אשר טופילסקי, שמצטרפת לקרן ההשקעות הפרטיות פימי כשותפה בכירה. מלבד היו"ר שאול קוברינסקי, בוועדת האיתור השתתפו גם הדירקטורים ברוך לדרמן, יהלי שפי, יודפת הראל בוכריס וראובן אדלר. ככל הידוע לפחות שלושה מועמדים נוספים התמודדו על תפקיד מנכ"ל דיסקונט.

להבדיל מבנק הפועלים, בדיסקונט התנהל התהליך באופן מהיר. מנכ"ל הפועלים אריק פינטו הודיע כבר לפני שלושה חודשים על סיום תפקידו, ורק היום עשוי להודיע הבנק על זהות מחליפו. אשר טופילסקי הודיעה על סיום תפקידה בראשית יוני, וכבר לקראת סוף החודש החלה לפעול ועדת איתור - וכעת, לאחר שלושה שבועות, בחרה הוועדה במנכ"ל החדש.

לוין בן ה-47 הוא בוגר בהצטיינות של הנדסת חשמל, אלקטרוניקה ומדעי מחשב מטעם אוניברסיטת תל אביב, ומוסמך למינהל עסקים עם התמחות במימון מטעם לונדון ביזנס סקול. הוא החל את הקריירה המקצועית שלו בחברת הייעוץ מקינזי בסניף לונדון, ולאחר מכן שימש עוזר אישי של מנכ"ל הפועלים דאז צבי זיו. בהמשך התמנה לראש מטה חטיבה עסקית.

לאחר שעזב את הבנק מונה ב-2010 למנכ"ל חברת הברוקרים ISP, המנהלת השקעות עבור אנשים אמידים. אחד מבעלי השליטה בחברה הוא איתי שטרום, שמשתחרר היום מהכלא לאחר ריצוי עונש על מעורבותו בהרצת מניות באי.די.בי החזקות בתקופת שליטתו של נוחי דנקנר.

בתחילת 2015 הציעה אשר טופילסקי ללוין תפקיד בכיר בהנהלת דיסקונט והוא נענה  לאתגר וחזר לישראל. הוא מונה לתפקיד ראש חטיבת תכנון, כספים ואסטרטגיה, וכיהן בו במשך שנתיים. במסגרת התפקיד היה אחראי לוין על גיבוש תוכנית אסטרטגית חדשה לדיסקונט, שמציג בשנים האחרונות שיפור ניכר בתוצאות.

פשרה או מינוי ראוי? חובת ההוכחה על לוין

אשר טופילסקי קידמה את לוין, ומינתה אותו בתחילת מאי 2017 לתפקיד מנכ"ל דיסקונט ניו יורק - אחת מהחברות הבנות הבולטות של דיסקונט, התורמת מדי שנה 15%-20% לרווח הנקי של הבנק. זהו תפקיד שלוין חלם לקבל מהרגע הראשון שהצטרף לבנק.

בשנתיים האחרונות הוא מתגורר יחד עם אשתו ,יפעת לין לוין, ושני בניהם באפר ווסט מנהטן, לא רחוק מחברו אבנר מנדלסון, מנכ"ל לאומי ארה"ב. בתקופתו כמנכ"ל דיסקונט  ניו יורק לוין בנה לבנק תוכנית אסטרטגית חדשה, שהתייחסה בין השאר למהלכים שבוצעו בלאומי ארה"ב - כמו שדרוג מערכות ליבה, כניסה לפעילות בתחום ההיי-טק, ביצוע מהלכי התייעלות, הגדלת היקף הפעילות באשראי ופקדונות וכן הגברת הסינרגיה עם הפעילות של דיסקונט בישראל.

דיסקונט ניו יורק רשם ב-2018 שיא של רווח שנתי בסך 96 מיליון דולר - אך רווח זה כלל סעיפים חד פעמיים, כך שהרווח השנתי המייצג נמוך יותר ומוערך ב-90-80 מיליון דולר. בשלב זה עדיין מוקדם לקבוע האם לוין הצליח כמנכ"ל דיסקונט ניו יורק.

למרות הרזומה המרשים של לוין הוא לא כיהן בתפקידים בנקאיים בכירים כמו ראש חטיבה עסקית או קמעונית - כפי שכיהנו בעבר רקפת רוסק עמינח, המנכ"לית היוצאת של לאומי, שכיהנה קודם לכן כראש חטיבה עסקית בבנק; ולילך אשר טופילסקי, שכיהנה קודם כראש חטיבה קמעונית בהפועלים. לוין מקבל כעת הזדמנות גדולה, כשהוא זוכה לגיבוי ותמיכה מלאה מצדה של אשר טופילסקי.

חובת ההוכחה מוטלת על לוין. עליו להראות שלא מדובר במינוי המהווה פשרה מתוקף הנסיבות שנוצרו במערכת הפיננסית. מגבלת השכר במערכת הבנקאות ל-3.5-2.5 מיליון שקל, מקשה על היו"רים של הבנקים להביא מנכ"לים בכירים מהשורה הראשונה במשק. בנוסף לכך, דירקטוריון דיסקונט העדיף ככל הנראה ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ - וברגע שידע כי לוין קיבל הצעה מיו"ר הפועלים עודד ערן, שחיפש גם הוא מנכ"ל, העדיף לסגור עם לוין. עם חזרתו לישראל יוותר לוין על משכורת מפנקת של יותר מ-7 מיליון שקל, ממנה נהנה כמנכ"ל דיסקונט ניו יורק כיוון שלא היה כפוף למגבלת השכר.

עם מינויו לתפקיד, לוין יצטרך לבחור כבר בתקופה הקרובה מחליף לעצמו בדיסקונט ניו יורק, למנות את ראש חטיבה עסקית במקומה של אורית אלסטר ואת יו"ר כאל במקומו של רן עוז. כמו כן, יידרש להתמודד עם שורת אתגרים הניצבים בפני דיסקונט בתחומי טכנולוגיה, דיגיטל, התייעלות, כרטיסי אשראי, תשלומים, השקעות ריאליות ועוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker