מידרוג בוחנת הפחתת דירוג לדלק: "עסקת שברון תגדיל החוב הפיננסי עד מיליארד שקל"

חברת דירוג האשראי מכניסה את דירוגה של קבוצת דלק - A2 בסולם הישראלי - לבחינה עם השלכות שליליות בעקבות עסקת שברון בים הצפוני ■ "תזרים המזומנים מנכסי שברון מושפע לשלילה נוכח התכלות מהירה יחסית של המאגרים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן
ערן אזרן

חברת דירוג האשראי מידרוג כניסה את דירוגה של קבוצת דלק לבחינה (Credit Review) עם השלכות שליליות בעקבות עסקת שברון. משמעות המהלך היא שדירוגה הנוכחי של הקבוצה, A2 בסולם הישראלי (רמה בינונית-גבוהה), עשוי לרדת בחודשים הבאים. במידרוג מנמקים את בחינת דירוג האשראי בין היתר בגידול של חצי מיליארד שקל עד מיליארד שקל בחוב הפיננסי נטו.

לפני מספר שבועות דיווחה דלק על עסקת ענק, שבה תרכוש החברה הבת איתקה עשרה נכסי נפט וגז בים הצפוני מענקית האנרגיה שברון בתמורה לכ-2 מיליארד דולר. הנכסים כוללים עתודות מוכחות (2P) של כ-131 מיליון שווה ערך חביות נפט (MBOE), ומשאבים מותנים (2C) של כ-45 מיליון שווה ערך חביות נפט. התמחור בעסקה מגלם תשלום של 11 דולר לכל חבית נפט מוכחת - בטווח המחירים העליון שבו מתבצעות עסקות בתעשייה.

הנכסים הנרכשים הפיקו 60 אלף שווה ערך חביות נפט ברבעון הראשון של 2019. בחמישה מתוך עשרת הנכסים, 67% מהעתודות 2P, משמשת שברון כמפעילה (Operator). במסגרת הנכסים הנרכשים בעסקה, נכללים 85% מהזכויות במאגר קפטיין (Captain), שכולל עתודות נפט וקונדנסנט של 53 מיליון שווה ערך חביות נפט, ומהווה 40% מסך העתודות 2P הנרכשות בעסקה.

איך מגייסים 2 מיליארד דולר?

מבנה המימון שרקמו בקבוצת דלק לעסקה מורכב, וכולל פירעון של הלוואה של 300 מיליון דולר שנטלה איתקה באוקטובר 2018, כך שסך המקורות שדלק נדרשת כעת לגייס מסתכמים בכ-2.3 מיליארד דולר. ההלוואה של איתקה, בערבות מלאה של קבוצת דלק, ניטלה מקונסורציום גופים פיננסים, בריבית שנתית של ליבור+4%. ההלוואה ניטלה כנגד עתודות הנפט שהחזיקה איתקה טרם עסקת שברון (RBL) וישועבדו מעתה לקונסורציום המממן החדש.

אסדה של שברון. עשויה למכור חשמל בנפרד, בתעריף שונה מהתעריפים של תמר פטרוליוםצילום: Mary Altaffer/אי־פי

דלק, בניהולו של אסי ברטפלד, העריכה כי תשתמש בתזרים של 350 מיליון דולר המתקבל מנכסי שברון למימון חלק מעלות העסקה. סכום נוסף של 1.1 מיליארד דולר מקורו בהלוואה מקונסורציום בנקים, בראשות BP פאריבה, כחלק ממסגרת אשראי מבוססת עתודות (RBL) שקיבלה איתקה. יתרת הסכום מבוססת על הנפקת אג"ח בסכום של 700 מיליון דולר, והון עצמי של כ-200 מיליון דולר שכבר הושקע על ידי קבוצת דלק (150 מיליון דולר על ידי דלק עצמה, והיתרה על ידי איתקה).

בימים אלה עורכת קבוצת דלק את ה"רואוד שואו" (סבב פגישות עם משקיעים) לקראת הנפקת האג"ח, שצפויה להיסגר לקראת סוף השבוע. האג"ח אינן מגובות בשעבודים, והן ייפרעו בתשלום אחד לאחר 5 שנים (הלוואות "בלון"). לפי הערכות, הגיוס יינעל בריבית גבוהה מ-8%. ההנפקה מובטחת בחיתום מלא, בהובלת בנקאי ההשקעות ג'יי.פי מורגן ו-BNP . טרם ההנפקה, איתקה קיבלה דירוג של B+, הגבוהה בשלושה נוצ'ים ביחס לדירוג הקודם.

"הסיכון של קבוצת דלק עולה"

האנליסטים של מידרוג העריכו שעסקת שברון תגדיל את חובה הפיננסי נטו של דלק קרוב ל-8 מיליארד שקל, תחת ההנחה כי דלק תקבל התקבולים ממכירת הפניקס בסמוך לעסקה. נכון לסוף הרבעון הראשון, מינופה של קבוצת דלק הסתכם בכ-60% (חוב פיננסי ביחס לבסיס ההון – CAP).

"עסקת שברון מעלה את מידת הסיכון העסקי של דלק, בשל החשיפה הגבוהה למחירי הנפט, בהתחשב בגודל המשמעותי של העסקה והיקף ההון העצמי שצפויה דלק להשקיע, וכן בהינתן מאפייני תזרים המזומנים של הנכסים. בהתאם לדוח NSAI, תזרים המזומנים מנכסי העסקה מושפע לשלילה נוכח התכלות מהירה יחסית של הנכסים המרכזיים בטווח הזמן הבינוני, וכן נוכח עלויות סילוק ואטימה משמעותיות הצפויות בטווח הארוך", כתבו האנליסטים קובי רחמני וליאת קדיש.

עקב מבנה תזרים המזומנים בנכסים, במידרוג העריכו כי בשנים הראשונות תידרש איתקה להסיט את עיקר התזרים הפנוי מהנכסים לצורך שירות החוב הבכיר והאג"ח. "בתוך כך, תנאי המימון של העסקה, יוצרים לאיתקה חשיפה מתמשכת לשווי המשאבים במאגר, כתלות בין השאר במחירי הנפט, ובהינתן עלויות האטימה והצפי לשחיקה מהירה יחסית של השווי הנכסי הנקי בנכס המרכזי בעסקה – מאגר קפטיין", הדגישו במידרוג.

מנגד, במידרוג ציינו לחיוב כי "עסקת שברון עומדת בקנה אחד עם האסטרטגיה העסקית של קבוצת דלק, ונועדה למצב את איתקה כחברת נפט וגז בעלת גודל משמעותי ויכולות תפעול והפקה. הנכסים הנרכשים צפויים להגדיל באופן משמעותי את היקף העתודות 2P שמחזיקה איתקה, המסתכמות כיום בכ-90 מיליון שווה ערך חביות נפט, וכן להגדיל את פיזור נכסי הנפט והגז באיתקה. כמו כן, CNSL היא מפעילה ותיקה ומנוסה של נכסי נפט באזור הים הצפוני, המעסיקה כ-450 עובדים ובבעלותה מערך תשתיות הכולל אסדות וצנרות".

מקבוצת דלק נמסר: "רכישת הנכסים של שברון בים הצפוני על ידי חברת איתקה הינה עסקה אסטרטגית חשובה וחיובית של קבוצת דלק, אשר עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה של הקבוצה להפוך לשחקן מוביל בתחום האנרגיה הבינלאומי. העסקה תגדיל משמעותית את הרזרבות המוכחות של הקבוצה לכ-225 מיליון חביות שווה ערך נפט, ויכולת הפקה יומית של מעל ל-80,000 חביות. העסקה צפויה לייצר תזרים משמעותי בהיקף של כמיליארד דולר בשנה במהלך שלוש השנים הקרובות, והשלמתה תאפשר גם את הנפקתה של איתקה ותציף ערך משמעותי לאחזקות של הקבוצה בה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker