לאחר שהשקיע מיליונים: מיטב דש סוגר את פעילות פלטפורמת ההלוואות eLoan

החל מסוף יולי, לא ניתן להשקיע כספים חדשים ב-eLoan, וכספי הלוואות שיוחזרו לא יושקעו מחדש ■ מקורב למיטב דש: הוחלט על סגירת הפעילות, לאור הכוונה להטיל מגבלות רגולציה על גופים הפועלים במקביל בתחום ההלוואות מעמית לעמית וכנותני אשראי עצמיים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דשצילום: רמי זרנגר

לאחר שהשקיע מיליונים, בשתי פעימות, לרכישת פלטפורמת ההלוואות מעמית לעמית (P2P) eLoan, מיטב דש החליט לסגור את פעילות הפלטפורמה. הסגירה נעשית בעקבות החלטה של בית ההשקעות להתמקד באשראי צרכני על בסיס מקורות "מתוך הבית", ולא על הון של משקיעים פרטיים דרך הפלטפורמה - בשל שינויי רגולציה.

החל מסוף יולי, לא ניתן להשקיע כספים חדשים ב-eLoan, וכפועל יוצא, כספי הלוואות שיוחזרו לא יושקעו בהלוואות חדשות. מקור מקורב למיטב דש ציין כי הוחלט על סגירת הפעילות, לאור הכוונה להטיל מגבלות רגולציה על גופים הפועלים במקביל בתחום ההלוואות הצרכניות - הן כנותני אשראי ממקורות עצמיים, והן כמתווכי אשראי באמצעות פלטפורמות P2P.

הלוואות מעמית לעמית (P2P) הן אפיק מימוני והשקעתי חדש יחסית, שמחבר בין מלווים - הציבור, שמחזיק בחסכונות של עשרות או מאות אלפי שקלים - לבין לווים, שהם אנשים פרטיים הזקוקים לאשראי שאינו בנקאי. מדובר בתחום הולך וגדל שבו מנוהלים בישראל מיליארדי שקלים. החיבור נעשה באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות, שבהן המשקיעים מפקידים את הכספים, שניתנים בהמשך כהלוואות צרכניות או הלוואות לעסקים קטנים.

eLoan הוקמה ב-2012 כפלטפורמה להלוואות חברתיות, שביססה אלטרנטיבה טכנולוגית להלוואות דרך המערכת הבנקאית. הפלטפורמה, בניהולו של עופר כרמל, התמקדה באשראי צרכני, והיתה למעשה חברת ה-P2P הראשונה שהוקמה בישראל. ב-2015 רכש מיטב דש כ-20% מ-eLoan, ובנובמבר 2016 רכש את מלוא הון המניות. לאחר הרכישה שונה שמה למיטב דש הלוואות.

המוכרים בעסקה היו 58 בעלי מניות, חלקם עובדי החברה וחלקם משקיעים פרטיים, שכללו בין היתר את מייסדי eLoan עמית לוינשטיין, יגאל אלקסלסי ודן מרום, וכן את המשקיעים קבוצת שלמה ורוסריו. סכום הרכישה של העסקה לא פורסם, אך הוא כלל בין היתר תשלום במזומן לבעלי מניות eLoan ותשלום נוסף שמבוסס על רווחי החברה בשנים לאחר העסקה. במקביל התחייב בית ההשקעות להזרים כסף לתפעול השוטף של החברה.

לצד eLoan, פועלים בישראל שחקנים נוספים בתחום ההלוואות מעמית לעמית. אלה כוללים בין השאר את טריא, בלנדר, BTB וקרדיט פלייס. בנוסף, בתי השקעות בישראל הקימו קרנות שמשקיעות בפלטפורמות P2P - קרן פאגאיה של מיטב דש, הלמן אלדובי P2P, קרן CCF של אי.בי.אי, וקרן ג'מיקס. הקרנות נהנות מתנופה, מושכות אליהן משקיעים מוסדיים והצליחו לגייס עד כה מיליארדי שקלים.

פעילותה העצמאית החדשה של מיטב דש בתחום ההלוואות הצרכניות תתמקד בתחומים כגון אשראי מגובה נדל"ן, קבוצות רכישה, אשראי לרכבים, ואשראי בנקודות מכירה. לאחרונה, חתם בית ההשקעות על מספר שיתופי פעולה עם גופים מסחריים בתחומים הללו.

מיטב דש - מבתי ההשקעות הגדולים בישראל - מנהל כ-131 מיליארד שקל בקרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות פנסיה, תיקים מנוהלים, קרנות סל וקרנות מחקות. בית ההשקעות פועל באמצעות חברות בנות גם בתחומי הטרייד, ברוקראז' מוסדי, סוכנויות ביטוח, אשראי חוץ בנקאי ועוד. החברה מנוהלת על ידי אילן רביב ונשלטת על ידי קבוצת BRM וצבי סטפק.

אסף עזרא, יו"ר מיטב דש הלוואות, מסר: "מיטב דש הלוואות בחנה בחודשים האחרונים את פעילותה בתחומי האשראי. לאחר ניתוח מעמיק אשר מביא בחשבון גם את הוראות הרגולטור אשר צפויות להיכנס לתוקפן בקרוב, הוחלט על הרחבה וגיוון של תחומי פעילות האשראי הצרכני ממקורות עצמיים. אנו מאמינים שגוף המעניק אשראי צרכני חייב להיות שקוף ומפוקח. מיטב דש הלוואות צפויה להמשיך ולהתפתח לתחומי פעילות נוספים תוך שימוש ביכולות הטכנולוגיות שפותחו בחברה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker