מי יהיה מנכ"ל לאומי? סאמר חאג' יחיא יעמוד בראש ועדת האיתור - ואלה המועמדים הבולטים

לאומי הודיע על הקמת ועדת איתור לבחירת מנכ"ל שיחליף את רקפת רוסק עמינח ■ המועמדים הפנימיים שעשויים להתמודד: חנן פרידמן ואבנר מנדלסון

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רקפת רוסק עמינח וסאמר חאג' יחיא
רקפת רוסק עמינח וסאמר חאג' יחיאצילום: רון קדמי
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי מדווח הערב כי דירקטוריון הבנק הקים ועדת איתור לבחירת מנכ"ל חדש לבנק, שיחליף בתפקיד את רקפת רוסק עמינח. לפני כשבוע וחצי הודיעה רוסק עמינח על סיום תפקידה לאחר קדנציה מוצלחת של קצת יותר מ-7 שנים.

בראש ועדת האיתור יעמוד סאמר חאג' יחיא, שנבחר לפני כשבוע וחצי לתפקיד יו"ר דירקטוריון הבנק במקומו של דוד ברודט, שיפרוש מהתפקיד ב-21 ביולי לאחר כהונה של 9 שנים בתפקיד.

חאג' יחיא ייכנס פורמלית לתפקיד יו"ר הדירקטוריון עם קבלת ההודעה של בנק ישראל על אי התנגדותו למינוי. אמנם חאג' יחיא חדש בתפקיד היו"ר, אך הוא כבר משמש כ-4.5 שנים בתפקיד דירקטור בלאומי ובקיא היטב בנעשה בבנק.

אבנר מנדלסון
אבנר מנדלסוןצילום: שחר עזרן

מלבד חאג' יחיא, החברים בוועדת האיתור יהיו ארבעה דירקטורים בלאומי - יורם גבאי, תמר גוטליב, אסתר דומיניסיני ואוהד מראני. בשנה האחרונה עזבו את לאומי שלושה חברי הנהלה בכירים שעשויים היו להתמודד על תפקיד המנכ"ל: קובי הבר, ראש חטיבה עסקית- מסחרית שמונה למנכ"ל ביטוח ישיר שבשליטת מוקי שניידמן ודורון שניידמן; דני כהן, ראש החטיבה הבנקאית, שפרש גם הוא ומונה באחרונה ליו"ר קבוצת המלונאות והנדל"ן בראון; ותמר יסעור, ראש החטיבה לבנקאות דיגיטלית ומי שהובילה את ההקמה והטמעה של הבנק הדיגיטלי ללא סניפים, פפר. יסעור משמשת כיום יועצת של ביטוח ישיר בתחום הדיגיטל ושל גופי פינטק שונים, וכן בעיסוקים אחרים שאינם קשורים לבנקאות.

בעקבות העזיבה של שלושתם, נראה שמתוך קבוצת לאומי ישנם שני מועמדים בלבד שעשויים להתמודד על תפקיד המנכ"ל: חנן פרידמן (47), ראש חטיבת אסטרטגיה, חדשנות וטרנספורמציה בבנק ואבנר מנדלסון (44), מנכ"ל החברה הבת לאומי ארה"ב.

פרידמן הפך בשנתיים האחרונות ליד ימינה של רוסק עמינח והיה אחראי להוצאה לפועל של מרבית הפרויקטים המיוחדים בבנק. מדובר בין השאר בטיפול בכל הדרישות של ועדת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שכללה מכירת מקס (לאומי קארד לשעבר) לקרן ורבורג פינקוס; טיפול בוועדת כבל לחקר ההתנהלות מול לווים גדולים במשק; טיפול בלאומי ארה"ב, רומניה וסין; וכן פעילות הבנק הדיגיטלי פפר בחו"ל, ועוד.

לפרידמן הוצע באחרונה תפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח, אך הוא העדיף להישאר בלאומי. לפרידמן אין ניסיון ישיר בתחום האשראי העסקי, אך הוא נחשף לסוגיות שונות ומורכבות בעולם העסקי במסגרת תפקידיו הקודמים כשותף במשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות', יועץ משפטי ראשי בהראל ביטוח, וכן יועץ משפטי ראשי בלאומי. כמו כן, לפרידמן אין ניסיון של ניהול גוף גדול כמו לאומי המונה כ-9,000 עובדים. 

מועמד נוסף לתפקיד הינו, כאמור, אבנר מנדלסון שמשמש ב-6 שנים האחרונות כמנכ"ל לאומי ארה"ב. בדומה לפרידמן, גם עם מנדלסון יש לרוסק עמינח יחסים טובים, לאחר  שקידמה אותו לתפקיד מנכ"ל לאומי ארה"ב בגיל 38 - הימור שהתברר כמוצלח. מנדלסון מוביל את השיפור המשמעותי שחל בביצועי הבנק, שהיה במשך שנים גוף רדום ושימש עבור מנהלים כצ'ופר לקראת פרישתם לפנסיה.

צילום: דניאל בר און

לאומי ארה"ב הגדיל מאוד בשנים האחרונות את פעילותו בתחומי האשראי העסקי, המסחרי, נדל"ן, דיור מוגן והיי-טק - והדבר בא לידי ביטוי בכך שהבנק מייצר כיום רווח שנתי של 70-60 מיליון דולר. מנדלסון גם הוביל את העסקה לצירופם של שני שותפים ללאומי ארה"ב - קרן אנדיק'וט גרופ ואמ.אס.די קפיטל שרכשו 15% מלאומי ארה"ב לפי שווי של כמיליארד דולר.

מנדלסון, שקודם לכן שימש כראש מערך אסטרטגיה ופעילות בינלאומית של לאומי, צבר במסגרת ניהול לאומי ארה"ב ניסיון ניהולי רב. עם זאת, לא בטוח שמנדלסון, שנהנה בארה"ב מחבילת שכר של יותר מ-7 מיליון שקל בשנה, יסכים לחזור לישראל, כשהדבר תלוי גם באשתו ליסה מנדלסון המנהלת יחד עם שותפים עסק מצליח במנהטן בתחום המזון.

יתכן שוועדת האיתור תפנה גם לקובי הבר, בעוד שכהן ויסעור אינם מעוניינים להתמודד על תפקיד מנכ"ל לאומי.

סביר להניח שוועדת האיתור תפנה גם למועמדים חיצוניים מגופים אחרים שאינם לאומי. שכן למרות מגבלת השכר במערכת הבנקאות, שמגבילה את חבילת התגמול של מנכ"ל לאומי לעד 3.5 מיליון שקל, עדיין מדובר באחד התפקידים היוקרתיים במשק - ניהול בנק הנמצא בתקופת שיא מבחינת שווי שוק ורווחיות. המנכ"ל הבא יצטרך להתמודד עם האתגרים הרבים הניצבים בפניו בתחומי הטכנולוגיה, דיגיטל, תשלומים ועוד.

במקביל לבחירת מנכ"ל לאומי, מנסים היו"רים של הפועלים ודיסקונט, עודד ערן ושאול קוברינסקי בהתאמה, למצוא מנכ"לים שיחליפו את אריק פינטו ואת לילך אשר טופילסקי שסיימה קדנציה מוצלחת כמנכ"לית דיסקונט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום