על רקע העימות עם ליאורה עופר: מנכ"ל מליסרון אבי לוי עוזב את החברה

אבי לוי מנכ"ל מליסרון, חברת הקניונים הגדולה בישראל, התפטר לאחר שנדחתה בקשתו מליאורה עופר לקבל הלוואה של מאות מיליוני שקלים לרכישת מניות החברה ■ לוי ל-TheMarker: "מליסרון תמשיך לצמוח עוד שנים רבות, לא מתכוון למכור את המניות שלי כעת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מליסרון, אבי לוי
מנכ"ל מליסרון, אבי לויצילום: אביב אברמוב

העימות בין אבי לוי מנכ"ל חברת מליסרון, חברת הקניונים הגדולה בישראל, לבין בעלת השליטה ליאורה עופר הסתיים הבוקר בהתפטרותו של לוי בישיבת דירקטוריון החברה.

לוי שכיהן כמנכ"ל החברה בעשור האחרון, ומחזיק ב-4.4% ממניותיה ביקש מליאורה עופר הלוואה של מאות מיליוני שקלים כדי לרכוש מניות נוספות של מליסרון, אך בקשתו נדחתה ובעקבות זאת הגיש את התפטרותו.

ליאורה עופר
ליאורה עופרצילום: תומר אפלבאום

לוי יסיים את תפקידו ב-20 ביולי עם תום חוזה ההעסקה שלו ויוסיף ללוות את החברה בתקופת מעבר שאורכה לא נקבע עדיין. בתקופה הקרובה יתקיים תהליך מסודר של איתור מנכ"ל חדש. לוי שהחל את דרכו בקבוצת עופר במחלקת הכספים לפני 40 שנה גילה במכתב לדירקטוריון שביקש לרכוש מניות נוספות בסכום של 300 מיליון שקל (ולא 400 מיליון שקל כפי שפורסם בתקשורת) וציין שבכוונתו היתה להשקיע סכום נוסף של 60-75 מיליון שקל מהונו העצמי.

לדבריו ביקש הלוואה אישית מליאורה עופר שתהיה צמודה למדד ומובטחת במניות הנרכשות ובערבות אישית מלאה שלו בתנאי של זכות חזרה מלאה ללווה (ריקורס מלא).

לאחר ההודעה על פרישתו, שאלנו את לוי כמה שאלות, אלה תשובותיו: 

1. מה אתה מתכנן לעשות עכשיו? "אין לי כרגע תוכניות"
2. מדוע לדעתך ליאורה עופר לא הסכימה לתת לך הלוואה? "לא מעוניין להשיב"
3. האם יש עתיד לקניונים? "בהחלט. מליסרון תמשיך לצמוח עוד שנים רבות"
4. האם בכוונתך למכור את המניות שלך כעת? "לא"
5. האם תלך לחברת להב שבה השקעת? "לא".

לוי פירט במכתבו לדירקטוריון את הישגיו: "בתקופה כהונתי, הובלתי את החברה מהיותה הבעלים של קניון בודד בצפון הארץ, הקריון, להיותה כיום חברת הקניונים הגדולה בישראל, כאשר בנוסף לקניונים, מנהלת החברה ומקימה משרדים בהיקף של מעל ל-500,000 מ"ר.

"לפני כעשור, במהלך המשבר הפיננסי הקשה שפקד את העולם כולו, הובלתי את רכישת קניון רמת אביב, שהינו אחד הנכסים המהותיים של הקבוצה, ושמאז רכישתו צמח הרווח השנתי שלו מכ-110 מיליון שקל לכ-160 מיליון שקל. שנתיים לאחר רכישת הקניון, הובלתי את רכישת בריטיש ישראל בע"מ, מהלך שבעקבותיו הפכה מליסרון לחברת הקניונים הגדולה במדינה.

"במשך התקופה שבה היתה מליסרון תחת ניהולי, עלה שווי החברה מרמה של פחות מ-2 מיליארד שקל, לרמה נוכחית של כ-8.5 מיליארד שקל. במהלך תקופה זו חילקה החברה דיבידנדים בסכום של קרוב ל - 2 מיליארד שקל. כמו כן, לפני כעשור עמד הרווח השנתי של החברה, במונחי FFO, על סך של 130 מיליון שקל, בעוד שכיום הוא מסתכם בכ-750 מיליון שקל. הודות להישגים אלה, אף דורגה מליסרון כחברה השנייה מבין החברות הנסחרות בבורסה בת"א, מבחינת התשואה שהניבה למשקיעים (כ-20% במונחים שנתיים). לאחר תקופה של ארבעים שנה בהן שירתי, גדלתי וצמחתי לצידם של בני משפחת עופר, אני מסיים עתה את תפקידי בחברה בגאווה!!!".

עופר הודתה ללוי על תרומתו רבת השנים לפיתוחה ושגשוגה של קבוצת מליסרון, ומסרה כי היא "בטוחה שבזכות השדרה הניהולית של החברה, שהיא מהטובות בישראל, נמשיך, יחדיו, צוות העובדים וההנהלה, לקדם את החברה על הצד הטוב ביותר ובאווירה החברית החמה המייחדת אותנו".

מליסרון, שנסחרת בשווי שוק של 8.2 מיליארד שקל נופלת ב-2.3% במחזור גבוה של יותר מ-17 מיליון שקל לאחר שמנייתה זינקה מתחילת השנה ב-19%. מליסרון משלימה ירידה של 5.6% מתחילת יולי 2019, ועלייה של 141% ב-5 השנים האחרונות.

המצב המביך של מליסרון

באחרונה מצאה את עצמה מליסרון במצב מביך. החברה, שתיכננה לגייס אג״ח ב–250 מיליון שקל, נאלצה לדחות את הגיוס. 

במליסרון הסבירו כי דחיית הגיוס נובעת מהעימות בין בעלת השליטה בחברה, ליאורה עופר, למנכ"ל הוותיק, אבי לוי. כיום מחזיק לוי ב–4% מהחברה, ששוויים 340 מיליון שקל; ונהנה משכר בעלות חודשית של 166 אלף שקל פלוס בונוסים ואופציות בשיעור של 1% ממניות החברה. ב–2016 מימש לוי חלק מהאופציות. בתחילת 2017 הוא מכר מניות ב–133 מיליון שקל, ובסוף 2017 רכש חזרה מניות ב–25 מיליון שקל. כלומר, בעשור האחרון מליסרון הפכה את לוי למולטי־מיליונר עם הון מוערך של קרוב לחצי מיליארד שקל.

זה לא הספיק לו. החוזה של לוי אמור היה להתחדש בקרוב, והוא ניצל את שעת הכושר. לוי ביקש מבעלת השליטה הלוואה של 400 מיליון שקל כדי להגדיל את חלקו ב–4%–5%. אבל למהלך הזה עופר לא הסכימה. עופר, המחזיקה ב–58% ממניות החברה, לא ששה לראות לצדה מנכ"ל עם אחזקה של 10% בחברה — שהופכת אותו למעשה לשותף.

המצב שבו מנכ"לים נהפכים להיות בעלי מניות גדולים בחברה נובע ממהפך של החברות הציבוריות בבורסה. במסגרתו, חלק לא מבוטל מהחברות הציבוריות עובר שינוי עמוק — מחברות עם בעל שליטה לחברות ללא גרעין שליטה. אך את מקום בעל השליטה תופסים בעלי הון אחרים, ובראשם מנכ"לים שתוגמלו בנדיבות על ידי בעלי השליטה. לדוגמה, אייל לפידות עבר באחרונה לנהל את שיכון ובינוי תוך שהוא מקבל דיל חלומי מאדוארדו אלשטיין בכלל ביטוח — הלוואת ענק לרכישת מניות. זו היתה גם שאיפתו של לוי, אבל מליסרון נמצאת בתקופה מאתגרת. הגידול במסחר באינטרנט מאיים על ענף הקניונים בכלל, ועל מליסרון בפרט. בתקופה כזאת קשה לחלק הלוואות של 400 מיליון שקל.