תקדים: בכירים לשעבר בבנק הפועלים יידרשו לשלם לבנק קנס של 15.6 מיליון שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תקדים: בכירים לשעבר בבנק הפועלים יידרשו לשלם לבנק קנס של 15.6 מיליון שקל

הקנס נפסק על ידי ביהמ"ש המחוזי במסגרת פשרה בתביעות שהגיש איש הטלוויזיה שי נשר - נגד בכירים לשעבר בבנק הפועלים, ובהם המנכ"ל ציון קינן, אפרת פלד, היו"רים דני דנקנר ויאיר סרוסי, ואירית איזקסון ■ השופטת רות רונן: "לראשונה דירקטורים בבנק מפצים אותו על רשלנות במתן אשראי"

22תגובות
משמאל: ציון קינן, יאיר סרוסי שרי אריסון ונוחי דנקנר
קמחי מוטי

פשרה תקדימית: בכירי בנק הפועלים לשעבר ייאלצו לשלם לבנק קנס של 15.65 מיליון שקל. בין הבכירים: היו"רים לשעבר יאיר סרוסי ודני דנקנר; המנכ"ל לשעבר ציון קינן; יו"ר ישראכרט לשעבר אירית איזקסון (כיום יו"ר הבנק בינלאומי); ואפרת פלד, יו"ר ומנכ"לית אריסון השקעות, ויד ימינה של שרי אריסון. מי שתשלם בפועל לפחות חלק מהקנס היא פוליסת הביטוח של הבכירים.

הקנס נקבע כחלק מפשרה בשתי תביעות נגזרות שהוגשו נגד הפועלים ו-20 נתבעים נוספים, ובהם דירקטורים ומנהלי הבנק שאישרו הלוואות עתק בסכום כולל של 150 מיליון שקל לנוחי דנקנר וחברות פרטיות שהיו בבעלותו, גנדן וטומהוק. מדובר בהישג לתובע איש הטלוויזיה, שי נשר - שהצליח להגיע לתקדים שבו שופטת בית המשפט המחוזי רות רונן מאשרת פשרה המחייבת 20 דירקטורים ונושאי משרה בבנק לשלם בגין רשלנותם על מתן אשראי. נשר יוצג על ידי עורכי הדין אופיר נאור ורנן גרשט. 

במשך יותר מחמש שנים ניסה נשר לשכנע את בית המשפט כי בעלי המשרה בפועלים הפרו את חובת האמונים כלפיו וכלפי בעלי המניות, התרשלו והעניקו בפזיזות אשראי לדנקנר וטומהוק, בזמן שידעו על ההידרדרות במצבה הכלכלי של אי.די.בי וקריסתה האפשרית של הקבוצה.

שי נשר

נשר טען כי ההלוואות לדנקנר ניתנו בתנאים מיטיבים בניגוד לנוהלי בנק ישראל והרגולטורים - ולנוכח קשריו עם נושאי המשרה בבנק. עוד רצה נשר להוכיח בבית המשפט כי ההלוואות אושרו ללא ביטחונות הולמים ומתוך עניין אישי של בכירים בבנק בטובתו של דנקנר.

הנתבעים, שיוצגו על ידי משרדי עורכי דין בכירים - ובהם משרד עורכי הדין אגמון ומשרד עורכי הדין גורניצקי - הגיעו עד בית המשפט העליון בניסיונות שונים למחוק את התביעות הנגזרות.

כעת הסכימו הנתבעים להתפשר וליישב את התביעות הנגזרות ובלבד שיובהר כי הם לא מודים באשמה ומותירים את הטענות שאותן טענו בכתבי ההגנה ובהם "של כלל שיקול הדעת העסקי", שאינו פוסל את מתן ההלוואות. בנוסף טענו הנתבעים כי ישנה מחלוקת עובדתית עם התובעים הנוגעת למצבה הכלכלי של אי.די.בי בעת מתן האשראי - והיכולת של נושאי המשרה בבנק שאישרו את ההלוואה לצפות את ההידרדרות של הקבוצה עד לאיבוד השליטה של דנקנר בקונצרן. הנתבעים אף הצליחו לשכנע את בית המשפט ונשר כי הנזק שנגרם לבנק קטן מ-150 מיליון שקל ומסתכם ב-90 מיליון שקל ואף פחות - לאור הסדר הנושים שבמסגרתו דנקנר צפוי לשלם 50 מיליון שקל לבנק.

אירית איזקסון, יו"ר הבנק הבינלאומי
מוטי מילרוד

השופטת אישרה את הפשרה, אך בניגוד לרצונו של הפועלים כי היא תכלול הגנה לכלל עובדי הבנק בעבר ובהווה - החליטה כי פסק הדין יחול רק על 21 הנתבעים. לאחר חמש שנות ניהול התיק יקבל נשר לכיסו תגמול של 600 אלף שקל - כ-3.8% מסך הפשרה. שכר הטרחה שנפסק לנאור וגרשט הוא 2.4 מיליון שקל - 15.3% מתשלום הפשרה.  

רשימת הנתבעים המלאה: 1. דני דנקנר 2. יאיר סרוסי 3. אירית איזקסון 4. מלי מרגלית ברון 5. אמנון דיק 6. נירה דרור 7. מאיר ויצ'נר 8. ניר זיכלינסקי 9. יאיר טאומן 10. אמרי טוב 11. יוסף ירום 12. משה לחמני 13. יעקב פאר 14. אפרת פלד 15. משה קורן 16. נחמה רונן 17. פנינה דבורין 18. רונן ישראל 19. לסלי עמנואל יוס ליטנר 20. ציון קינן.

בפסק הדין התייחסה השופטת הן לטענת התובע והן לטענת ההגנה הנוגעת להלוואה בסך 6 מיליון דולר שאותה קיבלה החברה הפרטית טומהוק של נוחי דנקנר - מהפועלים. היא ציינה כי אמנם קשה היה לחזות את קריסתה של אי.די.בי כפי שציינו הנתבעים - אך יש להביא בחשבון במסגרת אישור הפשרה את טענת נשר הנוגעת למעורבותו של בן דודו של דנקנר, דני  דנקנר, ששימש בעת מתן ההלוואה כיו"ר ועדת האשראי. דני דנקנר נאלץ לפרוש מתפקידו בעקבות דרישות בנק ישראל, ובאותה תקופה גם לווה מנוחי דנקנר 59.7 מיליון שקל - סכום שעשוי להעיד על כך שהוא מימן את יו"ר דירקטוריון הפועלים ועשוי לשלוט בו עקב כך. 

אפרת פלד
מוטי קמחי

שני סכומים נוספים שאליהם התייחסה השופטת הן ההלוואות בסך 30 מיליון שקל לטומהוק ו-50 מיליון שקל לדנקנר שניתנו בינואר 2011. השופטת התייחסה לכך שההלוואות הללו הן למעשה טכניקה של החזרת חוב. דנקנר כביכול החזיר במלואו לבנק חוב של 30 מיליון שקל שהיתה חייבת טומהוק ו-100 מיליון שקל שאותם היה חייב - והפועלים העמיד לו אשראי מצומצם יותר לאחר מכן.

"דינו של פירעון כזה – הגם שהוא כרוך בהעמדה לכאורית מחודשת של חלק מהאשראי, שונה מאשר דינה של העמדה אשראי חדש לחייבים", כתבה השופטת. לדבריה אם התביעה היתה מתבררת, היה מקום לבחון אם מדובר בהחלטה שהתקבלה בניגוד עניינים או בהחלטה שכלל שיקול הדעת העסקי יכול לחול עליה".

עוד הזכירה השופטת בפסק הדין את טענות התובע הנוגעות לניגוד העניינים של שלושה דירקטורים ובהם אירית איזקסון, דירקטורית בבנק שכיהנה גם בחברות מקבוצת אי.די.בי פיתוח וכור; אמרי טוב, דירקטור חיצוני בבנק שכיהן במקביל כדירקטור חיצוני בשופרסל; ופנינה דבורין שהיתה דירקטורית בפועלים וחברה בוועדת האשראי ובמקביל כיהנה כדח"צית בחברה נטוויז'ן שהיתה חלק מקבוצת אי.די.בי. "יש להביא בחשבון גם את הסיכונים שטענות המשיבים ... היו מתקבלות", הבהירה.

דני דנקנר ונוחי דנקנר
מוטי קמחי

עוד שיקול שהביאה רונן בחשבון בעת שאישרה את הפשרה הוא החשש שחברה הביטוח לא תשפה את נושאי המשרה אילו התביעה היתה ממשיכה להתברר והטענות היו מתקבלות. לדברי השופטת, החשיבות של הפשרה בהליך זה טמונה בכך שזו  "הפעם הראשונה בה דירקטורים בבנק מפצים את הבנק על רשלנות במתן אשראי". היא הזכירה בפסק הדין שבהליך דומה נגד לאומי – התובע חזר בו מהתביעה והבנק שינה את נהליו ביחס למתן אשראי. "במקרה דנן קיים פיצוי ממשי על ידי המשיבים ואף עניין זה בעל משמעות", כתבה השופטת רונן.

מדוברת הבנק הבינלאומי נמסר בתגובה שאירית איזקסון "מעולם לא השתתפה באף ישיבה שדנה במי מהלקוחות הנ"ל, וכפי שציינה השופטת בפסק הדין: בא כח הבנק טען כי הגורמים הללו לא לקחו חלק בהחלטות הבנק האמורות ויש להביא את בחשבון גם את הסיכונים שטענות המשיבים היו מתקבלות".

פנינה דבורין. 
"ההופעות שלי בבית משפט היו מעולות. היה לי נעים שמחאו כפיים בסוף"
מוטי מילרוד


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#