"התנהלות השותפות בתמר - בלתי חוקית, קרטלית וכפי הנראה – פלילית"

בעל מניות מיעוט בישראמקו, תמר פטרוליום ואלון גז טוען כי התנהלות החברות במכרז הגז של חברת החשמל גרמה לתמר להפסיד את החוזה ללווייתן, ופגעה בבעלי המניות ■ הוא מבקש מבית המשפט שיורה לחשוף מסמכים הקשורים למכרז – טרם הגשת תביעה נגזרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר הגז תמרצילום: אלבטרוס – צילומי

ישראמקו, תמר פטרוליום ואלון גז, המחזיקות במאגר תמר, עשויות למצוא עצמן תחת תביעה נגזרת, בעקבות הליך המכרז שניהלה חברת החשמל לרכישת גז ממאגרי תמר ולווייתן. אורן דה לנגה, בעל מניות מיעוט בשלוש החברות, הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לגילוי מסמכים טרם הגשת תביעה נגזרת.

דה לנגה טוען בבקשה כי התנהלותם של נושאי המשרה בישראמקו, תמר פטרוליום ואלון גז גרמה לתמר להפסיד את חוזה הגז ללווייתן ופגעה בבעלי המניות של החברות. הבקשה הוגשה בעקבות הפרסום בתחילת השבוע ב-TheMarker, בנוגע לתיאום מחירים לכאורה בין לווייתן לתמר בהליך המכרזי שניהלה חברת החשמל לרכישת גז, כפי שעולה מפרוטוקולי הדיון בבית המשפט.

"עניינה של הבקשה בקיומו של הליך שנועד להיות תחרותי, אך לאמיתו של דבר, אופן ביצועו - החריג והבלתי חוקי - מעלה חשש ממשי כי נושאי המשרה בישראמקו, תמר פטרוליום ואלון חיפושי גז לא שמו את טובתן לנגד עיניהן על ידי הגשת הצעת מחיר אטרקטיבית ותחרותית שתאפשר את זכייתן, אלא העדיפו לפעול באופן בלתי חוקי, קרטלי וכפי הנראה - פלילי", נכתב בבקשה שהוגשה על ידי עו"ד סיני אליאס ועו"ד איתן חיימוביץ.

המבקש מאשים כי השותפות במאגר תמר פעלו לתיאום מחירים בכוונה לפצל את המכרז עם לווייתן, למרות שהיה ידוע להן כי ייבחר זוכה אחד בלבד: "למעשה, ניתן ללמוד מפסק הדין שנציגי המאגרים תיאמו מחירים באופן העולה לכאורה לכדי פעילות קרטלית אסורה, העולה לכדי עבירה פלילית של הסדר כובל לפי חוק ההגבלים העסקיים באופן שהותיר בסופו של דבר את שותפות תמר מחוץ להליך התחרותי", נכתב בבקשה.

לשיטת המבקש, נושאי המשרה בישראמקו, תמר פטרוליום ואלון חיפושי גז "לא שינו מדרכם אף כאשר התריעו בפניהם על הגשת הצעת המחיר הזהה, וקראו להם להציע מחיר משופר. למעשה, לאורך כל הדרך, נושאי המשרה במשיבות המשיכו לדבוק באופן בלתי מתקבל על הדעת בהתנהלות בלתי חוקית ובלתי תחרותית, באמצעות התעקשות על הצעה מתואמת של מחיר, המהווה תיאום מחירים פסול".

עוד נכתב בבקשה כי "התנהלות פסולה ובלתי חוקית זו, היוותה הגורם המכריע להפסד של חוזה עתק עם חברת החשמל ולנזק עצום לקופת המשיבות... התשתית העובדתית והראייתית העומדת בבקשה זו, מצביעה כי קיימת אפשרות סבירה שיש מקום להגיש תובענה נגזרת כנגד נושאי משרה ובעלי תפקידים אשר גרמו בהתנהלותם לנזקים שנגרמו - וייגרמו – למשיבות", נכתב.

אסדת לווייתןצילום: נובל אנרג'י

בעל מניות המיעוט מבקש מבית משפט שיורה לישראמקו, תמר פטרוליום ואלון גז לחשוף בין היתר פרוטוקולים והחלטות של ישיבות הדירקטוריון, רשימה של כל נושאי המשרה והגורמים שעסקו במכרז, כל מסמך ומידע שהוחלף בין שלוש החברות לבין השותפות בלווייתן, חוות דעת שנערכו או ניתנו הנוגעות להליך התחרותי, וכן כל תחשיב כלכלי או דו"חות שנערכו, פרוטוקולים, תצהירים ועוד.

מהחברות לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker