טראמפ הורה להיערך לפיקוח על מחירי התרופות - מניית טבע קורסת

הנשיא האמריקאי הנחה להכין תוכנית שתקבע שמדיקייר ומדיקאייד, תוכניות הביטוח האמריקאיות, ירכשו תרופות לפי מודל שיגביל את המחירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

מניית טבע צונחת ב-5.7% במסחר בתל אביב בעקבות התבטאות של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפיה הנחה את פקידי הממשל להכין תוכנית שבמסגרתה תוכניות ביטוח הבריאות הפדרליות מדיקייר (Medicare) ומדיקאייד (Medicaid) ירכשו תרופות לפי מודל של מחירי ייחוס, שנהוג בין השאר בישראל.

לפי הערכות, תוכנית הביטוח הפדרלית מדיקייר שילמה 28 מיליארד דולר על תרופות ב-2018 - גידול של 59% בהשוואה לסכום ששילמה ב-2011 - כך עולה מנתונים שמפרסם "וול סטריט ג'ורנל".

קור שולץ, מנכ"ל טבע
קור שולץ, מנכ"ל טבעצילום: עופר וקנין

טראמפ ציין כי מחירי התרופות שמשלמים הצרכנים במדינות אחרות נמוכים לעתים ב-70%-60% מהמחירים שמשלמים הצרכנים האמריקאים. המעבר של ארה"ב למודל של פיקוח על מחירי התרופות, באמצעות קביעת מחיר מקסימום שיתבסס על מחירי מדגם של מדינות, עשוי לגרום לירידת מחירי התרופות בארה"ב ולפגיעה קשה בהכנסות של חברות התרופות.

חברות התרופות, ובהן טבע, נהנו עד היום מיכולת כמעט בלתי מוגבלת להעלות את מחירי התרופות שהן גובות בארה"ב בצורה כמעט שרירותית ,ולגבות מחירים גבוהים משמעותית ממחירי התרופות במדינות שבהן נהוג ביטוח בריאות ממלכתי,בהן גרמניה והולנד. בעקבות התבטאותו של טראמפ ירד מדד חברות התרופות של S&P ב-1.6%.

מודל מחירי הייחוס הוא אחד משני הגורמים לרמת המחירים המרוסנת יחסית של התרופות בישראל. מחירי התרופות בישראל נקבעים לפי ציטוט מחירי מחירון על פי ממוצע מחיר התרופה בשלוש המדינות שבהן המחירים הנמוכים ביותר מבין שבע מדינות - בלגיה , הונגריה, ספרד, צרפת, הולנד, בריטניה וגרמניה .

מחירי התרופות הגנריות בישראל נקבעו בפעם האחרונה בינואר 2018 על פי ממוצע המחירים בצרפת, בלגיה וספרד בהשוואה למחירים בהולנד - לפי הנמוך מבין השניים. אם התרופה אינה משווקת באף אחת ממדינות אלה, ממוצע המחירים נקבע לפי גרמניה ובריטניה.

המנגנון האחר של פיקוח המחירים אינו פורמלי, אלא קשור למבנה הריכוזי של שוק התרופות בישראל, שהוא שוק של קונים. 90% מהתרופות בישראל נרכשות על ידי קופות החולים ולא על ידי הצרכן הסופי, כשבמקביל חברת שראל רוכשת את התרופות עבור בתי החולים. מבנה זה מעביר את כוח המיקוח לצרכן (באמצעות קופות החולים), בהשוואה לארה"ב, שבה אסור לחברות הביטוח הרפואי להתאגד לצורך ניהול המשא ומתן על רכש התרופות, חברות התרופות רשאיות לנהל מסעות פרסום לתרופות, ורופאים נהנים מהטבות שונות עבור רישום מרשמים לתרופות מסוימות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום