רשות שוק ההון מנסה לעשות סדר בביטוח שמגלגל 1.8 מיליארד שקל בשנה

טיוטת ההוראות שפירסמה הרשות מנסה לשים סוף לשיווק האגרסיבי של ביטוח תאונות אישיות, ולקבוע הגדרות אחידות לפוליסה - צעדים נחוצים בשוק שהיה פרוץ עד כה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת, פירסם היום (א') טיוטת הוראות המסדירות בראשונה את ענף ביטוח תאונות אישיות. ענף זה הפך נפוץ במיוחד בעשור האחרון, והפרמיות שחברות הביטוח נהנות מהן גדלו באופן עקבי ביותר מ-500% באותה תקופה - מ-290 מיליון ב2007 לכ-1.8 מיליארד שקל ב-2017.

ביטוח תאונות אישיות מעניק למבוטח סכום כספי, בהיקף שנקבע מראש, כאשר נגרמים נזקים בעקבות תאונה. הביטוח הבסיסי מזכה בפיצוי במקרים של מוות או נכות כתוצאה מתאונה, וניתן לרכוש הרחבות המזכות בפיצויים גם במקרים של שברים, כוויות, אשפוז, מחלות ומקרי סיעוד. יש פוליסות קצרות טווח שהן בעלות תוקף של שנה, וקיימות גם פוליסות ארוכות טווח, התקפות עד גיל 80.

רשות שוק ההון מתמקדת בהוראותיה באופן השיווק הבעייתי של הביטוח ובהיקף הפוליסה. כך מבקשים ברשות לקבוע כי חברות הביטוח יבצעו שינויים בהליך המכירה כדי להבטיח שקיפות ועסקה מרצון, למשל על ידי מכירה של הפוליסה בהליך צירוף נפרד ולא אגב מכירת ביטוח אחר. שיחת המכירה תכלול ציון מפורש בתחילתה כי מדובר בשיחת מכירה של ביטוח תאונות אישיות, תוך הסבר מפורט מה כוללת הפוליסה, וקבלת הסכמת המבוטח לאחר שניתן לו זמן לשקול את ההצעה. ברשות מבקשים לקבוע גם כי המבוטח יצטרך לתת הסכמה לחידוש הביטוח מדי שנתיים.

ההוראות כוללות הגדרה אחידה של הפוליסה, שתכלול כיסוי למוות, נכות, אשפוז, שברים וימי החלמה. ההוראות קובעות הגדרות רחבות יותר למונח "תאונה" לעומת הנהוג כיום. לפי הרשות, "כיום כוללות הפוליסות חריגים רבים ו'אותיות קטנות' שמובילות לכך שתביעות מבוטחים רבים נדחות או לא משולמות במלואן".

הרשות מבקשת לטפל גם במקרים הרבים שבהם חברות הביטוח קובעות אחוזי נכות נמוכים מאלו שנתבעו על ידי המבוטח, מבלי שהוא נבדק על ידה. במסגרת טיוטת ההוראות, נקבע שקביעת אחוזי הנכות תתבסס על חוות דעת רפואית בלבד, ויינתן משקל לאחוזי הנכות שנקבעו על ידי הביטוח הלאומי. לפי ההוראות, מכירת הפוליסה תתבצע רק על ידי בעל רישיון - סוכן ביטוח או חברת ביטוח.

משה ברקת: "ההוראות שפורסמו מסדירות לראשונה את ענף ביטוח תאונות אישיות והן עושות זאת באופן מקיף ונרחב. ההוראות מתפרסמות על רקע צמיחת הענף בשנים האחרונות והכשלים שליוו צמיחה זו. אני מאמין שההסדרה הנוכחית של הענף תבטיח מוצר ביטוחי טוב יותר למבוטח, והליך יישוב תביעות הוגן ושקוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker