אהוד ברק: "בירוחם יש את כל היתרונות שקיימים בישראל לתחום הקנאביס"

ברק, יו"ר ישראל דמוקרטית, המחזיק באופציות ששוויין 32 מיליון שקל בחברת הקנאביס אינטרקיור: "מדובר בחלון הזדמנויות של כמה שנים, שלאחר מכן יכול להיסגר למי שלא ישכיל להיכנס בזמן"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד ברק במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בת"א, ביוני
אהוד ברק במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בת"א, ביוניצילום: AFP

"בתוך חמש שנים תיהפך ירוחם, לכל הפחות לבירת הקנאביס הרפואי של ישראל, עם 500 מקומות עבודה איכותיים חדשים ומערך מחקר, ייצור ובתקווה שגם יצוא בקנה מידה עולמי", כך אמרה הבוקר (א') טל אוחנה, ראש המועצה המקומית ירוחם בכנס "גרינגב" (GreeNegev) שהתקיים בעיר, בפני יזמים, משקיעים, רגולטורים ובעלי חברות מתחום הקנאביס הרפואי.

"35 שנה שאני צומחת וגדלה במדבר, עד שהבנתי שאני חייבת להפסיק לדבר על הצורך בהפרחת שדות כלכליים - אני צריכה לייצר אותם. ההזדמנות הכי גדולה של ירוחם מתקיימת ברגעים אלה. עלינו להפסיק את התלות בתעשייה המסורתית, ולהפסיק להיות חוטבי העצים ושואבי המים", אמרה אוחנה.

טל אוחנה
טל אוחנהצילום: בן חורין

בכנס נאם אהוד ברק, ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, שהכריז באחרונה על כך שהוא מתמודד בבחירות הקרובות תחת המפלגה החדשה שאותה הקים, "ישראל דמורקטית". ברק החליט להמשיך לכהן בתפקיד יו"ר חברת אינטרקיור והחברה הבת קנדוק, כל עוד החוק מאפשר לו זאת. לכן, הוא גם טרם מימש את האופציות שניתנו לו באינטרקיור, אשר בדילול מלא מהוות 3.68% ממניות החברה ושוויין כיום 21 מיליון שקל. מימוש האופציות בשוק עשוי להפיל את שוויה של אינטרקיור, והיא נסחרת כיום בשווי של 760 מיליון שקל.

בפועל, אף שהחוזה של ברק מאפשר לו לממש חלק מהאופציות גם כיום, הוא החליט לעמוד בהבטחתו למשקיעים ולא לממש את האופציות, לפחות עד למועד ההנפקה שאותה מנסה לבצע אינטרקיור בנאסד"ק בארה"ב.

ירוחם
ירוחםצילום: עופר וקנין

"הגעתי הנה כי הנושא הזה באמת חשוב. יש לנו פה פוטנציאל של שוק ענק, שכיום נאמד ב-18-17 מיליארד דולר בשנה, וזה הולך לגדול באופן דרמטי", אמר ברק בכנס, והוסיף כי "מדובר בחלון הזדמנויות של כמה שנים, שלאחר מכן יכול להיסגר למי שלא ישכיל להיכנס בזמן".

עוד אמר ברק כי "קנדוק מקימה בימים אלה בנגב המערבי את מתחם הגידול הגדול ביותר בארץ ואחד הגדולים בעולם". לדבריו, בירוחם יש את כל היתרונות שקיימים בישראל לתחום: "יש פה ד.נ.א של פארמה, אקלים מיוחד (מבחינת גובה, יובש ונגישות לאדמות), הידע הישראלי בחקלאות מתקדמת, תמיכת משרדי הממשלה וחשוב מהכל - כוח אדם איכותי ומסור. כל אלה מאפשרים למשקיעים את זמן התגובה המהיר שצריך על מנת להפוך לשחקן עולמי משמעותי בתחום. אני רואה פה בכנס את ראשי החברות הגדולות ויש פה הזדמנות אמיתית. יחד אנחנו יכולים להזניק את פיתוח תעשיית הקנאביס הרפואי הישראלי ולהביא לפריצות דרך בייצור איכותי, מחקר ופיתוח, בזכותן יקבלו המטופלים בארץ ובעולם את המוצרים הטובים והיעילים ביותר".

שר החקלאות, אורי אריאל, הוסיף: "הקנאביס הרפואי הוא לא בועה - זה דבר אמיתי. אנחנו עוקבים אחר ההשקעות הפרטיות בתחום והן גדלות בקפיצות משמעותיות. היות שמדובר בשוק עולמי, הפוטנציאל גדול, ומרגע שיהיה למשק הישראלי אישור לייצר את התוצרת - נחווה פה זינוק משמעותי בתוצאות של כל החברות בתחום. כמי שפעל לקידום החוק ולהכרזה על קנאביס כגידול חקלאי, אני רואה חשיבות רבה ביצוא הקנאביס הרפואי, משום שהדבר יקל על חולים, יספק פרנסה לחקלאים ויביא לשגשוג הכלכלה בישראל. חזון ירוחם כבירה עולמית בתחום יקרה, ואני מצהיר פה, שמשרד החקלאות עם ירוחם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker