רציו פטרוליום: פוטנציאל של יותר מ-900 מיליון חביות נפט בבלוק 47 בסורינאם

השותפות, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי, פירסמה דו"ח הערכת משאבים לבלוק 47 ■ הדו"ח מלמד כי נמצאו שלושה פרוספקטים (מבנים גיאולוגיים) לנפט, כשכל אחד מהם הוא בעל הסתברות של יותר מ-30% להצלחה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קידוח נפט במפרץ מקסיקו
אסדת קידוח נפט (צילום ארכיון)צילום: Dario Lopez-Mills/אי־פי

שותפות רציו פטרוליום, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי, פירסמה היום (ב') דו"ח הערכת משאבים פרוספקטיביים לבלוק 47 שבסורינאם. לפי הדוח, שנערך על ידי מעריך העתודות החיצוני NSAI, קיים פוטנציאל מצטבר לתגלית של יותר מ-900 מיליון חביות נפט. רציו פטרוליום, שזינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-135%, עולה במסחר בכ-1.5% במחזור גבוה.

דו"ח המשאבים, שנערך על בסיס תוצאות סקר תלת ממדי (D3) בשטח כולל של 3,300 קמ"ר, מציג שלושה פרוספקטים (מבנים גיאולוגיים) לנפט, כשכל אחד מהם בעל הסתברויות גיאולוגיות להצלחה של יותר מ-30%. מדובר בהסתברות גבוהה יחסית, הדומה לזו שהיתה בתגלית מאגר תמר בישראל. עם זאת, מדובר בפוטנציאל למציאת נפט – ולא ברור אם הפוטנציאל יתממש, ואם יוחלט בסופו של דבר לבצע קידוחי אקספלורציה.

בלוק 47 בסורינאם משתרע על שטח כולל של 2,350 קמ"ר בעומק מים של 3,000-1,300 מטר. רציו פטרוליום מחזיקה 20% מהזכויות בבלוק. Tullow, מפעילת הרישיון, מחזיקה 50% מהזכויות ו-Pluspetrol מחזיקה 30%. הבלוק נמצא בסמוך לבלוק החיפושים Kaieteur בגיאנה (דרום אמריקה), שבו שותפה רציו פטרוליום. באחרונה החליטה מפעילת הקידוחים בבלוק, אקסון, לבצע קידוח אקספלורציה, על רקע פוטנציאל הנפט הקיים בו.

רציו פטרוליום, שהחלה את פעילותה ב-2012, עוסקת בחיפוש, פיתוח והפקה (E&P) של נפט גז טבעי מחוץ לישראל. מדובר בשותפות צעירה — אחת מהשותפויות הישראליות הראשונות שיצאה לפעילות מחוץ לישראל בתוקף חוק השותפויות החדש. החוק, שעודכן לפני כשנתיים, איפשר לשותפויות המקומיות לגייס לראשונה מימון בישראל לפעילות מעבר לים — ולא רק לפעילות בישראל. בינואר 2017 גייסה רציו פטרוליום כ-120 מיליון שקל.

איתי רפאל, מנכ"ל רציו פטרוליום, מציין כי פוטנציאל המשאבים בבלוק 47, כפי שעולה מהדו"ח של NSAI, מרשים מאוד. לדבריו, ההחלטה להתקדם לקידוח בבלוק 47 היא בהתאם לאסטרטגיה של רציו פטרוליום להרחבת הפעילות באגן גיאנה-סורינאם הפורה. עוד מציין רפאל כי התקופה הקרובה צפויה להמשיך ולרכז עניין רב לרציו פטרוליום ולמשקיעיה, עם המשך התקדמות הפעילות בנכסי השותפות, המשך הפיתוח העסקי לאיתור הזדמנויות חדשות וכניסה לנכסים חדשים.

גל הרטמן, מנהל האקספלורציה של רציו פטרוליום, ציין כי מדובר באבן דרך משמעותית לקראת ההחלטה האם להתקדם לקידוח נוסף באגן גיאנה-סורינאם. "הדו"ח שפורסם היום מציג שלושה פרוספקטים טובים, עם פוטנציאל לכמויות נפט משמעותיות וסיכויי הצלחה טובים ביחס למקובל בענף. לקידוח הראשון יהיו השלכות על שאר הפרוספקטים, וכן על פוטנציאל פרוספקטיבי משמעותי הקיים מעבר לזה שפורסם בדו"ח המשאבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker