המוסדיים כופפו את ידיו של אלשטיין - ונכסים ובניין מכרה 11.7% ממניות גב ים

לאחר שתשלשל לידיה 456 מיליון שקל, נכסים ובניין תרשום רווח הון של 186 מיליון שקל ברבעון השלישי ■ המכירה לא פותרת לאלשטיין את בעיית חוק הריכוזיות, ונכסים ובניין, שמחזיקה ב-40% ממניות גב ים, תמשיך לאחד את תוצאותיה בדו"חות

בניין גב ים בהרצליה
בניין גב ים בהרצליהצילום: עזרא לוי

כמה שעות לפני שהתכנסה אסיפת מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח, הודיעה אתמול (ב') בבוקר נכסים ובניין שמכרה 11.7% ממניות חברת גב ים לכמה גופים  בשוק. בתמורה למניות קיבלה קופת נכסים ובניין לידיה 456 מיליון שקל. ההפצה - שהתבצעה במחיר של 1,830 שקל, הנמוך ב-3.5% משער הסגירה של נכסים ובניין ביום ראשון - צפויה להגדיל את ההון המיוחס לבעלי מניות נכסים ובניין ב-186 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019.

בעקבותי המכירה נכסים ובניין, זרוע ההשקעות של קבוצת דסק"ש, תחזיק ב-40% ממניות גב ים. נכסים ובניין ציינה שהמכירה התבצעה על רקע דרישות החוק לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות, תוך שהחברה מנצלת את תנאי השוק ומחיר מניית גב ים. מניית גב ים עלתה בבורסה בשנה האחרונה ב-24% לשווי חברה של כ-4 מיליארד שקל.

ההפצה הנוכחית עדיין לא פותרת את בעיית חוק הריכוזיות עבור קבוצת אי.די.בי. נכסים ובניין הסבירה שהיא תמשיך לאחד בדו"חותי ה הכספיים את דו"חות גב ים, שכן היא עדיין נחשבת בעלת השליטה בחברה. כמו כן, היא אינה בטוחה לגבי פעולות מכירה נוספות בתקופה הקרובה, שכן היא בודקת חלופות רלוונטיות אחרות - כפי שציין הדירקטוריון בדו"חות הכספיים בעבר. 

בתקופה האחרונה ניסה בעל השליטה אדוארדו אלשטיין למחוק את מניית נכסים ובניין מהמסחר. ואולם התנגדותו של בית ההשקעות פסגות שחרד לגורל החוב בסך 6.5 מיליארד שקל – אותו חייבת נכסים ובניין למחזיקי אגרות החוב -הוביל לגניזת תוכנית המחיקה מהבורסה. בשביל להרגיע את התשואות בהן נסחרות אגרות החוב של דיסקונט השקעות הוא הכריז על תוכנית רכישה ענקית בהיקף של 300 מיליון שקל לחוב.

אדוארדו אלשטיין, אי.די.בי
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.ביצילום: עופר וקנין

לדברי היועץ החיצוני של קבוצת אי.די.בי, יריב פילוסוף מגיזה, אלשטיין רצה "להגדיל את אחזקותיה של דסק"ש בגב ים". כעת נאלץ אלשטיין להכנע לדרישות הגופים המוסדיים. גם אלשטיין הבין שהתשואות הגבוהות בהן נסחרות אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח ודיסקונט השקעות חוסמות בפניו בעתיד גישה למחזור החוב. הוא נאלץ להקשיב לביקורת של המוסדיים, שלפיה בחמש השנים האחרונות  הוא הוכיח שכשל באופן ניהול הקבוצה – כישלון שמעלה ספק אם הוא ראוי להמשיך לנווט אותה בתקופה הסוערת הנוכחית.

כעת המוסדיים דורשים שאם אלשטיין לא יביא סכומי כסף נוספים מהבית - השליטה בקבוצה תעבור לידיהם. בנוסף, הם לוחצים עליו להמשיך לממש את מניות החברות בקבוצה בשוק ולהעביר להם באופן זה את השליטה בניהול. לפיכך, למרות שנכסים ובניין הבהירה שהיא עדיין לא החליטה האם להמשיך לממש מניות בשוק, המוסדיים עומדים ללחוץ עליה להמשיך בעסקות מכירת מניות גב ים. הם ייאלצו ללחוץ על ההנהלה לזנוח את התוכנית החלופית בה רצה לנקוט אלשטיין - מיזוג בין חברת נכסים ובניין לגב ים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker