סאמר חאג' יחיא - היו"ר החדש של לאומי

חאג' יחיא יחליף את דוד ברודט, לאחר שכיהן בארבע השנים האחרונות כדירקטור בלאומי וכחבר בוועדות שונות של הבנק ■ עם בחירתו אמר: "מדובר באחריות ואתגר גדולים, זה כבוד גדול עבורי"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סאמר חאג' יחיא
סאמר חאג' יחיאצילום: אמיל סלמן

בסיומו של יום סוער בבנק לאומי שבמהלכו הודיעה בבוקר המנכ"לית רקפת רוסק עמינח על פרישתה, נרשמת היום היסטוריה בבנק והן במערכת הבנקאות הישראלית. זאת אחרי שדירקטוריון הבנק בחר במקומו של דוד ברודט את ד"ר סאמר חאג' יחיא כיו"ר הדירקטוריון החדש. בכך הפך חאג' יחיא ליו"ר דירקטוריון הערבי הראשון במערכת הבנקאות. חאג' יחיא כיהן בארבע וחצי השנים האחרונות כדירקטור בלאומי וכחבר בוועדות שונות של הבנק.

חאג'י יחיא מסר עם בחירתו: "אני רוצה להודות לחבריי בדירקטוריון על האמון. מדובר באחריות ואתגר גדולים, זה כבוד גדול עבורי. לאומי הינו אחת מאבני היסוד של המשק  הישראלי ואני מרגיש שנפלה בחלקי זכות גדולה להוביל את הבנק בשנים הקרובות. עולם הבנקאות חווה תמורות מהותיות בשנים אחרונות, ונפעל כדי להמשיך ולבסס את לאומי כבנק מוביל, חדשני ומצליח. בנימה אישית, אני רוצה להודות לדוד ברודט ולרקפת רוסק עמינח על תרומתם הגדולה ללאומי, ומאחל להם הצלחה רבה בהמשך הדרך".

חאג'י יחיא (49) גבר בהתמודדות על תפקיד היו"ר על מועמדים אחרים: מולי בן צבי, אוהד מראני ויצחק שריר. כבר בתקופה הקרובה, עם אשרור תפקידו על ידי בנק ישראל, חאג'י יחיא יצטרך להתמודד עם אתגר גדול של הקמת ועדת איתור לצורך בחירת מחליף או מחליפה לרוסק עמינח. 

בכל מקרה, להבדיל מברודט, בסיטואציה הנוכחית לא משנה מי ייבחר לתפקיד המנכ"ל - חאג'י יחיא יצטרך להיות יו"ר דומיננטי הרבה יותר מברודט. 

הוא החל לכהן כדירקטור בלאומי בשנת 2014, כך שבהתאם לכהונה מקסימלית כדירקטור בבנק ללא גרעין שליטה הוא יוכל לשמש בתפקיד היו"ר במשך כארבע שנים וחצי. במקביל לתפקיד דירקטור בלאומי, הוא מכהן כדירקטור בחברות שונות, בהן המרכז הרפואי הדסה, קבוצת שטראוס (תפקיד שממנו יצטרך לפרוש), המועצה להשכלה גבוהה ומיזם הפינטק, וכן בחברת נדל"ן מניב ביג.

לחאג'י יחיא הכרות יחסית גדולה עם הנעשה בלאומי. שכן הוא מכהן כיום כחבר בוועדות אשראי, אסטרטגיה, השקעות, תשקיפים ובוועדה ליישום המלצות ועדת שטרום. עד לאחרונה כיהן גם כחבר בוועדות של הבנק לניהול סיכונים, בנקאות דיגיטלית, הפקת לקחים, והוועדה הבלתי תלויה לטיפול בחקירת המס בארה"ב שבגינה לאומי שילם קנס של כ-400 מיליון דולר.

חאג' יחיא, נשוי ואב לשניים תושב העיר טייבה, בעל תואר PhD במאקרו כלכלה מ-MIT ובעל תואר MBA בפיננסים ובנקאות, MA בכלכלה, BA בחשבונאות וכלכלה ותואר במשפטים מהאוניברסיטה העברית. הוא מחזיק ברישיון לעריכת דין, לאחר שהשלים תקופת התמחות במשרד הרצוג, פוקס נאמן, וכן התמחה בחשבונאות במשרד Deloitte. חאג' יחיא מילא שורה של תפקידים בכירים בחברות ייעוץ והשקעות גדולות בארה"ב.

לפני כשנתיים מונה לדירקטור חיצוני בחברת שטראוס. הוא אף שימש כמרצה בקורסים בתחומי כלכלה, פיננסים ויזמות באוניברסיטאות בארה"ב ובישראל, ובהן MIT, Harvard, האוניברסיטה העברית והמרכז הבינתחומי בהרצליה. כמו כן, שימש כיו"ר ועדת הביקורת של בית חולים הדסה בירושלים וחבר במליאת המועצה להשכלה גבוהה. חאג' יחיא מעורב בפעילות חברתית ענפה במסגרתה הוא פעיל בארגון קו משווה ובארגון קולקטיב אימפקט. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker