מתפכחת מחלום המיליארד: שאיפה לחיים דוחה את הנפקת הקנאביס הגדולה

לפי עמיר שיווק, שנתנה ל-BOL הלוואה המירה למניות, הסיבות הרשמיות הן תנאי השוק ואי ודאות כי יתקבלו ביקושים למניה או אישורים רגולטוריים ■ בפועל, בשוק הרימו גבה לנוכח השווי העצום שלפיו BOL רצתה לגייס

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
חגי הילמן (מימין) ותמיר גדו, בחממה לגידול קנאביס בקיבוץ רבדים
חגי הילמן (מימין) ותמיר גדו, בחממה לגידול קנאביס בקיבוץ רבדיםצילום: אייל טואג

החלום קרס: חברת BOL (שאיפה לחיים) הבינה כי לא תקבל את השווי של מיליארד דולר שאותו חלמה לקבל בהנפקה בבורסה בטורונטו - וביטלה בשלב זה את ההנפקה. שאיפה לחיים נאלצה להודיע לחברת עמיר שיווק כי היא דוחה את ההנפקה לפחות עד לספטמבר.

הסיבה הפורמלית לביטול היא "תנאי שוק". בפועל, נראה כי החברה - אשר במהלך הרוד-שואו שעשתה לאחר פרסום טיוטת התשקיף קיבלה מהמשקיעים אינדיקציות שליליות שהם לא מוכנים להעריך את שווייה לפי 800 מיליון דולר – החליטה להוריד בשלב זה את הרגל מדוושת הגז, ולדחות את החלום להפוך לאחר מחברות הקנאביס הגדולות בעולם.

בדיווח לבורסה שהוציאה היום עמיר שיווק, החברה שנתנה ל-BOL הלוואה המירה למניות, הוסבר כי "בעקבות מידע ראשוני לא פורמלי שנמסר לחברה היום, מעריכה כעת החברה כי בשל תנאי השוק סביר להניח כי ההנפקה של BOL תידחה ולא תתקיים לפני חודש ספטמבר".

עוד הבהירה בדיווח כי "נכון למועד דיווח זה אין כל ודאות באשר להשלמתה של ההנפקה בבורסה בטורונטו. הגורמים העשויים להשפיע על תנאי ההנפקה ועצם ביצועה כוללים בין היתר את מצב שוקי ההון בקנדה, ביקושים למניית BOL וקבלת אישורים רגולטוריים נדרשים".

פעילים בשוק הרימו גבה לנוכח השווי העצום שלפיו BOL רצתה לגייס, בשעה שבישראל היא נתקלת בלא מעט תלונות מצד חולים לגבי איכות הקנאביס הרפואי שהיא מספקת. חולים התלוננו כי הם מקבלים סחורה עם עובש, שגורמת להם לפריחות ולכאבי ראש. בחברה ניסו לטפל בבעיה ולהחליף את הסחורה לחולים, אך הם לא הצליחו להשקיט את הזעם. נציגי החברה ניסו עוד בטרם ההנפקה להסביר כי מדובר בקומץ של מטופלים שמנסים להפיל להם את ההנפקה שתוכננה בגלל אינטרסים הקשורים למתחרות.

תלונות על עובש בקנאביס של BOL

"החברה לא ויתרה על ההנפקה"

מקורבים להנפקה הסבירו כי "החברה לא ויתרה על ההנפקה. החברה רצתה לגייס 150 מיליון דולר קנדי. הגיוס המקורי אמנם היה אמור להיות סביב שווי חברה של כ-1 מיליארד דולר, ולאחר פגישות עם המשקיעים הוא ירד לאזור שווי של כ-860 מיליון דולר. אך בפועל, אנשי החברה שנכחו בפגישות גדולות קיבלו אינדיקציות חיוביות מהגופים המוסדיים, שטענו כי יזרימו ביקושים טובים בהנפקה.

"הבעיה היתה שהחתמים ראו איך הענף נכנס לסנטימנט שלילי. אתמול אחת מחברות הקנאביס הגדולות, קנופי, נחתכה ב-8%, וחברה נוספת נחתכה ב-20%. ההסבר של החתמים להנהלה היה כי זאת תהיה טעות לצאת החוצה עכשיו שהשוק כזה שלילי. שכן אחד הפחדים הכי גדולים של חתם הוא שיום אחרי ההנפקה המניה תקרוס כי השוק חלש. לכן בחברה התייעצו והחליטו לחכות עד שהסנטימנט יהיה חיובי ואז ייצאו להנפקה".

לשאלה מתי תהיה ההנפקה, השיב אותו מקור: "כאשר השוק יהיה שורי, זה יכול להיות מוגש כל יום כי התשקיף מוכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום