אנרג'יאן מתמודדת על רכישת אדיסון – ועשויה לגייס עד 1.5 מיליארד דולר

אנרג'יאן הגישה הצעה במסגרת המכרז על נכסי הנפט של חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון, שבבעלות EDF הצרפתית ■ אדיסון מחזיקה ביותר מ-100 רישיונות חיפושים ועתודות של 250 מיליון חביות נפט

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קידוח של אנרג'יאן ביוון
קידוח של אנרג'יאן ביוון

חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, שמחזיקה במאגרי הגז הטבעי כריש ותנין בישראל, פועלת להרחבת הפורטפוליו של נכסיה באגן הים התיכון. החברה, שמנוהלת על ידי מאתיוס ריגאס, הגישה הצעה במסגרת המכרז המתנהל לרכישת חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון, שבבעלות EDF הצרפתית. באנרג'יאן אף החלו להיערך לביצוע גיוס הון משמעותי, במטרה לממן את העסקה ככל שתצא לפועל.

לפני כשבועיים דווח בבלומברג כי אנרג'יאן הגישה הצעה לרכישת פעילות החיפושים של אדיסון (Edison S.p.A). מדובר בעסקה המשמעותית הראשונה של אנרג'יאן מאז הרישום למסחר בבורסת לונדון, שעשויה להגיע עד 2 מיליארד דולר. העסקה תאפשר לאנרג'יאן להרחיב פעילותה למדינות כמו מצרים, איטליה נורווגיה ועוד.

אדיסון, מחברות האנרגיה הוותיקות בעולם, נרכשה לפני כמה שנים על ידי EDF, חברת החשמל הלאומית של צרפת. החברה, שמנוהלת על ידי ברונו לסקור, מחזיקה ביותר מ-100 רישיונות חיפושים – כ-60 מהם בפיתוח. לחברה עתודות של כ-250 מיליון חביות נפט (או שווה ערך לנפט). בין היתר, לחברה ניסיון בפרויקטים של הנזלת גז (LNG), ובעבר אף ניגשה עם קבוצת דלק למספר מכרזים בקפריסין.

אדיסון מעורבת גם בשוק האנרגיה הישראלי. החברה מחזיקה ברישיון רועי, שנמצא בגבול המים הכלכליים של ישראל ומצרים, כ-150 ק"מ מחופי אשקלון. אדיסון נכנסה להשקעה ברישיון לפני כשש שנים. כיום הרישיון מוחזק בשותפות בין רציו (45%), דלק קידוחים (25%), אדיסון (20%) והזדמנות ישראלית (10%). אדיסון מיוצגת בישראל על ידי מנכ"ל האוצר לשעבר, ירום אריאב.

באוקטובר 2018 חתמה רציו על הסכם עם אדיסון לרכישת 15% מתאגיד שיחזיק במלוא הזכויות לזיכיון חיפושים באזור בים התיכון. הזיכיון ממוקם מצפון לסיני, באזור North Thekah, הסמוך לרישיון רועי. עבור הזכויות, רציו צפויה לשאת בעלויות הפיתוח, בהתאם לחלקה. לפי "אנרג'י איגי'פט", במחצית השנייה של 2019 צפויה אדיסון להתחיל לבצע קידוחי אקספלורציה באזור Thekah.

אסדות תמר ים תטיס
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס

הקפיצה של אנרג'יאן

אנרג'יאן, חברת אנרגיה קטנה יחסית, מוחזקת ומנוהלת בידי המשפחות המייסדות ריגאס וטופוזוגלו, בשותפות עם קרן ההשקעות האמריקאית Third Point. באוגוסט 2016, במסגרת המאמצים להגברת התחרות במשק, רכשה אנרג'יאן את כריש ותנין מקבוצת דלק תמורת מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר (המכירה לא כללה את התמלוגים מהמאגרים לדלק).

הכניסה לישראל חיזקה את מעמדה של אנרג'יאן כשחקנית אנרגיה בים התיכון, ולמעשה הקפיצה אותה מדרגה. כדי לממן את פיתוח תנין וכריש, אנרג'יאן יצאה במארס 2018 להנפקה ראשונית בלונדון (IPO) - עיר שהיא מוקד של תעשיית הגז והנפט העולמית. ההנפקה פתחה לה את הדלת לעולם הגדול, ואיפשרה לה להגיע למשקיעים מתעשיית הגז והנפט והשוק המוסדי הבינלאומי.

אנרג'יאן ביצעה את ההנפקה לפי שווי של כחצי מיליארד דולר, וגייסה בה 460 מיליון דולר, לאחר רואד שואו (סבב מצגות) מקביל בלונדון ובתל אביב. רשימת המשתתפים בהנפקה כללה משקיעי גז ונפט, וכן משקיעים מוסדיים בינלאומיים, כמו קפיטל ריסרץ', פלהאם קפיטל וקרן קרוג'ן. עם השלמת ההנפקה נכנסה אנרג'יאן לרשימה הראשית בלונדון (Premium List).

מאז ההנפקה קפצה מניית אנרג'יאן ב-90%, ממחיר של 4.55 ליש"ט ל-8.5 ליש"ט, ושווי החברה עלה ל-1.32 מיליארד ליש"ט. העלייה החדה מיוחסת להתקדמות בפיתוח מאגרי כריש ותנין, הרחבת פעילות הפקת הנפט ביוון והעלייה במחיר הנפט, שמגדילה את שולי הרווח של החברה. באוקטובר 2018 השלימה החברה גם רישום כפול של מנייתה למסחר בתל אביב.

באפריל הכריזה אנרג'יאן על כריש צפון כתגלית שכוללת 42-28 מיליארד מ"ק (BCM). בכך למעשה התממשה ההערכה שהיתה למציאת גז בהסתברות גבוהה של כ-70%. מדובר בכמות נוספת על 45 BCM שהתגלו בכריש ו-22 BCM בתנין - כלומר, גידול של כ-50%. בסך הכל, כמות הגז בכריש-תנין עלתה ל-109-95 BCM - כשליש מהגז שבמאגר תמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker