רוצה להיות כמו פיינל: הרובוט שחוזה מה יקרה בבורסה עלה לישראל

בשבועות האחרונים החלה לפעול בישראל חברת I Know First, שפעלה בשנים האחרונות בחו"ל ■ זו חברת פינטק ישראלית, שפיתחה אלגוריתם המספק תחזית יומית לנכסים הנסחרים ■ האלגוריתם מפיק תחזית יומית ל-10,500 נכסים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון גולגר
ירון גולגרצילום: מיכאל קרמר

התנודתיות במחירי המניות והאג"ח בבורסות יוצרת אשליה שקל להרוויח במסחר תוך־יומי. אלא שהמציאות מורכבת יותר. למעשה, די קשה להרוויח במסחר תוך־יומי, ומספר השחקנים שמצליחים בכך הוא זעום.

בניסיון לפצח את הנוסחה ולנבא את מחירי ניירות הערך, חברות מתחמשות באלגוריתמים המתבססים על תיאוריות מתמטיות. גוף שמצליח לעשות זאת - כמו פיינל, חברת האלגו־טריידינג הישראלית מהרצליה - גוזר רווחים גבוהים.

בשבועות האחרונים החלה לפעול בישראל חברת I Know First, שפעלה בשנים האחרונות בחו"ל. זוהי חברת פינטק ישראלית, שפיתחה אלגוריתם המספק תחזית יומית לנכסים הנסחרים. האלגוריתם מפיק תחזית יומית ל-10,500 נכסים - ובכלל זאת מניות, שערי ריבית, מדדים עולמיים, סחורות וצמדי מטבעות - ומנסה לזהות הזדמנויות ב-50 בורסות. המערכת הפיננסית נחלקת לשניים: נכסים שניתנים לחיזוי ונכסים שאינם ניתנים לחיזוי.

ירון גולגר, מנכ"ל ומייסד I Know First, ציין כי "האלגוריתם, שמבוסס על בינה מלאכותית, מעבד מידע יומי והיסטורי בהיקפים גדולים. המידע מגיע מכלל המערכת הפיננסית - מחזורים כספיים של נכסים, מחירי מניות ומדדים עולמיים, שערי ריבית והפרשים בין ריביות מסביב לעולם, מחירי סחורות, מחירי תעודות סל ושערי מט"ח.

"המערכת שלנו מזהה את התבניות בשווקים, ומפיקה תחזית מחיר מעודכנת לפני פתיחת יום המסחר. אם נניח שהאלגוריתם סימן את מניית אמזון, ניתן לזהות את 20 הגורמים המרכזיים שתרמו לתחזית ואת המשקל היחסי של כל גורם, כמו שערי מט"ח, תחזיות למגזר הקמעונות בארה"ב ומניות חברות מתחרות. גורם משפיע נוסף עשוי להיות חוזה ריבית של ממשלת ארה"ב או מחירי סחורות, כמו זהב, כסף או נפט".

לדברי גולגר, האלגוריתם הוא בעל יכולת למידה עצמית, ופותח בידי צוות בראשות ד"ר ליפא רויטמן, מומחה בינה מלאכותית ממכון ויצמן עם ניסיון של 20 שנה בתחום הבינה המלאכותית.

המודל העסקי של החברה מבוסס על מכירת שירותי החיזוי שלה. החברה קיבלה באחרונה רישיון ייעוץ השקעות מטעם רשות ניירות ערך, והיא חברת הפינטק הראשונה לעשות זאת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker