העתיד במכונית החשמלית? הראל תשקיע 40 מיליון דולר בחברת סוללות לכלי רכב

חברת ג'ונסון קונטרולס נרכשה בנובמבר 2018 על ידי קבוצת ברוקפילד וקרן CDPQ הקנדית בתמורה לכ-13.2 מיליארד דולר ■ הראל: "העסק מאופיין ביכולת ייצור תזרימי מזומנים גבוהים, יציבים ובעלי נראות גבוהה הנובעת ממכירות לשוק חלקי חילוף לרכב"

ערן אזרן
מכונית חשמלית Qiantu K50
מכונית חשמלית Qiantu K50צילום: בלומברג
ערן אזרן

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל מרחיבה את סל ההשקעות בנכסים לא סחירים באמצעות כספי העמיתים בחיסכון לטווח ארוך. הקבוצה מסרה הבוקר (שלישי) כי תשקיע 40 מיליון דולר בחטיבת ייצור הסוללות לרכבים של חברת ג'ונסון קונטרולס (JCI), שנרכשה בנובמבר 2018 על ידי ברוקפילד (Brookfield) וקרן CDPQ הקנדית.

השקעה זו מצטרפת לתיק פרייבט אקוויטי (השקעות לא סחירות) בשווי של כ-9.5 מיליארד שקל.

ברוקפילד, שהיא חברת השקעות גלובלית לניהול נכסים אלטרנטיביים, וקרן CDPQ רכשו את חטיבה הסוללות בכ-13.2 מיליארד דולר. העסקה הושלמה באפריל 2019, ומומנה באמצעות השקעה הונית של כ-3 מיליארד דולר וחוב של כ-10.2 מיליארד דולר, שניטלו מקונסורציום בנקים בינלאומיים.

החטיבה שנרכשה עוסקת בייצור ובשיווק סוללות עבור יצרני כלי רכב ועבור מפיצים וקמעונאים הפועלים בשוק חלקי חילוף לרכב. החטיבה מייצרת סוללות המותאמות לכל סוגי כלי הרכב, כולל כלי רכב היברידיים וחשמליים. בהראל ציינו כי החטיבה היא היצרנית הגדולה ביותר בעולם לסוללות, בעלת פעילות גלובלית ענפה ונתחי שוק גבוהים בערוצי המכירה שבהם היא פועלת.

בהראל הדגישו כי "העסק מאופיין ביכולת ייצור תזרימי מזומנים גבוהים, יציבים ובעלי נראות גבוהה הנובעת ממכירות לשוק חלקי חילוף לרכב, שמבוסס ברובו על צי כלי הרכב הקיים ולכן מאופיין ביציבות; מכירות לשוק זה מהוות כ-75% מסך ההכנסות של החברה. לחברה בסיס לקוחות איכותי ומגוון ומערכות יחסים ארוכות טווח עם יצרני כלי רכב וקמעונאיים מהשורה הראשונה; החברה מעסיקה כ-15 אלף עובדים בפריסה רחבה על פני 150 מדינות".

בעשור האחרון גדלה ההשקעה של הגופים המוסדיים בנכסים לא סחירים באופן דרמטי, על רקע התשואות הנמוכות בשוק האג"ח, שדוחפות את מנהלי ההשקעות לחפש אפיקי השקעה חלופיים בסיכון מזערי. להשקעה בהם יש כמה יתרונות, שכוללים הגדלת פיזור, תשואה עודפת ביחס לנכסים סחירים, תנודתיות נמוכה, חשיפה ישירה לחברות פרטיות ומעורבות גבוהה בעיצוב העסקה. הנכסים הלא סחירים מאפשרים גם לגופים מוסדיים לשערך את הנכסים - וכך לשמור על תשואות מיטביות גם בזמנים של משברים.

מנגד, להשקעה כזאת יש כמה חסרונות, בין השאר, נזילות נמוכה, השקעה הדורשת משאבים גדולים, ושקיפות נמוכה לעמיתים - שכן אין גילוי מסודר לכלל ההשקעות. בהראל ציינו כי ההשקעה בנכסים לא סחירים נועדה להעניק לעמיתים בחיסכון לטווח ארוך עוגן תשואתי ויציב.

סמי בבקוב, מנהל חטיבת ההשקעות של קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, התייחס בשבוע שעבר למגמה הגוברת של המוסדיים להשקעה בנכסים לא סחירים. "בהראל אנחנו מתכוונים להשקיע יותר בחו"ל. זה לא עניין של חוסר ציונות, אלא זה נובע מכך שהכסף המוסדי גדול על השוק המקומי", אמר בבקוב. "יתרונות אחרים הם פיזור ההשקעות וניצול הזדמנויות בחו"ל. ההשקעות בנכסים לא סחירים צריכות להיעשות בשילוב בין קרנות והשקעה ישירה", הדגיש.

שוק כלי הרכב החשמליים בצמיחה

תעשיית כלי הרכב החשמליים בעולם ובישראל ממשיכה לצבור תאוצה, גם בשל התהודה שיצרה חברת טסלה של אילון מאסק, בצד ההחלטה של יצרני כלי רכב בעולם - ובהם מאזדה, פורד ו-BMW - להשקיע סכומים משמעותיים בפיתוח.

לפי חברת המחקר הבינלאומית Frost & Sullivan, ב-2018 נמכרו 2 מיליון מכוניות חשמליות בעולם, ועד 2025 צפויות להימכר 25 מיליון, שחלקן יהיה 22%-20% מכלל כלי הרכב שיימכרו. בצד כלי הרכב הפרטיים, ממשלות בעולם מעודדות הפעלת תחבורה ציבורית ידידותית לסביבה, תוך שימוש באנרגיה נקייה, כמו הנעה חשמלית.

בישראל נוסעות 5,000 מכוניות חשמליות. החברות שמייצרות מכוניות חשמליות כוללות בין היתר את מרצדס, אאודי, ב.מ.וו, פורשה, יונדאי, מיצובישי, קיה ורנו. בעבר, הקים שי אגסי את מיזם המכונית החשמלית בטר פלייס שכלל עמדות הטענה ברחבי הארץ – אך המיזם נכשל ונסגר, והסב הפסדים עצומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום