ערן אזרן

מנועי בית שמש (מב"ש), שבשליטת קרן פימי, מחדשת ומרחיבה חוזה ארוך טווח עבור חברת פראט אנד וויטני קנדה, לייצור חלקים למנועי סילון. החוזה החדש הוא ברובו הארכה והגדלה משמעותית של החוזה הקיים, שמסתיים בסוף 2019, כאשר רוב החלקים אשר נכללים בחוזה החדש כבר מיוצרים כיום עבור PWC. צפי היקף ההכנסות העתידי הצפוי מההסכם עומד על כ-800 מיליון דולר על פני 20 שנות ייצור (2020-2039).

פראט אנד וויטני קנדה, הנמנית על תאגיד יונייטד טכנולוג'יס קורפורשיין (UTC) האמריקאי, היא אחת מהחברות המרכזיות ומהגדולות בעולם למנועי סילון תעופתיים. החברה מתכננת, מפתחת ומייצרת מנועי סילון למגוון רחב של מטוסים ומסוקים. פראט אנד וויטני היא לקוח אסטרטגי של מב"ש מזה כ- 35 שנה. ייצור החלקים של מב"ש עבור PWC מורכב מפורטפוליו רחב של חלקי מנועי סילון, הכולל ייצור פריטים עתירי טכנולוגיה של יציקות מדויקות, חישולים, עיבוד מתקדם והרכבת מכלולים.

מנועי בית שמש נסחרת בבורסה פי שווי של כ-800 מיליון שקל.  פעילות הקבוצה מתבצעת במפעל מנועי בית שמש (בבית שמש) ובחברות הבנות - חישולי כרמל בחיפה ו- LPO בסרביה.

החברה פועלת בשני מגזרים: מגזר יצור החלקים שאחראי על רוב הכנסותיה, ומגזר המנועים. בייצור חלקים מייצרת החברה חלקים למנועי סילון לרבות ייצור יציקות מדויקות של חלקי מתכת למנועי סילון; במגזר המנועים היא משפצת, מרכיבה ומהנדסת מנועי סילון ושל חלקים שונים למנועים. לקוחותיה העיקריים הם יצרני המנועים הגדולים בעולם, וכן צבאות ומשרדי ביטחון בארץ ובעולם, בהם חיל האוויר הישראלי.  

קרן פימי, בניהולו של ישי דוידי, רכשה את השליטה במנועי בית שמש מכלל תעשיות בסוף מאי 2016 תמורת כ-125 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של כ-300 מיליון שקל. הרכישה בוצעה לפי מחיר מניה של 45.8 שקל למניה, נמוך ממחיר השוק באותם ימים, וביחס למחיר מניה של 95.6 שקל היום. מאז הרכישה, מניית מנועי בית שמש זינקה בכ-110%. על רקע ההסכם החדש, מזנקת המניה בכ-8% במחזור גבוה – ומשלימה עלייה של כ-20% ב-12 החודשים האחרונים.

מנועי בית שמש נהנית בעשור האחרון מצמיחה ארוכה, שממשיכה לשבור שיאים בהיקפי הפעילות. את 2018 סיימה החברה במחזור הכנסות של כ-367 מיליון שקל, וברווח נקי של 28 מיליון שקל; בהשוואה למחזור של 308 מיליון שקל, ורווח נקי של כ-30 מיליון שקל ב-2017.

ברבעון הראשון של 2019 קפצו ההכנסות ל-141 מיליון שקל, בהשוואה ל-80 מיליון שקל ברבעון המקביל, והרווח הנקי הסתכם בכ-20.7 מיליון שקל, בהשוואה ל-7.5 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הגידול בהכנסות מיוחס להכללתה לראשונה של חברת חישולי כרמל, שנרכשה מפארט אנד וויטני ב-2018 תמורת 58.5 מיליון דולר.

רם דרורי, מנכ"ל מנועי בית שמש, מסר: "אנו גאים להודיע על העסקה הגדולה בתולדות קבוצת מנועי בית שמש. עסקה זו מבטאת שיתוף פעולה אסטרטגי וארוך טווח בין מנועי בית שמש ל-PWC, המבוסס על יחסים הדוקים בין החברות. עם עסקה זו אנו מגיעים להיקף שיא של צפי הכנסות מהסכמי מסגרת של כ-2.6 מיליארד דולר כאשר בניית הצבר נעשית בהתאם לתכניות הקבוצה וליכולותיה, וזאת בכדי לעמוד בלוחות הזמנים לאספקת המוצרים עליהם אנחנו מתחייבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום