דו"ח המבקר

"סליחה, שכחנו": מה קורה ביחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות?

חוסר תפקוד מוחלט במשרדי היחידה - זו התמונה המצטיירת בדו"ח מבקר המדינה, שמצא כי מספר התלונות עליה הוכפל בשנת 2018 ■ ביחידה מבטיחים כי בעתיד הקרוב ייושמו שינויים ניכרים בשיטת העבודה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
חממת קנאביס רפואי
חממת קנאביס רפואי (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אייל טואג

חולה בטרשת נפוצה הגיש ליק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) בתחילת אוגוסט 2018 בקשה לקבל קנבאיס רפואי. משלא התקבלה החלטה בעניינו, הוא פנה באוקטובר 2018 לנציבות תלונות הציבור, וזו פנתה ליק"ר לבירור הטיפול בבקשה. אז התברר כי בקשת המתלונן אפילו לא הוקלדה במערכת הממוחשבת של היק"ר, והטיפול בה כלל לא החל. רק בעקבות פניית הנציבות - הדבר נעשה ובאמצע דצמבר 2018 הונפק למתלונן רישיון לשימוש בקנאביס רפואי.

ואולם בכך לא תמו תלאותיו: מספר הזהות שהודפס ברישיון היה שגוי, ועל כן היה צורך לבטל את הרישיון ולהדפיסו מחדש, תהליך שנמשך שבועיים נוספים. בסופו של דבר זכה המתלונן לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רק כארבעה חודשים לאחר שהגיש בקשה לכך - השיהוי הבלתי נסבל בהנפקת הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי הוא רק מקרה אחד משלל התלונות שהתדפקו על דלתו של מבקר המדינה.

יובל לנדשפט מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות
יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאותצילום: אייל טואג

מהדו"ח שפירסם היום (ב') מבקר המדינה מתברר כי מספר התלונות שהתקבלו בשנת 2018 על היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות גדול כמעט פי שניים וחצי מאלו שהתקבלו עליה בשנת 2017 - כאשר 85% מהתלונות על היחידה בשנת 2018 נמצאו מוצדקות או באו על תיקונן בעקבות התערבות הנציבות. 174 מכתבי תלונה הוגשו נגד היחידה לקנאביס רפואי בשנת 2018, שהם רק חלק מ-295 התלונות שהוגשו נגד היחידה. מתוך התלונות, 119 נמצאו מוצדקות, ב-139 תלונות הבירור טרם הסתיים ו-116 תלונות באו על תיקונן.

סביר כי יובל לדנשפט, מנהל היק"ר, לא יהיה מרוצה לשמוע שוב את הביקורת המופנית כלפי היחידה שהוא מנהל. מרבית סבלם של החולים נגרם בשל מהמורות ביורוקרטיות המקשות על עשרות אלפי מטופלים הזקוקים לקנאביס רפואי לקבל את הסם הנותן להם מזור לכאבם.

מהדו"ח עולה חוסר תפקוד מוחלט במשרדי היק"ר. בין התלונות שנמצאו מוצדקות ניתן למצוא תלונות על אי קליטת בקשות שנשלחו ליק"ר; אובדן מסמכים שהועברו ליחידה;  אי-טיפול בבקשות שחסרו בהן מסמכים תומכים, בלא שניתנה למבקשים או לרופאיהם הודעה על כך בזמן אמת; שיהוי ניכר בקליטת הבקשות ובטיפול בהן, הגורם פעמים רבות לקטיעת הרצף הטיפולי; שיהוי בהעברת רישיונות לגורמים המספקים את הקנאביס הרפואי, וכן אי-עדכון המבקשים בדבר התקדמות הטיפול בבקשתם. כמו כן, נראה כי גם מערך התמיכה הטלפוני של היק"ר נמצא בחוסר שליטה מוחלט, שכן זמן ההמתנה למוקד הטלפוני, שמפעילה חברה חיצונית מטעם היק"ר ממושך ובלתי סביר, לא פעם המוקד הטלפוני מוסר למבקשים מידע שאינו רלוונטי.

מהדו"ח עולה כי רבות מהפעמים "אלמלא התערבות הנציבות, המבקשים היו נותרים עוד חודשים רבים ללא קנאביס רפואי", לכן גם בנציבות קיבלו החלטה לפעול מול משרד הבריאות לתיקון הליקויים הרבים העולים מבירור התלונות.

באופן מפתיע, היק"ר תולה במערכת החדשה, שעליה כבר נשמעו לא מעט תלונות ממשרדיה, את המזור לפתרון הבעיות בעתיד. כך למשל נכתב בדו"ח כי מנהל היק"ר הבטיח לנציבות כי בעתיד הקרוב ייושמו שינויים ניכרים בשיטת העבודה, ויהיה בהם כדי לתקן רבים מן הכשלים והתלונות. "בכלל זה צפויה היק"ר להפעיל מערכת מחשוב מקוונת שבאמצעותה יוכלו המטופלים להגיש בקשות לסרוק מסמכים חוזרים, לעקוב אחר מצב הטיפול בבקשה ולקבלה באמצעות דואר אלקטרוני ומסרונים ולקבל רישיונות ממחושבים במטרה לייעל את הליך העבודה מול היק"ר וליצור שקיפות".

מעבר לכך מצא מבקר המדינה תלונה מוצדקת לגבי קופת חולים כללית שסירבה לממן את הטיפול בקנאביס רפואי, שאותו אישר רופא הביטוח הלאומי לנפגע עבודה. רק בעקבות התערבות הנציבות אישרה הקופה את המימון והשיבה לחולה כספים אותם הוציא בגין רכישת קנאביס רפואי שלא נמצא בסל התרופות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker