איראן וארה"ב משחקות בחבית חומר נפץ: "המשבר עלול להסלים מהר מאוד" - מה יקרה למחיר הנפט?

העלייה השבועית במחיר הנפט היא הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2016 ■ אנליסטים חוששים שהמתיחות תוביל לזינוק חד גם במחירי הגז הטבעי, שרבע מהתעבורה שלו בעולם נעשית דרך המפרץ הפרסי

ישראל פישר
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מכלית נפט בוערת במפרץ עומאן, אחרי שנפגעה מטורפדו לטענת ארה"ב
מכלית נפט בוערת במפרץ עומאן לפני 10 ימים, אחרי שנפגעה מטורפדו לטענת ארה"בצילום: /אי־פי

מחירי הנפט זינקו בסוף השבוע החולף בשל התגברות המתיחות בין ארה"ב לאיראן, ואחרי שפיצוץ בבית זיקוק גדול בארה"ב הרעיד את החוף המזרחי — וגרם לעלייה חדה במחירי הבנזין במדינה.

מחיר נפט מסוג טקסס מתוק עלה בימי חמישי ושישי ב–6.5% ל–57.6 דולר לחבית, ונפט מסוג ברנט טיפס ב–5% ל–65.35 דולר לחבית. העליות החלו אחרי שאיראן טענה כי הפילה מל"ט של ארה"ב שחדר לשטחה האווירי במפרץ הפרסי. ארה"ב טענה כי המל"ט היה במים בינלאומיים. בסיכום שבועי, עלה מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק ב–9.4%, ורשם את השבוע הטוב ביותר מאז דצמבר 2016.

בתגובה להפלת המל"ט איימה ארה"ב לתקוף באיראן, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אף אישר תוכנית תקיפה. ואולם טראמפ עצר את התקיפה, אחרי שהמטוסים כבר יצאו לדרכם. טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי המתקפה בוטלה, מכיוון שהצעד היה "לא פרופורציונלי" — והוסיף כי צבא ארה"ב מוכן לפעולה כשיידרש לכך.

"החשש הוא שהמשבר יסלים מהר מאוד"

בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג אמר דניאל ירגין, היסטוריון נפט וסגן יו"ר חברת IHS־מרקיט, כי ביטול המתקפה משדר מסר "מבלבל מאוד". לדבריו, "החשש הוא שהמשבר עלול להסלים מהר מאוד. יש מרווח גדול לתאונות, חוסר הבנה ותקריות עתידיות. האיראנים נדחקו לפינה".

ואולם ירגין אומר כי מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין מצננת את העליות במחירי הנפט, כי לא בטוח איך יושפע הביקוש העתידי לנפט כתוצאה ממלחמת הסחר. "השוק תקוע בין המקום שבו הוא היה לפני המתיחות עם איראן לבין האפשרות שהביקוש יעלה משום שיהיה הסדר מסוים עם סין. אם לא יהיה הסדר, תהיה אכזבה אמיתית — וזה ישתקף במחירי הנפט".

אנליסטים מזהירים כי עימות של ארה"ב עם איראן עלול להוביל גם לעליית מחירי הגז הטבעי.

זאת, מכיוון שרבע מתעבורת הגז הטבעי הנוזלי (LNG) בעולם באמצעות אוניות עוברת דרך מצר הורמוז במפרץ הפרסי, שבסביבתו הופל המל"ט האמריקאי ובסמוך לו הותקפו מכליות נפט בפעולות שבוצעו, לטענת ארה"ב, בידי כוחות איראניים. חמישית מתעבורת הנפט העולמית במכליות עוברת במצר הורמוז, לפי נתונים של מינהל המידע של משרד האנרגיה בארה"ב (EIA). בעבר איימה איראן לעצור את מעבר המכליות דרך מצר הורמוז.

"כל עלייה שתראו בנפט, תראו עלייה כפולה בגז הטבעי הנוזלי", אמר דיוויד יואיט, אנליסט גז ונפט בחברת מקווייר קפיטל. "יכול להיות שהשוק לא יהיה מסוגל לפצות על כל המשלוחים החסרים אם התעבורה באזור המצר תופסק".

רוב הגז הטבעי שמיוצר מקטאר מיועד להגיע למדינות באסיה, כמו יפן, דרום קוריאה והודו, לפי איגוד הגז הבינלאומי. ברוב המדינות אין גם מאגרי גז גדולים שיאפשרו להן להתמודד עם מחסור. ביפן, למשל, היו בסוף מארס רזרבות גז טבעי שמספיקות ל–19 ימים, לעומת רזרבות נפט שמספיקות ל–133 ימים — כך שפגיעה באספקת הגז עלולה להשפיע עליה באופן חמור. הגז הטבעי המיוצא ליפן ולדרום קוריאה עלה ביום שישי ב–1.4% ל–4.615 דולרים למיליון BTU.

בנוסף, ביום שישי התרחש פיצוץ ענק במתקן בתי הזיקוק הגדול והוותיק ביותר בחוף המזרחי בארה"ב — שהקפיץ את מחירי הבנזין ב–4%. 110 מיליון חביות נפט גולמי מזוקקות מדי שנה במתקן בתי הזיקוק בפילדלפיה, שנמצא בבעלות פילדלפיה אנרג'י סולושנס הפרטית. לא דווח על נפגעים.

האירוע התרחש לקראת פתיחתה של עונת חופשת הקיץ בארה"ב, שבה חל גידול בביקוש לדלק. החוזים על תערובת בנזין RBOB למסירה ביולי נסגרו במחיר של 1.856 דולרים לגלון, זינוק של 3.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לקפיצה שבועית של 7.1%.

זוהי השריפה השנייה שפורצת החודש במתקן הזיקוק המיושן, שהחל לפעול בפילדלפיה לפני יותר מ–100 שנה. ב–10 ביוני פרצה שריפה במתחם, ולא דווח אז על נפגעים.

צפויות להיפגע: חברות אנרגיה שפועלות באזור

למתיחות עם איראן עלולות להיות השלכות כלכליות חמורות גם על הפעילות של חברות אנרגיה זרות הפועלות בשטחן של מדינות שכנות. אקסון מוביל היתה בטוחה לפני כמה שבועות כי היא עומדת לסגור עסקה לפרויקט ב–53 מיליארד דולר בעיראק, כחלק משאיפותיה של ענקית הנפט להרחיב את פעילותה במדינה. ואולם כעת, החברה עלולה לאבד את הפרויקט בעקבות בעיות במשא ומתן על החוזה והמתיחות הביטחונית בין ארה"ב לאיראן.

לפי כמה מקורות בממשלת עיראק שמקורבים לדיונים, המשא ומתן על החוזה לפרויקט מתעכב בגלל התנגדויות של הממשל העיראקי. הבעיה המרכזית היא האמצעים שבהם אקסון מוביל מתכננת לכסות את עלויות ההשקעה בפרויקט. החברה מתכננת לחלוק את הנפט שייווצר בשני שדות נפט עם ממשלת עיראק. הממשלה העיראקית מתנגדת לכך בטענה כי מהלך כזה פוגע בבעלות הממשלתית על כל הנפט בעיראק. סגן שר הנפט העיראקי, פיאד נמה, אמר כי השיחות בין הצדדים נמשכות, והוא צופה כי העסקה תיחתם בקרוב.

סיבה נוספת לעיכוב המשא ומתן היא שני פינויים של עובדי אקסון מוביל מעיראק, בשל הוראת הממשל בארה"ב. ההוראה ניתנה בעקבות המתיחות הביטחונית הגוברת באזור המפרץ הפרסי בין ארה"ב לאיראן.

הפינוי הראשון נעשה במאי, לאחר שמאות עובדי שגרירות ארה"ב פונו בגלל איום ביטחוני מאיראן, שתומכת בכמה מיליציות שיעיות בעיראק. הפינוי השני נעשה בשבוע שעבר לאחר שמשרדי החברה היו כנראה המטרה של טיל שנורה בבגדאד, שהרשויות בעיראק טוענות כי מקורו במיליציה שנתמכת בידי איראן.

ברקע: בית הזיקוק בפילדלפיה, שבו התרחש הפיצוץ בסוף השבועצילום: Matt Rourke/אי־פי

חברות התעופה נאלצות לשנות מסלול

המתיחות עם איראן פוגעת גם בחברות תעופה, שנאלצו לשנות את מסלול הטיסה כדי לא לעבור מעל מצר הורמוז. החברות עושות זאת לאחר שרשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) פירסמה הוראה שאוסרת על חברות תעופה אמריקאיות לטוס באזור עקב המתיחות עם איראן.

בהודעת FAA נכתב כי אסור לטוס בסמוך למפרץ הפרסי ולמפרץ עומאן עד להודעה חדשה — "בשל הפעילות הצבאית הערה והמתיחות הפוליטית הגוברת". הנסיבות האלה מציבות איום בפני המטוסים בשל "זיהוי שגוי או חישוב שגוי".

לופטהנזה הגרמנית, KLM ההולנדית וקוואנטס האוסטרלית הן בין חברות התעופה שהודיעו על שינוי מסלולי הטיסות שלהן כדי להימנע ממעבר ליד מצר הורמוז. כמו כן, חברת התעופה יונייטד הודיעה על השעיית הטיסות בין נמל התעופה ניוארק בניו ג'רזי למומבאי, משום שהטיסה עוברת בסמוך לאזור. יונייטד מסרה, באמצעות הודעת מייל, כי היא ערכה בחינה בטיחותית וביטחונית מקיפה לגבי הקו שלה להודו לנוכח ההתפתחויות האחרונות, והחליטה להשעות את הטיסות בקו.

מ–KLM, הזרוע ההולנדית של חברת התעופה אייר פרנס־KLM, נמסר: "אנחנו עוקבים מקרוב אחרי ההתפתחויות שעשויות להיות קשורות באופן ישיר למרחב האווירי.... התקרית עם המל"ט היא סיבה לא לטוס מעל מצר הורמוז בזמן הזה. זהו צעד מונע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker