קסטרו מתאדה: כך נחתך השווי מאז רכישת הודיס - ומה קרה ל-300 אלף משקפיים

קסטרו והודיס סובלות מהמצב בשוק האופנה, אבל לפי הערכות קסטרו היא החוליה החלשה ■ האמריקאים לא התלהבו מהמשקפיים של קרולינה למקה - ו-300 אלף זוגות חוזרים לארץ ■ הקולקציה של קים קרדשיאן לא תפסה בישראל - והעודפים נשלחו בכיוון ההפוך ■ יוסי גביזון: "אני ישן מצוין בלילה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין. הלקוחות האמריקאים לא התלהבו מהקולקציה

מניית קסטרו-הודיס סיכמה נפילה יוצאת דופן של 50% בשנתיים, 41% מאז השלמת המיזוג עם הודיס, ו-14% מאז פרסום הדו"חות לרבעון הראשון לפני שלושה שבועות.

הירידה משקפת את המשבר בקבוצת האופנה, שנובע בעיקר מהמעבר הגובר של לקוחות לרכישות באינטרנט, אך גם מבעיות פנימיות בקסטרו. שווייה של קסטרו צנח ל-460 מיליון שקל אחרי שרק לפני כשנה בלעה קסטרו את קבוצת הודיס, בעסקה שגילמה להודיס שווי של 400 מיליון שקל. קסטרו עצמה נסחרה אז בשווי של 550 מיליון שקל, כך ששתי חברות שהיו שוות יחד לפני שנה כמעט מיליארד שקל - שוות כיום 460 מיליון שקל בלבד.

הנפילה במניית קסטרו היא מכה כואבת גם לבעלי המניות לשעבר בהודיס - בראשם יוסי גביזון - שנהפכו לשותפים בקסטרו ומחזיקים ב-38% ממניותיה. קודם למיזוג, חברת הייעוץ הכלכלי פרומתאוס העריכה את שווייה הכלכלי של החברה הממוזגת קסטרו-הודיס ב-1.3-1 מיליארד שקל - רחוק מאוד מהשווי הנוכחי, המלמד על התחזיות הרעועות שעליהן נשענו בפרומתאוס.

גם קסטרו וגם הודיס סובלות מהמצב בשוק האופנה, אבל לפי הערכות - קסטרו היא החוליה החלשה. למעשה, כמעט כל השווי של קסטרו כיום הוא שווייה של הודיס במועד הרכישה - כך שייתכן שללא העסקה, קסטרו היתה מגיעה כמעט לשווי אפסי.

דוכן של קרולינה למקה בדיזנגוף סנטר. ירי טילים מעזה גרם לביטול ביקורה של קים קרדישאן ולהפסדים כבדיםצילום: עופר וקנין

קסטרו-הודיס, כמו רשתות אופנה ישראליות נוספות, פועלת בסביבה מאתגרת המאופיינת במעבר של לקוחות לרכישות באינטרנט על חשבון החנויות, החרפת התחרות עם שחקנים מקומיים ובינלאומיים והחיבה הגוברת של ישראלים לקניות בחו"ל. את הרבעון הראשון של 2019 סיימה קסטרו-הודיס - שמפעילה 450 חנויות ונקודות מכירה - בהפסד עמוק של 49 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 60 מיליון שקל ב-2018.

גביזון, המחזיק ב-8.7% ממניות קסטרו בשווי 40 מיליון שקל, אינו מתחרט - לפחות לפי אמירותיו הפומביות - על המיזוג עם קסטרו, וגם אינו מודאג מהנפילות בבורסה: "אני ישן מצוין בלילה, ולא מודאג בכלל. יש רבעון קשה יותר או רבעון טוב יותר, הכול בסדר. אנחנו מגלגלים 2 מיליארד שקל בשנה. לפני שנה קסטרו הרוויחה - ככה שהכול טוב", אמר היום (ד') ל-TheMarker.

למרות זאת, המצב של קסטרו אמור להדאיג גם את גביזון. ההפסדים שחקו את הונה העצמי של הקבוצה ל-580 מיליון שקל. לכאורה, זהו מרכיב הון עצמי גבוה ביחס למאזן. ואולם המאזן כולל בתוכו סעיפי מוניטין, נכסים בלתי-מוחשיים ונכסי מס בשווי של 276 מיליון שקל; הסעיפים האלה מפחיתים את ההון העצמי המוחשי ל-300 מיליון שקל בלבד, כך שהכרית של קסטרו לספיגת הפסדים משמעותיים מוגבלת.

קרדשיאן מאכזבת גם באינסטגרם

אחת מנקודות החוזקה של קסטרו - לפני ואחרי המיזוג - היתה רשת המשקפיים קרולינה למקה, אותה ייסד גביזון ב-2011. הרשת, שנהנית משולי רווחיות גבוהים, הציגה גידול עקבי ברווחים, ואת 2018 סיימה ברווח של 16 מיליון שקל. החל בתחילת הרבעון השני של 2019, בחברה עושים מאמצים להיכנס לשוק האמריקאי, בעזרתה של קים קרדשיאן, שעיצבה קולקציית משקפיים, בצד השקת אתר מכירות חדש.

קרדשיאן קיבלה מקסטרו סכום נדיב של 6 מיליון דולר עבור הקמפיין השיווקי, ועוד אופציות ל-10% מהחברה הבת האמריקאית, קרולינקה למקה USA. כחלק ממהלך ההתרחבות לארה"ב הוחלט למנות את מורדי (מרדכי) שבת, למנכ"ל קרולינה למקה USA. קבוצת קסטרו הצהירה שתשקיע 100 מיליון שקל בארה"ב.

ואולם החדירה לשוק האמריקאי אינה עוברת על מי מנוחות - ונראה כי לקבוצת קסטרו עוד עבודה רבה. לפי שעה, הלקוחות האמריקאים אינם מתלהבים מקולקציית המשקפיים "הרגילים" של קרולינה למקה שמשווקות בישראל - כך שהרשת נאלצה להחזיר לישראל 300 אלף זוגות. כלומר, האמריקאים אינם מעוניינים במשקפיים הרגילים והאופנתיים של קרולינה למקה - ומתמקדים רק בליין המשקפיים בעיצובה של קרדשיאן.

קרדשיאן היתה אמורה להגיע לישראל במארס 2019, אך הביקור בוטל בשל ירי הטילים מעזה - מה שגרר, לפי הערכות, הפסדים של כמה מיליוני שקלים לקסטרו. קרדשיאן - שיש לה 140 מיליון עוקבים באינסטגרם - גם לא הצליחה להביא את המוני העוקבים האמריקאים לעמוד האינסטגרם של קרולינה למקה, שיש לו כעת 91 אלף עוקבים בלבד.

רון רוטר, מונה באחרונה למשנה למנכ"ל קסטרוצילום: אביב חופי

בנוגע לפעילות של קרולינה למקה בארה"ב, טען גורם מקורב כי הרשת מכרה משקפיים במיליון דולר ב-60 יום. כדי להצדיק תשלום של 6 מיליון דולר לקרדשיאן, לא כולל ההשקעה בהעסקת עובדים ובבניית אתר, קרולינה תצטרך להגיע לנפח מכירות גבוה בהרבה.

בצד הבעיות בארה"ב, גם מכירות קולקציית המשקפיים של קרדשיאן בישראל לא התרוממו - ובקרולינה למקה החליטו לשלוח לארה"ב, בכיוון ההפוך, את עודפי המשקפיים מהארץ, 10,000 זוגות.

"המשקפיים של קרדשיאן לא נמכרו טוב בארץ - אבל זה לא סיפור גדול", אמר גביזון. "המשקפיים שלה היו צריכים להימכר כשהיא חותמת לאנשים באירוע ההשקה. אבל היא לא הגיעה, ולכן לא קנו. לא קרה פה משהו מיוחד. אלה בערך 10,000 חתיכות מתוך כל ה-1.5 מיליון משקפיים שקרולינקה למקה מוכרת בישראל מדי שנה. אז שלחנו את הסחורה לאמריקה".

ביחס לפעילות של קרולינה בארה"ב, אמר גביזון: "אני מרוצה מהפעילות שם - אבל עברו רק חודשיים. אם עוד שנה זה ייפול, אז יגידו שאני סתם מבלבל את השכל. כרגע, זה הבום של הפתיחה. בוא נראה איך זה יימשך - זה אמור להיות עסק לעשר שנים לפחות".

מימין: גבי רוטר, אתי רוטר ויוסי גביזוןצילום: אביב חופי

החורף הארוך פגע בתחום משקפי השמש

בשוק העריכו כי המשך הוצאות הקשורות להרחבת פעילותה של קרולינה למקה בארה"ב צפוי לפגוע בתוצאות הכספיות של קסטרו-הודיס ברבעון השני של 2019 - וגם ברבעונים הבאים. את קסטרו מנווט כיום רון רוטר, בנם של בעלי השליטה - גבי ואתי רוטר - שמונה באחרונה למשנה למנכ"ל.

שירה אחיעז, אנליסטית הקמעונות של אי.בי.אי, ציינה כי "הסביבה התחרותית המאתגרת, בצד הירידה במכירות בחנויות זהות, הם הכוחות המשמעותיים ביותר הצפויים להערכתנו להמשיך להעיב על תוצאות קסטרו גם ברבעון השני של 2019".

לדבריה, "כבר ברבעון הראשון העיבו על התוצאות עלויות משמעותיות בגין ההתרחבות הבינלאומית של קרולינה למקה בארה"ב, לצד התארכות עונת החורף בישראל שפגעה בצמיחה של פעילות משקפי השמש. במבט לרבעון השני, נצפה להמשך עלויות בשל הרחבת הפעילות. כמו כן, ביטול הגעתה של קרדשיאן לישראל פגע להערכתנו בקמפיין בשוק המקומי, וכפועל יוצא מכך צפוי להעיב על מכירות המגזר".

למרות החולשה בקמפיין של קרדשיאן, קרולינה צפויה להמשיך להציג צמיחה מוערכת של 8% במכירות ברבעון השני של 2019. לצד ארה"ב וישראל, הרשת פעילה בשש מדינות עם נוכחות פיזית בבריטניה, ספרד, תאילנד, אוסטרליה פנמה ומקסיקו.

מקרולינה למקה נמסר: "אנחנו מרוצים ושמחים על שיתוף הפעולה עם קים קרדשיאן-ווסט, ואף מתכוונים לנסות ולהאריך את הקשר עמה לעוד שנתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker