ברלין הקפיאה את שכר הדירה - וזרקה את איי.די.או גרופ לרחוב

מחירי השכירות הוכפלו בעשור והגיעו ל-1,100 יורו לחודש בממוצע לדירה מרוהטת ■ ההקפאה לא תחול על דיור ציבור ובניינים חדשים ■ מנייתה של חברת איי.די.או גרופ, שפעילה בשוק הנדל"ן בברלין, הגיבה בקריסה של 13% - ואיבדה 28% משווייה בתוך שבועיים

סוכנויות הידיעות
הפגנה בברלין נגד עליית מחירי הדיור
הפגנה בברלין נגד עליית מחירי הדיורצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס
סוכנויות הידיעות

מניית איי.די.או ממשיכה לצנוח. היום (ד') היא איבדה 13% בעקבות ההחלטה של ממשלת ברלין לאשר את הקפאת שכר הדירה בבירת גרמניה לחמש השנים הקרובות. התוכנית, שתעוגן בחוק בינואר, עשויה לחול על 1.4 מיליון נכסים. היא לא תחול על דיור ציבורי, הנתון לרגולציה נפרדת, ולא על בניינים חדשים הנבנים בעיר.

בשנים האחרונות עלה שכר הדירה בברלין בחדות, ונערכו הפגנות ועצרות רבות שקראו לרשויות לטפל בנושא. אתר השוואת נתוני הנדל"ן Housinganywhere דיווח כי מחירי השכירות בכמה ערים מרכזיות באירופה גבוהים מאלה שבברלין - ובהן ברצלונה ומילאנו. ואולם מחירי השכירות בברלין עלו ב-7% ברבעון הראשון של 2019, ובעשור האחרון הם הוכפלו, בשל צמיחת העיר שנהפכה למוקד של מחפשי עבודה.

ערים רבות בגרמניה עוקבות אחר טיוטת החוק, שאושרה על ידי הסנאט של ברלין, לאחר שתושבים התלוננו על מחירי הדיור המאמירים, בעיקר בהמבורג.

הפרלמנט האזורי של ברלין עדיין לא אישר את הצעת החוק. המפלגה הסוציאל דמוקרטית (SPD), השולטת בברלין, תומכת בהגבלת שכר הדירה בגרמניה בכלל - ואולם הסקרים מצביעים על כך שמחירי הדיור שונים באופן מהותי באזורים שונים במדינה.

איי.די.או גרופ, שבשליטת קרן אפולו ומשה דיין ונסחרת בבורסת תל אביב, נפלה ב-28% בשבועיים. איי.די.או גרופ היא בעלת השליטה (38%) באיי.די.או פרופרטיס, שפעילה בשוק הנדל"ן המניב למגורים בברלין, ונסחרת בבורסה של פרנקפורט. חלק משווייה של איי.די.או פרופרטיס נובע מהציפייה ששכר הדירה הממוצע בדירות שהחברה משכירה, 6.76 יורו למ"ר, יעלה ב–48% וידביק את שכר הדירה הממוצע בשוק, שהוא 9.99 יורו למ"ר. מימושה של תקווה זו ספג מכה קשה לאחר אישור הקפאת שכר הדירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ