"הנכס שנרכש מיועד לשימור": 72 משקיעים תובעים את קרן הגשמה ב-20 מיליון שקל

בתביעה נגד קרן ההשקעות הפרטית נטען כי הנתונים שהוצגו למשקיעים בפרויקט נדל"ן בלונדון היו חסרים ■ "לתובעים התברר רק בדיעבד כי הנכס היוקרתי שנרכש מיועד לשימור, ובעקבות כך לא ניתן לקבל היתר בנייה עבורו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי כץ וחנן שמש, ממייסדי קרן הגשמהצילום: אייל טואג

72 ממשקיעי קרן ההשקעות הפרטית הגשמה הגישו הבוקר (ג') תביעה על סך 20 מיליון שקל נגד הקרן וראשיה, על רקע כישלון פרויקט של החברה בלונדון.

בתביעה, שהוגשה באמצעות עוה"ד רונן עדיני, נטען כי הנתונים שהוצגו למשקיעים בפרויקט נדל"ן בלונדון (פרויקט "לונדון 18"), חסרים. "לתובעים התברר - רק בדיעבד - כי הנכס היוקרתי שנרכש הינו נכס לשימור וכי האזור שבו שוכן הנכס חוסה תחת חוקים והוראות רגולטוריות רבות ונוקשות בדבר השימור. מצב דברים זה הוביל לכך שלא ניתן היתר בנייה עבור הנכס וגם ערעורים שהוגשו על ידי הגשמה או מי מטעמה בלונדון על הסירוב לתת היתר - נדחו".

הפרויקט כלל תוכנית לרכישת בניין ישן בשכונת המפסטד בלונדון, הריסתו, בניית בניין חדש בן שבע דירות במקומו, ומכירת הדירות. התוכנית שבמרכז הפרויקט נדחתה על ידי רשויות התכנון בעיר - כאשר מהמצגות למשקיעים נעדר לכאורה מידע מהותי כמו העובדה שהשכונה כולה היא אזור לשימור והבניין עצמו סווג על ידי העירייה כבעל "תרומה חיובית לאזור השימור". בהחלטה מ-2004 קיימים נתונים המעידים כי ניתן היה לצפות את הסכנה לדחיית התוכניות. לטענת התובעים, אילו היו מקבלים מהחברה את תמונת המצב המלאה, היו נמנעים מהשקעה בפרויקט.

חלק מהתביעה עוסק בשיטת גיוס המשקיעים של החברה. חוק ניירות ערך קובע כי הצעת השקעה לקבוצה של יותר מ-35 משקיעים מצריכה תשקיף לבורסה. החל מסוף 2017, קרן הגשמה הגיעה לכדי הסכמות עם רשות ניירות ערך לגבי דרך פעולתה, וכיום היא מגייסת כספים באמצעות תשקיף. ואולם, לטענת התובעים, הדרך שבה גויסו הכספים בעת שגויסו - מהווה הפרה של חובת הגשת התשקיף בהתאם לחוק.

לטענתם, החברה חילקה אותם ל"קבוצות מלאכותיות של 35 משקיעים" רק כדי לחמוק מחובת הגשת התשקיף. לדבריהם, לו היו מגויסים הכספים במסגרת תשקיף מסודר בפיקוח רשות ני"ע, לא היה נוצר מצב שהם משקיעים את כספיהם על בסיס מידע חסר.

הסיטי של לונדוןצילום: בלומברג

תוכניות הפרויקט נדחו על ידי רשויות התכנון

כספי הפרויקט גויסו ביוני 2015. העדכון הראשון על "דחייה קלה" בלוח הזמנים של הפרויקט ניתן כשלושה חודשים מאוחר יותר. באמצע 2016 עודכנו המשקיעים כי תידרש הגשת תוכניות מחודשות בפרויקט, בעלות "סיכויים גדולים יותר לקבלת היתר". לאחר הליכים שונים, בפברואר 2018 התברר סופית כי תוכניות הפרויקט נדחו על ידי רשויות התכנון. בינואר 2019 הודיעה הגשמה למשקיעים שגם כספי ההון העצמי בפרויקט מצויים בסיכון, כלומר - לא זו בלבד שלא יזכו לתשואה בפרויקט, אלא שישנו סיכון שכספי הקרן לא יוחזרו. לכל אורך הדרך, טוענים המשקיעים, כי קיבלו עדכונים מאוחרים וחלקיים על מצב הפרויקט.

מאז הקמתה גייסה הגשמה, שייסדו אבי כץ וחנן שמש, כ-3 מיליארד שקל מהציבור והשקיעה אותם בנדל"ן בארה"ב, בריטניה וישראל. הקרן השקיעה תוך שימוש במינוף גבוה - כך שסך ההשקעות מוערך ב-13 מיליארד שקל.

עו"ד רונן עדיניצילום: אייל טוג

במשך שנים היו גיוסי הכספים של הגשמה מתחת לרדאר של רשות ניירות ערך. הקרן פנתה ללקוחות אמידים, כאלה שיכולים להשקיע כ-30 אלף דולר ויותר, והשקיעה עבורם את הכסף בנדל"ן. כשסכומי הכסף של הגשמה תפחו, הרשות החליטה להטיל פיקוח גם עליה. כך שבשנתיים האחרונות גיוסי הכסף של הגשמה חויבו להיות תחת פרסום תשקיף. ברשות ני"ע, כרשות מפקחת, סברו כי תפקידה הוא בתחום הגילוי בלבד. כלומר, היא מאמינה שעליה לחשוף נתונים בפני המשקיעים - ואת ההחלטה הם יקבלו בעצמם. מבחינת רשות ני"ע, בעצם הגילוי הסתיים תפקידה.

מהגשמה נמסר כי כתב התביעה טרם הגיע לידיהם. "הגשמה פעלה ופועלת בהתאם לחוק ובשקיפות מלאה מול המשקיעים. טרם הכניסה להשקעה נערכו בדיקות מקיפות של הנכס, והתקבלו חוות דעת ממומחים מקומיים ולפיהן ניתן יהיה לקבל את ההיתר המבוקש. מדובר בהשקעה חריגה שנפגעה קשות מתוצאות הברקזיט בלונדון. למשקיעים הוצע מנגנון פיצוי, וחלקם אף החל לקבל חלק מסכום ההשקעה שהפסיד. לאחר שנקבל את כתב התביעה - נגיב עניינית". 

באשר לפרויקט ברוקלין 16, נמסר מהקרן כי "המשקיעים קיבלו עד היום 95 אחוז מסכום השקעתם בחזרה, והם צפויים לרווחים שיניבו תשואה גבוהה. בקשתו של המשקיע לכינוס אסיפה, נבחנת ותיענה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker