מידרוג צופה אופק שלילי לקרסו: "קיטון של יותר מ-20% במסירות ב-2019"

חברת הדירוג הותירה על כנו דירוג AA מינוס ליבואנית המכוניות, אבל הורידה את אופק הדירוג מיציב לשלילי ■ להערכת מידרוג, קרסו נפגעת בשל היעדר מענה בקטגוריה ההיברידית הפופולארית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל קרסו מוטורס, איציק וייץ צילום: עופר וקנין

חברת הדירוג מידרוג הותירה היום (ראשון) את דירוג האג"ח של יבואנית המכוניות קרסו ברמה של AA מינוס, אבל הורידה לחברה את אופק הדירוג מאופק יציב לאופק שלילי.

"דירוג החברה נתמך בהערכתנו למעמדה העסקי הבכיר בשוק הרכב הישראלי, הנסמך על רישיון יבואן ישיר של כלי רכב ממותגי קבוצת רנו וניסאן וכן נתחי שוק משמעותיים, שבהם מחזיקה החברה", כתבו במידרוג. בחברה הוסיפו כי "לקרסו רשת מכירה ואספקה מבוססת בפרישה ארצית, התומכת בהיקפי המסירות של החברה. קשרי הגומלין של החברה עם יצרני הרכבים קבוצת רנו-ניסאן הם בעלי ניסיון היסטורי ארוך שנים. ענף יבוא כלי הרכב מאופיין על ידי מידרוג ברמת סיכון נמוכה-בינונית הודות לחסמי כניסה גבוהים ותחרות מוגבלת, הנובעים בעיקר מהקשר הישיר עם יצרני הרכב העולמיים".

שינוי אופק הדירוג לשלילי נובע מהערכת מידרוג כי חל שינוי בתרחיש הבסיס. על פי התרחיש של מידרוג, יחולו קיטון משמעותי של יותר מ-20% במסירות של החברה ב-2019, יציבות במסירות ב-2020, שחיקה ברווח הגולמי של החברה בשל כך - וזאת לצד יחסי כיסוי חוב גבוהים. מידרוג מעריכה כי מיצובה התחרותי של קרסו מושפע לשלילה מהיעדר מענה בקטגוריה ההיברידית אשר הפכה פופולארית בשנתיים האחרונות, בעיקר בזכות הטבות מס, מגמה שתימשך להערכת החברה לפחות עד למחצית השנייה של 2020.

הסיבה לכך נובעת מהאסטרטגיה שבה נקטה קבוצת רנו-ניסאן, שרק בשנים האחרונות פעלה לפתח פתרונות ביניים לתחום ההיברידי עד שתגיע לפתרון חשמלי מלא שבו השקיעה. השפעה שלילית נוספת קיימת בשל היצע מוגבל של החברה בשנה הקרובה בפלח השוק של כלי הרכב הקטנים.

במידרוג מציינים עוד כי "כפי שהערכנו, שיעור הרווח הגולמי של החברה נשחק ב-2018, והסתכם ב-10.1% בהשוואה ל-13.6% ו-17.5% בשנים 2017 ו-2016, בהתאמה. יש לציין כי רווחיות החברה בשנים 2017-2015 בלטה לטובה בפרספקטיבה היסטורית ונבעה מתנאי סחר עודפים, ניצול רכישות הזדמנותיות והיצע דגמים אשר הלם את טעמי השוק במידה גבוהה".

במידרוג הסבירו כי "אופק הדירוג השלילי משקף את הערכתנו כי דירוג החברה עלול לרדת בתוך 18-12 חודשים, במידה שלא יחול שינוי מהותי בתרחיש הבסיס של מידרוג לגבי התפתחות מכירות החברה ורווחיותה, או במידה שהחברה לא תפעל לצמצום רמת המינוף ושיפור יחסי הכיסוי. אנו מעריכים כי קיימת סבירות לתרחיש חיובי לעומת תרחיש הבסיס, בהתייחס להיקף המסירות של החברה בשנים 2020-2019, אשר קיימת לגביו מידת אי ודאות כתלות ביכולת החברה להרחיב את מגוון הדגמים ובנוסחת ה'מס הירוק' והשפעתה על נתח השוק של החברה בישראל. כמו כן, מידת חלוקת הרווחים של החברה תשפיע אף היא על רמת המינוף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker